A MİLLİ TAKIM VE YÖNETİM KURULU SOMA’YI ZİYARET ETTİ

19 Mayıs 2014 Pazartesi, 17:23

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu ve A Milli Futbol Takımı heyeti, Soma’daki maden faciasında vefat eden madencilerin kabirlerini ziyaret etti. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Akhisar’daki askeri havalimanına gelen heyet, buradan Soma’ya geçti. Daha sonra ilk olarak hayatını kaybeden maden işçileri için Soma Belediye Mezarlığı’nda oluşturulan şehitliğine geldi.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, yönetim kurulu üyeleri, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, teknik heyet ve futbolcuların bulunduğu heyettekiler, vefat eden işçilerin mezarlara karanfil bırakıp, dua etti. Daha sonra alanda Kur’an-ı Kerim okumasının ardından heyet ve alandakiler birlikte dua etti. Soma Ulu Camiye geçen heyet, burada ikram edilen yemek ve helvadan yediler. Okutulan mevlidi dinleyen TFF Yönetim Kurulu ve A Milli Takım kafilesi, Avdan köyünde hayatını kaybeden 5 kişinin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu. İlk olarak 19 yaşında hayatını kaybeden İsa Çalış’ın evine giden heyet, ailesine başsağılığı dileklerini iletti. Abla Sevda Çalış, kardeşi İsa için futbolcuların hepsini öperken, futbolcular da anne Perihan Çalış’ın ellerini öptü. Heyet, Soma’daki maden faciasında eşi Mustafa Korkmaz’ın sağ olarak kurtulmasını son ana kadar bekleyen ve bunun için devletin en üst yöneticilerinden yardım isteyen Sema Korkmaz’ı da ziyaret etti. Aileye başsağlığında bulunan heyete Sema Korkmaz, eşinin futbolu çok sevdiğini ve süreki maçları takip ettiğini söyledi. Öte yandan Korkmaz ailesinin çocuklarından Berkay’ın Galatasaray kalecisi Muslera’nın formasını istediği ve Galatasaray maçı izlemek istediğini söylediği öğrenildi.

TFF Başkanı Demirören: “Soma’da futbola da federasyon olarak destek vermemiz gerekiyor”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, federasyon olarak Soma’da futbola destek vermeleri gerektiğini belirterek, “Önümüzdeki dönemde muhakkak gençlerimize yönelik bir futbol okulu, futbola yönelik bir yatırım yapacağız” diye konuştu. Soma’nın Avdan köyünde taziye ziyaretlerinde bulunduktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Demirören daha önce açıkladıkları gibi bugün Soma’da ziyaretlerde bulunduklarını belirterek, “Şehitlerimizin toprağı bol olsun. Allah rahmet eylesin, geride kalan Allah kuvvet versin. Yaraılara da Allah şifa versin” dedi.

Maden faciasının ardından Türkiye’nin mateme boğulduğunu belirten Demirören, “301 şehidimizi toprağa verdik. Teknik kadro, futbolcular, yönetim kurulu üyeleri, şehit ailelerin acılarını dindirmek için milli takım olarak milli duygularımızla Soma’ya geldik. Ben öncelikle futbol ailesinin hepsine teşekkür ediyorum. Birlik beraberlik örneği gösterdiler. Allah bir daha acı yaşatmasın.” Demirören, Soma’ya geldikten sonra ilçedeki en büyük eğlencenin spor ve futbol olduğunu gördüklerini belirterek, “Futbola da federasyon olarak bir destek vermemiz gerekiyor. Hocamızla da konuştuğumuz gibi önümüzdeki dönemde muhakkak gençlerimize yönelik bir futbol okulu, futbola yönelik bir yatırım yapacağız” diye konuştu.

Fatih Terim: “Ateşin sadece düştüğü yeri yakmadı”

A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim de maden faciasının ardından ateşin sadece düştüğü yeri yakmadığını, herkesi yaktığını ifade ederek şöyle konuştu: “Buraya gelince bunu daha çok hissediyorsunuz. İnsan hayatına biraz daha önem vermemiz gerektiği aşikar. Sadece böyle günlerde değil, her zaman birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. Bu refleksimize çok ihtiyacımız var. Acılar vesile olmadan da birlikte olmalıyız. Buraya gelirken, Somalıların acılarını dindirip, biraz olsun morallendirebilir miyiz diye düşündük. Buraya gelen herkesi acılı olarak görüyoruz. Allah yardım etsin, vefat edenlerin yakınlarına bir kez daha başsağlığı diliyoruz. Umarım yaralılar da bir an önce şifaya kavuşur. Ateş sadece düştüğü yeri değil, düşmediği yeri de yaktı.”

Milli futbolcu Gökhan Gönül de şehitlerine Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı dileyerek başladığı konuşmasında, “Ateşin düştüğü yeri yaktığına şahit oldum, çok zor bir durum, kolay değil, aile bireylerini kaybettiler. Biz de acılarını paylaşıp acılarını dindirmeye çalıştık” dedi. Tolga Zengin de  tüm şehit olan madencilerine Allah’tan rahmet, ailelerine de sabır diledi. Zengin, “Bundan sonra çok daha farklı projelerde bulunmak isteriz. Bu vesileyle daha önemlisi işçilerimizin artık çalışma koşullarını daha iyi hale getirilmesi gerekiyor. Bunların gündeme gelmesi için keşke böyle olaylar yaşanmasa, en azından bundan sonra bir şeyleri düzeltmemiz gerekir” diye konuştu. Selçuk İnan da yakınlarını kaybedenlere sabır dileyerek, milli takım olarak onların acılarını dindirip, yanlarında olmaya çalıştıklarını söyledi. Onur Recep Kıvrak da takım olarak çok üzgün olduklarını  belirterek, “Allah bir daha böyle acılar göstermesin. Bu bir felaket ama ders çıkarmak gerekir” ifadelerini kullandı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.