ABDULLAH MERGEN: “ŞAHSİ HESAPLAŞMAM YOK”

05 Nisan 2016 Salı, 00:56

Manisaspor Başkanı Abdullah Mergen, 19 Mayıs Stadyumu Kulüp Yönetim Merkezi’nde gerçekleştirdiği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Manisaspor’un uzun zamandır lider götürdüğü yarışı, lider olarak götürmeye de devam ettiğini belirterek, “Son haftalarda başarısız sonuçlar aldık. Daha önceki haftalarda rakiplerimiz ciddi puan kayıpları yaşadılar. Büyük bir avantajı koruyamadık. Netice itibariyle son 4 haftaya 2 puan farkla yine lider olarak giriyoruz. Bunun tam tersi de olabilirdi. Bizim kaybettiğimiz haftalarda rakiplerimiz de kazanabilir ve son 4 haftaya girerken, 3-4 puan gerilerde de olabilirdik. Çok zor şartlara rağmen yarışı son 4 haftaya kadar 2 puan da olsa önde taşımayı sürdürdük. Kalan haftalara da yönetim, teknik heyet ve futbolcular olarak aynı istek ve arzuyla çıkacağız. Kulübün ekonomik şartlarından dolayı futbolcularımız, yerine getiremediğimiz taahhütlerimize rağmen bunları sorun etmediler. Türkiye’de ki bütün liglerde belki de hiç örneği olmayan bir yıl yaşıyoruz. Futbolcularımızın peşinatlarının daha yüzde 50’sini ödeyebildik. Maç başlarını hiç ödeyemedik. Bu sezona Hakan Barış’ı 800 bin TL karşılığında Göztepe’ye satarak başladık. Bunu 600 bin TL’sini de maalesef geçmiş yönetimlerden kaynaklanan transfer yasaklarını kapatmakta kullandık. Daha sonra şahsi gayretlerimle Manisa dışından kazandırdığımız yaklaşık 2 milyon TL’lik bir rakam vardı ve bu parayı da Sait Türek, Kenan Yaralı, Emre Hasgör dönemlerine ait oyunculardan kaynaklanan borçları ve puan silme cezalarını sonlandırma da kullandık. Şehirden hiçbir destek almadan teknik heyet ve futbolcuların samimiyetleri, şampiyon olma arzuları ve dik duruşları sayesinde son dört haftaya 2 puan önde girdik. Ben inanıyorum, Allah’ta nasip ederse son 4 haftada bize lazım olan puan alarak sezon sonunda şampiyon olmuş olacağız.” dedi.

“ŞAHSİ HESAPLAŞMAM YOK”

Mergen, bir basın mensubunun Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün gönderdiği primin veto edildiği şeklinde çıkan haberlere yönelik soruyla ilgili şunları söyledi: “Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün arandı, programı yoğundu galiba, dönüşü olmadı. Cuma ve Cumartesi günü arandı. Benim de tesislerde olduğum bir zamanda Büyükşehir Belediye Başkanı, teknik direktörümüzü arayarak “4 arkadaş gelecek. Futbolcuları toplayın, prim açıklayacaklar” şeklinde bir talepte bulunmuş. Teknik direktörümüz de konuyu bana iletince ancak Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün gelerek konuşma yapabileceğini söyledim. Zaten Cengiz Ergün hem Büyükşehir Belediye Başkanımız hem de onursal başkan ilan ettiğimiz bir isim. Kendisinin gelememesi durumunda ise telefonla bildirebileceğini veyahut takım kaptanının birkaç oyuncuyu alarak yanına gidebileceğini ve bunun daha doğru olacağını söyledim. Bu düşünceye Büyükşehir Belediye Başkanımız “Benim gönderdiğim arkadaşlar beni temsil eder diye” bir tepki göstermiş. Benim yerimde kim olsa aynısını yapar.  Sayın Ergün’ün bir yanlışa sürüklendirildiğini düşünüyorum. Konu bundan ibaret. Benim takıma verilecek primleri veto etmem söz konusu değildir. Yapılan tarzı ve üslubu veto ettim. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü aradım. Kendisi de telefonu açmayınca görüşmek istemediğini anladım ve bunu da saygıyla karşılıyorum. Ben iki yıl önce bu kulübü kimsenin elinden almadım. Çok devasa sıkıntıların olduğu bir işe giriştim. Bu tip yaklaşımları anlaşmış değilim. Benim kimseyle şahsi hesaplaşmam yok. Sıkıntılarımız devam ediyor. Üç tane belediyemiz var ama maalesef sadece Cengiz Ergün’den değil, Mehmet Çerçi’den ve Ömer Faruk Çelik’ten olması gereken desteği alamadık. Hiç alamadık değil, olması gerektiği kadar alamadık. Bu kulübe ama futbolcu satışı ama kendi gayretlerimle soktuğumuz rakamlarla hep geçmişin borçlarını ödedik. Kenan Yaralı orada, Sait Türek orada; daha hala onların sorunlarıyla uğraşıyoruz ve bu şehir onlara hiç hesap sormuyor. Burada samimi bir grup insan haysiyetiyle, şerefiyle bir duruş sergiliyor. Gerçek suçluların, bu kulübü bu durumlara sokanların hesabı sorulmalı. Allah izin verirse, ömrüm olduğu sürece yapılanların hiçbiri kimseye kar kalmayacak. Yapılanların hiçbirini unutmuş değilim.”

 

“HOCAMIZIN TASARRUFU”

Mergen, sorulan soru üzerine Erkan Aslan ve Tansu Yanık ile yolların ayrılmasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Erkan ve Tansu altyapıda yer alan isimlerdi. Taner Taşkın’ın göreve gelirken onları ekibine almasına çok sevinmiştik. Yaklaşık 1.5 yıl görev yaptılar. Maddi olarak iyi paralar kazandılar. Ben onların yerinde olsam nasıl daha fazla katkı sağlarım düşüncesinde olurdum. Onların durumu teknik direktörün tasarrufundaydı. Maddi konular hiçbir zaman Taner hocanın gündeminde olmadı. Parayla pulla işi olmadı. Burada çok cüzi rakamlara hizmet ediyor. Bunun altını çizerek söylemek istiyorum.”

“SON DAKİKAYA KADAR DESTEK VERSİNLER”

Başkan Abdullah Mergen, taraftarın istifaya yönelik protestosuyla ilgili olarak ise, “Bu olayların hepsi birbiriyle ilişkili. Kimlerin taraftarı bağırtarak manipüle ettiğini çok iyi biliyorum. Taraftarın refleksi olabilir. Ama lider bir takımın ne yönetimine, ne teknik heyetine sanki gol yenmesi bekleniyor gibi protestolar yapılması hoş değil. Manisaspor herkesin. Samimi olan taraftarımızdan beklentim son dakikaya kadar takımlarını desteklemesi.” dedi.

“BU İŞİN HAVASINI ATMIYORUZ”

Haziran ayındaki kongrede devam etmeme gibi bir düşüncesinin olmadığını ifade eden Mergen, “Yönetimimizle, teknik heyetimiz ve oyuncularımızla birlikte devam edeceğiz. Bu zamana kadar yaptıklarımızı ekonomik ve sportif başarılarla taçlandıracağız. Hiç kimsenin bu kulübe katkı sağlamasına da engel de olmayacağım. Sayın Cengiz Ergün Manisaspor’a destek olmaya devam etsin. İnşallah Büyükşehir Belediyespor’da küme düşme gibi sıkıntı yaşamaz. Hep birlikte bu kulübü güzel yerlere getirelim. Bugün dahi geçmiş yönetimlerden dolayı kulübe gelen hacizle uğraştım. Her sabah kalktığımda sorun yumağıyla uğraşıyorum. Kulübün yeme, içme, seyahat ve maç oynama ayda en az 150 bin TL gibi bir gider var. Bunun içerisinde futbolcu maaşları yok. Aylardan beri çalışanların biriken maaşları var. Geçmişten gelen, art niyetli gelen yönetimlerden gelen sıkıntılar olmasaydı, iki yıldır buraya sağladığımız rakamsal katkılar bu kulübü beş yıl götürürdü. Biz buraya hizmet etmeye geldik. Bu işin havasını atmıyoruz. Geçmişin sorunlarından dolayı altyapıdan çaycıya kadar herkes bedel ödüyor.” diye konuştu.

“ŞAMPİYONLUK PRİMİ 50’ŞER BİN TL”

Sözlerinin devamında şampiyonluk primi belirlediklerini ifade eden Mergen, “Futbolcularımıza 50 bin TL’lik bir rakam belirledik. Teknik heyetimizden, altyapımızdan A takıma çıkan oyuncularımıza kadar rakamlarımız ve performanslara göre oranlarımız belirlendi. Oyuncularımız şampiyon olursa bu primleri kendilerine dağıtacağız. 2 milyon 700 bin TL’lik kazandığımız davalar var. Bunların yanı sıra TFF’den hak edişlerimiz, yaptığımız girişimler sonucu gelecek rakamlar ve Spor Toto Teşkilatı üzerinden oluşacak rakamlar olacak. Bunlarla birlikte bu ödemelerimizi gerçekleştireceğiz.” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir