BU KADIN TÜRKİYE’DE TEK!

22 Nisan 2015 Çarşamba, 10:37

Voleybolda 1. ve 2. liglerdeki 71 takımda görev yapan tek kadın antrenör olan Gül İlter, çalıştırdığı Salihli Belediyespor’u 1. Lig’e çıkardı. Oynadığı 26 maçın tamamını kazanarak takımını 2. Lig şampiyonu yapan İlter, “Biz Atatürk’ün torunlarıyız. Bana göre kadın ve erkek eşittir. Kadınların da istediğinde her şeyi başarabildiğini gösterdik” dedi.

Türkiye Bayanlar Voleybol 2. Ligi’nde normal sezon, yarı final ve final etabında oynadığı 26 maçın tümünü kazanarak 1’inci Lig’e çıkan şampiyon Salihli Belediyespor’un antrenörü Gül İlter, erkek meslektaşlarını geride bırakarak muhteşem bir rekora imza attı. Voleybol 1. ve 2. liglerindeki tek kadın antrenör olan İlter, tarihe geçen başarısı ile ilgili olarak şunları söyledi:

“ATATÜRK’ÜN TORUNLARIYIZ”

“Atatürk’ün torunlarıyız. Bana göre kadın ve erkek eşittir. Kadınların da istediğinde her şeyi başarabildiğini gösterdik. Her işin üstesinden gelebiliriz, hatta erkeklerden daha iyisini yapabiliriz. Türkiye’de kadınların her alanda daha çok söz sahibi olması gerekli.”

9 YILDIR TAKIMIN BAŞINDA

Salihli’ye ilkleri yaşattıklarını ifade eden Gül İlter, bu başarıyla diğer kadınlara örnek olmayı dilediğini söyledi. Tarihinde ilk kez 1’inci Lig’e yükselen Salihli Belediyespor’da 9’uncu yılını geride bıraktığını anlatan Gül İlter, şunları söyledi:

“İlk 3 yılımda yardımcı antrenördüm. 6 senedir takımın başındayım. Pek çok kez play off oynayıp 1’inci Lig’in kapısından dönmüştük. Bu kez çok istediğimiz şampiyonluğu yaşadık. Salihli hem tesisleriyle, hem de altyapısıyla 1’inci Lig’e hazır. Çok karakterli bir kadroya ve teknik ekibe sahibiz. Aile ortamıyla takım olmayı başardık. İlk hedefimiz 1’inci Lig’de kalıcı olmak. Çok güçlü rakiplerle karşılaşacağız, ancak bunu başaracağız. Gelecek sezonun planlarını yapmaya başladık.”

Salihli Belediyespor’da Gül İlter’in yardımcılığını Bora Şensoy ve Yunus Ünver yaptı.

HAMİLE İKEN BİLE GÖREVİNİ BIRAKMADI

Salihli’de eşi Öner ve 14 aylık oğlu Deniz Kaan’la birlikte yaşamını sürdüren Gül İlter, voleybolun hayatının büyük bir parçası olduğunu söyledi. Hamilelik döneminde bile hiç aksatmadan 9 ay görevini sürdürdüğünü ifade eden Gül İlter, “Doğum yapacağım gün bile İzmir’de Rota Koleji ile oynayacağımız maça gitmek istedim ama son anda vazgeçtim. Oğlum benimle birlikte salonlarda büyüyor” dedi.

GÜL İLTER KİMDİR?

Spora 5 yaşında ritmik cimnastikle başlayan İlter, bu branşta Türkiye şampiyonluğu elde etti. Daha sonra voleybola yönelen İlter, Dokuz Eylül Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü’nü bitirdikten sonra Ege Üniversitesi ve Köln Spor Akademisi’nde spor sosyolojisi ve voleybol üzerine master yaptı. İlter, 2006 yılından bu yana Salihli Belediyespor’da ilk 3 yılı yardımcı olmak üzere 9 yıldır antrenörlük yapıyor.

28910646 (1)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.