TBMM ARAŞTIRMA KOMİSYONU SOMA’DA

09 Haziran 2014 Pazartesi, 16:55

Manisa’nın Soma İlçesi’nde, 301 işçinin hayatını kaybettiği faciayı araştırmak üzere oluşturulan meclis araştırma komisyonu üyeleri, olayın olduğu ocakta, dışarıdan inceleme yaptı. Ocakta, yangının çıkış yeri ve 5 gün boyunca süren kurtarma çalışmaları hakkında ayrıntılı olarak şirket yöneticilerince bilgi verildi.

Soma Kömür İşletmeleri Işıklar Maden Ocağı işletme Müdürü Haluk Evinç de, facianın meydana geldiği maden ocağındaki yangının söndürüldüğünü, ancak durumun yaklaşık iki ay boyunca takip edilmesi gerektiğini dile getirdi. Evinç, “İki aylık takibin ardından bizim hem duvar ördüğümüz kapılarda, hem de içeriyle bağlantımızı sağlayan borulardan günlük olarak üç kez ölçüm yapıyoruz ve bunları da defterlerimize işliyoruz. Yangının tamamen söndüğünden emin olunduktan sonra ise, madenin tekrar açılması için gerekli olan başvurular yapıyor. İncelemeler olur ve maden tekrar faaliyete geçer. Bu prosüdürler takip edilir” dedi.

ONARIMDA ÇALIŞIYORLAR

Bu arada Haluk Evinç, işçilere gönderilen işe çağrı yazılarıyla ilgili olarak ise, “Biz maden işi yapıyoruz. Maden ocakları özelikle kömür içerisinde açılan galeriler günlük bakımdan geçmediği takdirde kapanır. Biz de bunun olmaması için gönüllülerin gelip bu tür temizlikleri ve onarımlar yapmaları için çağrıda bulunduk. Gelip çalışanlar var, onlar elbette gelip çalışmayanlardan daha fazla ücret alacaklar. Bizler madenlerin çalışmaya hazır hale tutulmasını istiyoruz. Bu madenler tamamen kapatılmadı” dedi.

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. İnsan kaynakları Müdürü Celalettin Gökaşyan ise, işten çıkarma gibi bir durumun olmadığını sadece personel bilgisi edinmek istediklerini dile getirdi. Gökaşan, “Biz işçilerin gelip çalışmaya devam edip etmeyeceklerini söylemelerini istedik. Çünkü bizler de planlarımızı ona göre yapmak durumundayız. Gelip çalışacak olanlar çalışmaya başlıyorlar ama kömür çıkarmıyorlar onarımda çalışıyorlar. Bunun için ücretlerini alacaklar. Ama çalışmak istemeyenlere de kanunlar neyi emrediyorsa o yapılacak. Yani ya ücretsiz izne çıkartılacaklar ya da maaşlarını biz vereceğiz ya da devlet karşılayacak. Ama bunlar henüz belli değil. Kanunlara göre bunun değerlendirilmesi önümüzdeki günlerde yapılacak açıklanacak. İşten çıkarma söz konusu değil” dedi. Bu arada ismini açıklamak istemeyen bir şirket yöneticisi ise, kimseyi işten çıkartamayacaklarını, zaten Işıklar Maden Ocağı’nda var olan Bin 500 civarındaki iş sayısının 600’e düştüğünü, Ata bacasındaki işçi sayısının ise, 1200 civarından 340’a düştüğünü, çalışacak işçi bulamadıklarını dile getirdi.

Bu arada facianın olduğu ocaktaki incelemelerini tamamlayan milletvekilleri, daha sonra başka bir firmaya ait olan İmbat Kömür Ocağı’na girip madenin nasıl işletildiğine yönelik inceleme yapacakları açıklandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.