SİYASET AKADEMİSİ’NİN İKİNCİ KONUĞU ERDOĞDU OLDU!

27 Nisan 2015 Pazartesi, 23:13

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Manisa’da  Siyaset Akademisi’nin konuğu oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi Manisa İl Gençlik Kolları ve Yunusemre Gençlik Kolları’nın birlikte düzenlediği Siyaset Akademisi’nin ikinci ayağı olan ‘Ekonomi Politikaları’ CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun katılımı ile gerçekleşti.  26.04.2015 Pazar Günü, Rum Mehmet Paşa Bedesten Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe başta genç üyeler olmak üzere çok sayıda partili katıldı. Programın sunuculuğunu Yunusemre Gençlik Kolları İlçe Başkanı Buse Cebeci yaptı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Güngör Serdar Bozyaka ‘ 7 Haziran Genel Seçimlerine hazırlandığımız bugünlerde, Cumhuriyet Halk Partisi’nin halkın her kesiminin dertlerine derman olacak projelerine çok inandıklarını ve halk tarafından da karşılık bulmasından dolayı büyük sevinç duyduklarını’ belirtti ‘CHP yoksula aş ve iş vaadleri vermekte iken, iktidar partisi bakanlara da özel VİP uçakların verilmesi vaadlerinin peşinde koşmaktadır. Bu ayrım bile halkın problemlerini çözmeye kimin aday olduğunu açıkça göstermektedir.’ dedi.

Son günlerde çok tartışılan kaynak konusuna da değinen Bozyaka şunları söyledi : ‘Bilime aykırı olan bir trilyon dolarlık ‘Çılgın Proje’yi seçim vaadi olarak söyleyince kaynak var, saray yapmaya kaynak var ancak emekliye ikramiye vermeye, yoksulun maaşını arttırmaya, çiftçinin mazotundan ÖTVyi kaldırmaya kaynak yok. Halkın iktidarında saraya değil, yoksullaştırılan halkımıza kaynak vardır.’diye konuştu.

Seçimlere Kuvay-i Milliye ruhuyla, Denizlerin inancıyla hazırlandıklarını belirten Bozyaka ‘Çiftçinin, işçinin, emekçinin ve emeklinin yaşadığı sefalet ancak Anadolu’nun Kemali’nin Türkiye’nin Başbakanı olması ile sona erecektir.’ dedi.

Ardından CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ‘Bu programdan önce Mesir Festivalinden ayrılan Manisalıların yüksek katılım gösterdikleri mitingler düzenledik. Bu organizasyonları gerçekleştiren Manisa Gençlik Kollarına teşekkür ederiz. Asıl bizler Gençlik Kollarımızı alkışlıyoruz.’diyerek sahnede gençleri alkışladı.
Özgür Özel’in ardından CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu CHP’nin ekonomi politikalarını anlatmak üzere Siyaset Akademisinin ikinci programını başlattı.
Aykut Erdoğdu konuşmasına AKP iktidarı döneminde talan edilen, boşa harcanan ve iyi yönetilemeyen ülke kaynaklarını anlatmakla başladı.

2 MİLYAR DOLAR KAYNAK BOŞA HARCANDI

Türkiye’nin yaptığı doğalgaz anlaşmalarında Enerji Bakanının ve Hükümetin uyguladığı yanlış politikalar sonucu yirmi iki milyar lira kaynağın boşa harcandığını, yanlış anlaşmalar yapılması sebebiyle dört milyar dolarlık doğalgazı satın almadan parasını İran’a ödemek zorunda kaldığımızı ve bunların faturalarının halka kesildiğini anlattı.
Devletin ‘TEKEL’i yaklaşık üç yüz milyon dolara sattığını, satın alanların ise yalnızca dokuz ay sonra bir milyar dolara tekrar sattığını örnek gösterdi.

Maden özelleştirmelerinde yapılan usulsüzlükler sebebi ile Türkiye’nin on milyarlarca dolar zarara uğratıldığını anlatan Erdoğdu ‘Savcılık dosyalarında geçen belgelerde ihalelerde yapılan yolsuzluklar için rüşvet olarak hayat kadınlarının bürokratlara gönderildiğini gördük. Ancak mahkeme hayat kadınlarını rüşvet olarak kabul etmedi.’dedi.

Erdoğdu, AKP döneminde israf edilen kaynakların saymakla bitmeyeceğini ancak bu on beş dakikada anlattığı kaynakların bile CHP’nin söz verdiği projeleri gerçekleştirmeye yeterli olduğunu vurgulayarak CHP iktidarında kaynak yaratmak için yapacaklarının yalnızca hortumları kesmek olduğunu belirtti. Erdoğdu sözlerine şöyle devam etti : ‘Biz bu kadar zengin bir ülke iken bin beş yüz lira asgari ücret verecek olmamız bile büyük utançtır. Çiftçiye mazotu bir buçuk lira da indireceğiz, en düşük emekliye maaşını bin altı yüz lira da yapacağız. Bu sözler namus sözlerdir. ‘

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.