COŞKUN KÖKÖZ YAZDI: 90 DAKİKA VE 3 SOL BEK

21 Ağustos 2017 Pazartesi, 02:26

Hazırlık maçlarını canlı izleme fırsatı bulamadığım Manisaspor, ilk iki haftada performansıyla beklediğim gibi çıktı. Eskişehirspor ile oynanan hazırlık maçını TV’den sadece izleme şansım olmuştu. Sonrasında yaşanan süreçler ve antrenmanlar derken, Manisaspor’un ilk hafta Rize deplasmanında yenileceğini ve karşılaşmanın da 3-0 biteceğini arkadaşlarımla paylaşmıştım. 3 değil, 4 oldu. Çaykur Rizespor, Süper Lig ayarında bir takım. Bu ligin üstünde rakibi karşısında Manisaspor’un tek tesellisi pozisyonlar bulmasıydı.

Samsunspor maçı Manisa’da olmasına rağmen gönlümden 1 puan olarak geçiyordu. Ve maç öncesi stat içinde karşılaştığım Kulüp Başkanı Abdullah Mergen’e kalbimden 5-0, ama gerçek anlamda maçın 1-1 biteceğini söyledim. Mustafa Sevgi penaltıyı göstere göstere atmasa, şuan sezonun ilk puanını hanemize yazdırmış olacaktık. Geçen hafta Axel Meye, bu hafta Mustafa Sevgi penaltı atışlarında kendilerine yakışmayan vuruşlar yaptı. Hadi Meye penaltısını röveşata ile tamamlayıp gole çevirdi. Ancak eski bir Samsunsporlu Mustafa Sevgi’nin yerine bir başkası topun başına gelseydi daha iyi olmaz mıydı? Bir takımın antrenmanlarında sadece düz koşu, pas çalışması, gol vuruşu olmaz. Gün gelir duran top, penaltı ve maç içerisinde olabilecek durumlara göre idmanlar yaparsın. Manisaspor idmanlarında ben değişik bir çalışma bugüne kadar görmedim. Klasik düz koşu, 5’e 2 pas, istasyon, çift kale maç, gol vuruşu vs vs. Hata Sait hoca kadar oyuncularda da.. Bir tane ismin idman sonrası özel çalıştığını görmedim. Takip etmediğim antrenmanlarda yapıyorlarsa bu sözlerimi geri alırım, problem değil. Rakibini çok küçük detaylarla ekarte etmen için bu tarz idmanlar da çok önemli. Bu yüzden penaltıcılarını, frikikçilerini ve korner vuruşu yapacak isimleri, sezon başında belirlemekte fayda var. Manisaspor’da kim kendine güveniyorsa, topun başına o geçiyor.  Geçen sene Bahattin Köse artıları dışında yeterince bu takımı duran toplar konusunda yaktı. Yine aynı şeyleri yaşamayalım.

Gelelim Samsunspor maçına.. Sol bek eksikliği bu maçta ayyuku çıktı. Fahri çıktı, Mustafa Sevgi oraya geçti. Mehmet Enes oyuna dahil olunca, Mustafa Sevgi sol açık oldu. Mehmet sol beke geçti. Bir türlü o kanatta randımanı sağlayamadı Sait hoca. Bu kadar değişiklik başka bölgelerde tercih edilebilirdi. Denemelerle bunu yapacağına hocam, altyapıdan al bir orijinal sol bek, en azından Manisaspor’a genç bir isim kazandır. Cuma gecesi Samsunspor’a karşı 90 dakika maçı izleyenler, sol bekte 3 isim izledi. Bu maçı ne yapıp, ne edip Manisaspor kazanmalıydı. Rize mağlubiyeti sonrası alınacak 3 puan Tarzan’a ilaç gibi gelecekti. Ve Gaziantespor deplasmanında alınacak olası bir 3 puan da Rize maçını telafi edecekti. 6 puan hem takımın gardını yükseltecek, hem de moral motivasyon tavan yapacaktı. Gaziantepspor’un gençlerle mücadele etmesi, Manisaspor’u bu maç öncesi favori yapıyor. Ancak sahada mücadele etmeden maç kazanılmıyor. Bunun örneğini Gazişehir Gaziantep ile Gaziantepspor maçında gördük. Gaziantep maçı 1-0 kazandı. Antep’te alınacak sürpriz bir sonuç büyük sıkıntıların başlangıcı olabilir… Antep maçının kazanılması, Boluspor maçının önemini daha da artırabilir. Manisaspor’un maddi boyutu geçtim, manevi olarak birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Saygılar..

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir