Yurttaş: İsrail’i ve Yaptığı Zulümleri Kınıyoruz

10 Temmuz 2014 Perşembe, 12:58

AK Parti Manisa Milletvekili ve TBMM Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Üyesi Dr. Muzaffer Yurttaş ve dostluk grubu üyeleri TBMM de bir basın açıklaması yaptılar.

Konu ile ilgili olarak Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş “Terör devleti İsrail, Filistin halkına karşı yeni bir savaşın fitilini ateşlemiştir. Kara, deniz ve havadan gerçekleştirilen saldırılarla birçok insan yaşamını yitirmiştir. İsrail Filistin’i bir açık hava hapishanesi olarak görüyor ve İsrail Filistin’de Müslüman izlerini silmek için elinden gelen çabayı gösteriyor. Sadece üç gün içerisinde çocuk ve gençlerin ağırlıklı olduğu 50’den fazla Filistinli şehit olurken 300’den fazla kişi yaralanmıştır. Gazze’de şu anda yoğun bir ilaç sıkıntısı yaşanmaktadır. Durumu ağır yaralılara müdahale edilmekte zorlanılmaktadır. Diğer yandan ibadethaneler de İsrail’in hedefi olmuştur. İki ayrı cami yapılan hava saldırılarında yerle bir edilmiştir. Yine bir sağlık tesisi de İsrail tarafından bombalanmıştır. Çok sayıda ev yerle bir olmuştur. İsrail mabetleri, hastaneleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef alarak savaş suçu işlemektedir. İsrail’in terörist yöneticileri ibadethanelere, masum insanlara, çocuklara saldırmaktan mutluluk duymakta, faşist bir haz almaktadırlar. İsrail yönetimi terörist devlet damgasını hak eden bu girişimleriyle bir kez daha uluslararası hukuku çiğnemektedirler” dedi.

Yurttaş açıklamasında “Geçtiğimiz hafta içerisinde Gazze bölgesine kullanılması yasak fosfor bombası atılmıştır. Onlarca masum insan bu saldırılarda yaşamını yitirmiştir. Günlerdir özellikle iftar ve sahur vaktinde sürekli Gazze bölgesine hava saldırıları düzenlenmektedir. Bu mübarek ayda insanlara huzursuzluk yaşatan terör devleti, en ufak insani erdemlere dahi ne kadar uzak olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır. Şu ana kadar 1000’e yakın gözaltı gerçekleştirilmiştir. Batı Şeria’da ve Gazze bölgesinde hayat felç edilmiştir. İnsanlar işyerlerini açamaz, ticaret yapamaz olmuşlardır. Gazze bölgesine temel gıda maddeleri, ilaç ve yakıt girişine izin verilmemektedir. İsrail ile HAMAS arasında iki yıldır devam eden ateşkes İsrail tarafından onlarca kez ihlal etmiştir. Devlet ciddiyetinden uzak şekilde, altına imza attığı anlaşmaları bile hiçe sayan bir yönetimle karşı karşıyayız. Uluslararası hukukun en basit kuralları dahi çiğnenmektedir. İsrail yedek ordusunu askere çağırarak topyekün bir savaşa hazırlandığını, kalıcı bir barış ortamı yerine savaşı tercih ettiğini ortaya koymuştur” dedi.
Dr. Muzaffer Yurttaş “Üzülerek belirtiyoruz ki, uluslararası toplum İsrail zulmüne sessiz kalmaktadır. ABD, İsrail katliamlarına payanda olmaktadır. İsrail’in sözde kendini savunduğu gerekçesiyle katliamları meşrulaştırmaktadır. Oysa her şey ortadadır. İsrail’in yaptığı tam anlamıyla düşük yoğunluklu bir soykırımdır. Bunu ne ABD, ne de BM daha fazla görmezden gelemez. İsrail’in günlerdir attığı fosfor bombalarına ses çıkarmayan BM, bölgeden nefsi müdafaa amaçlı atılan füzeleri gerekçe göstererek Filistin’i kınamaktadır. Bu adalet duygusunun kaybolduğunun, BM’nin artık dünya sorunlarına çare olamayacak bir niteliğe büründüğünün en açık delilidir. BM kendi aldığı kararları dahi İsrail’e uygulatamayacak kadar aciz ve güdümlü haldedir. İsrail bölge topraklarının önemli bir kısmında işgalcidir. Doğu Kudüs ve Gazze başta olmak üzere tüm Filistin kentlerini abluka altına almaktan, işgal etmekten, doğal yaşamı kısıtlamaktan vazgeçmelidir. Kendi sınırlarına dönmelidir. Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletini kabul etmelidir” dedi.

Yurttaş açıklamasında “İsrail’i saldırgan tutumu dolayısıyla şiddetle kınıyor, biran önce bu saldırılardan vazgeçmeye çağırıyoruz. Dün olduğu gibi bundan sonra da siyonist işgale karşı mazlum Filistin halkının yanında açık taraf olacağımızı bir kez daha yüksek sesle ifade ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ve Türk halkı sadece Kudüs’ü değil Filistin’i ve Filistin halkını bağrına basmaya devam edecektir. Kudüs’ün kandillerin yağını hiç eksik etmeyeceğiz.” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir