Bilardoyu kahvehane sporu olmaktan çıkardılar

17 Aralık 2016 Cumartesi, 18:28

TÜRKİYE Bilardo Federasyonu Manisa İl Temsilcisi Ali Rıza Talan, bilardoyu kadınların da oynayabileceğini göstermek ve kahvehane sporu olmaktan çıkarmak için 60 genç kızı eğitmeye başladı.

Genellikle erkeklerin ilgisini çeken bilardo sporunda kadınlar da kendini göstermeye başladı. Manisa’da Bilardo İl Temsilcisi Ali Rıza Talan, sporun yaygınlaşması ve kötü algıların yıkılması için kadınları eğitmeye başladı. Kadınların da bilardoda başarılı olduğunu anlatan Ali Rıza Talan, en az erkekler kadar yetenekli olduklarını söyledi. 60 genç kızı eğittiğini dile getiren Talan, “Bugüne kadar erkek sporu olarak algılanan bilardo sporuyla ilgili yaptığımız çalışmalarda kızların sayısı 60’ı buldu. Türkiye şampiyonasında bu sayı 12. Kızları bu sporun içine çekmek istiyoruz. Bununla ilgili okullarda seminerlere başladık. Her okulda ilgilenen kızlar çıkıyor. Kızlar erkekler kadar yetenekliler. Istaka tutma, pozisyon alma, topa bakma gibi temel bilgileri çabucak öğreniyorlar” dedi.

“ÖNYARGILARI KIRIYORUZ”

Eğitime katılan Kübra Şahin, “Bir yıldan bu yana bilardo oynuyorum. Bilardoyu herkes erkek sporu, kıraathane sporu olarak tanımlıyor. Ama biz içine girince öyle olmadığını gördük. Bu önyargıyı kırdık. Aileler de önyargıya kapılmadan kızlarının bu sporu yapmasına destek vermeli” dedi. Eğitime katılanlardan Ravza Çiçalar da, yaklaşık iki yıldır bilardoyla ilgilendiğini anlattı. Çiçalar, “Ben de bilardoyu erkek sporu olarak biliyordum. Ama içine girdikten sonra öyle olmadığını öğrendim. Eğitim aldım. Bilardoya başladıktan sonra çevremdeki kızların da ilgisini çekti. Biz de bu sporda başarılı olabileceğimizi ve erkeklerden hiçbir eksiğimiz olmadığını gösterdik. Erkek sporu olduğu önyargısı da kırılmalı” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir