CİMNASTİK İÇİN 600 KİLOMETRE YOL KAT EDİYOR

20 Ocak 2015 Salı, 15:46

HABER-FOTO: Coşkun KÖKÖZ

Bursa Vahide Aktuğ İlköğretim Okulu’nda okuyan Aysima Kaya (13), her hafta sonu Bursa’dan Manisa’ya yaklaşık 600 kilometre yol kat edip cimnastik yapıyor. 1 yıldır bunu her hafta tekrarlayan Aysima, ayda 2 bin 400, yılda ise 28 bin 800 kilometre yapmak zorunda.

Asker bir babanın kızı olan 8. sınıf öğrencisi Aysima Kaya, Manisa’ya 293 kilometre uzaklıktaki Bursa’dan her hafta sonu yollara düşerek Manisa’ya geliyor. Cumartesi-Pazar günleri Gençlik Hizmetleri Cimnastik Salonu’nda antrenman yapan Aysima, Pazar günü yine 293 kilometrelik yolu geri dönerek okulu için evine gidiyor. Bursa’da Vahide Aktuğ İlköğretim Okulu’nda okuyan 13 yaşındaki Aysima Kaya, Bursa’dan Cuma akşamı saat 18:00’de otobüsle Manisa’ya gelip, Pazar günü saat 17:00’de geri dönmek zorunda kalıyor. Babasının görevi nedeniyle İzmir’den Bursa’ya taşınan Kaya ailesi ise kızlarına tam destek veriyor.

“ALIŞTIK ARTIK”

Baba Seçkin Kaya, kızlarının başarılı olmasını istediklerini ifade ederek, “Yarışmalardan Mehmet Ali Ekin hocamızın ve sporcularının elde ettiği başarıları biliyorduk. Bursa’daki kulübün kapanmasıyla Aysima’nın Manisa’da cimnastiğe devam etmesine karar verdik. İlk zamanlar hepimiz için zor oldu ama şimdi oda bizde alıştık” dedi.

“HEDEFLERİM VAR”

Aysima Kaya ise cimnastiği çok sevdiğini ve hedeflerini olduğunu belirterek, “Cimnastiğe İzmir’de Şavkar Cimnastik Kulübü’nde başladım. O dönem babamın görevi oradaydı. Daha sonra Bursa’ya taşındık. Bursa’daki kulübümde temel eğitim ağırlıklıydı. Aerobik Cimnastik’te ilerlemek istediğim için kulüpte imkanlar kısıtlıydı ve sonra kulübüm dağıldı. 4 yıldır cimnastik yapıyorum. Kulübümün kapanmasıyla farklı bir kulüpte ilerlemek istedim ve ailemle araştırma yaptık. Manisa İl Gençlik Spor Kulübü’nü yarışmalardan takip ediyordum ve bu işte başarılı olduklarını biliyordum. Ailemle bir karar aldık ve 1 yıldır hafta sonları Manisa’ya gelip antrenman yapıp geri dönüyorum. 1 yıldır da bu böyle devam ediyor. İlk zamanlar ailemle gelip gidiyordum. Şimdi alıştığım için otobüsle kendim gelip gidiyorum. Bazen uzun yol zor gelse de bunun meyvelerini ileri de alacağıma inanıyorum. Birincilik ve Milli Takım hedeflerim var. Çalışmalarımı buna göre hocam eşliğinde yapıyorum” şeklinde konuştu.

“BU YOLCULUK İNŞALLAH TAÇLANACAKTIR”

İl Gençlik Spor Kulübü Antrenörü Mehmet Ali Ekin de, sporcusunun içindeki cimnastik aşkını gördükten sonra çalışma kararı aldığını anlatarak, “Aysima 1 yıl önce bize gelip Manisa’da cimnastik yapmak istediğini söyledi. İlk etapta çılgınca bir iş olduğunu düşündüm. Yalnız o kadar büyük sevgi ve aşk ile seviyor ki cimnastik sporunu ‘hayır’ diyemedim. Bursa’dan Manisa’ya her hafta gelip gitmek kolay bir iş değil. Ama Aysima’nın azmi ve cimnastik sevgisi ile yol çile değil, tutku haline geldi. Önümüzde Türkiye Şampiyonası ve Milli Takım seçmeleri var. İyi bir şekilde hazırlanıyoruz. Kulübümüzde yer alan diğer sporcularımızın velilerine de teşekkürü bir borç biliyoruz. Aysima her gelişinde bir başka velimizin evinde kalıyor. Aysima’yı onlarında paylaşamıyor olması mutluluk verici. Kendi çocukları gibi ona destek veriyorlar. Gençlik ve Spor İl Müdürü Savaş Duman’a da desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bursa’dan Manisa’ya olan bu yolculuk inşallah Milli Takım ve Dünya Şampiyonluğu ile taçlanacaktır” diye konuştu.

Aysima Kaya (3) Aysima Kaya (7)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir