ŞAHİN MENGÜ YAZDI DÜRÜSTLÜK İSTİYORUM

14 Ağustos 2014 Perşembe, 01:33

Cumhurbaşkanlığı seçimi muhalefet partilerinin yanlış aday seçimi veya yanlış adayın onlara talimatlandırılması  yüzünden daha ilk turda Tayyip Erdoğan’ın kazanımı ile bitti.

Diğer bir deyişle Cumhurbaşkanlığı altın tabak içinde Tayyip Erdoğan’a birilerinin talimatı doğrultusunda sunulmuş oldu.

Dünkü Hürriyet Gazetesi’nde efelerin efesi Yılmaz Özdil’in yazdıklarını okuyunca Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aday gösterilmesinin tek nedeninin, seçilse bile “geçiş sürecinde”Tayyip Erdoğan ile uyumlu çalışması arzusu olduğu anlaşılmaktadır.

Hakikaten nedir o “Geçiş süreci”.

Bu “Geçiş Süreci” Özerk Kürdistan’ın” kurulması mıdır?

Düne kadar açıklanması gereken tek nokta, ismini bile doğru dürüst  söyleyemediğiniz,  aday tespit çalışmaları aşamasında adı geçmeyen Ekmeledin İhsanoğlu’nu size kimin ya da kimlerin dikte ettirdiği idi. Şimdi buna bir ikincisi ilave oldu.

Nedir o açıkça topluma ilan edemediğiniz “Geçiş süreci”

Bu iki noktaya açıklık getirmediğiniz sürece bu partinin, bölünmeye karşı olan, tek millet, tek devlet, tek bayrak ülküsü ile yüreği çarpan milyonlarca gönüldaşının  vicdanlarındaaklanamazsınız.

Seçilecek Cumhurbaşkanında Tayyip Erdoğan ile uyum içinde çalışacak olmasını istemek, “Çankaya Noterliği” görevini yedi yıldır başarıyla yürütmüş, önüne gelen her yasayı, her kararnameyi hukuka uygun olup olmadığına bakmadan ve de geciktirmeden imzalayan yeni bir Abdullah Gül istemekten başka bir şey değildir.

Bir Cumhurbaşkanı’nın öncelikli görevi  hukuku korumaktır.

Hukukun üstünlüğüne inanan bir Cumhurbaşkanı’nın, ben yaptımsa hukuk buna uydurulur düşüncesinde olan  bir Tayyip Erdoğanla çatışmasından daha doğal ne olabilir.

Bu sizi niye rahatsız ediyor, Ekmeleddin İhsanoğlu’nu size talimat olarak verenler mi bunu böyle istiyorlardı.

Sayın Kılıçdaroğlu, siz kimden yanasınız, ülkenin bölünmez bütünlüğünden mi, Kürdistan’ın özerkliğinden mi yanasınız.

Eğer bölünmeden yana iseniz, lütfen emaneti iade edin.

İstifanızı isteyen altı milletvekiline cevap verirken “ Beni Onlar seçmedi ki, istifamı isteyebilsinler” diye, demokrasiyle uzaktan yakınndan ilgisi olmayan bir cevap vermişsiniz.

Sizin mantığınızla da bakarsak, benim sizin istifanızı istemek hakkım var. Sizin seçildiğiniz Kurultay’da, diğer bütün Kurultay üyeleri ile birlikte maalesef   size oy verdim. Yanılmışız, bizim gibi kendini uyanık zannedenlerden kendinizi çok iyi saklamışsınız.

Anlaşılıyor ki, Özerk Kürdistan’dan yanasınız.

Rakibiniz Tayyip Erdoğan’ın hiçbir engellemeyle karşılaşmadan, hukuksuz yönetim anlayışını sürdürebilmesinden yanasınız.

Düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde, bu görüşlerinize katılmamakla beraber, demokrasiye olan inancım nedeniyle saygı duyarım.

Ama o zaman, bu düşüncelerle  Atatürk’ün koltuğunda oturamazsınız. İstifa etmeniz gerekiyor.

İstifanızı Türk Basının önde gelen bütün köşe yazarları ve hem de sizi en ağır dille eleştirerek istiyorlar.

Milyonlarla ifade edilen ve sizin ve yanınızdaki bir kısım kendini bilmez saygısızların “ulusalcılar”, “şezlongcular” “tatilciler” diye küçümsedikleri ve hatta size dayatılan sizinde partiye dayattığınız adaya kerhen oy verenler istiyorlar.

Ama bana göre en anlamlı şekilde gitmenizi isteyen kişi 13,14 ve 17. Dönemlerde Milletvekilliği ve  TBMM Başkan vekilliği yapmış Musrafa Kemal Palaoğlu.

Palaoğlu Demokrat Parti’nin seçimi kazandığı 14 Mayıs 1950 seçimlerinden bir gün sonra, yani 15 Mayıs 1950 de CHP’ye kayıt olmuş bir partilidir.

Size ve ekibinize için diyor ki: “İstifa medeni insanlardan istenir, ben  Kemalist, Mustafa kemal Palaoğlu olarak, Kemalist Cumhuriyet karşıtı işgal kuvvetlerinin partimi terk etmesini istiyorum” diyor.

Gazetecisi, parti gönüldaşının  büyük bir çoğunluğu seçin başarısızlığından dolayı istifanız istiyor.

Bu elbette bir hak, ama ben şahsen sizden, Ekmeledin İhsanoğlu kimin talimatı ve geçiş sürecinden ne anladığınızı kamuoyuna açıklamanızı istiyorum.

DÜRÜSTLÜK İSTİYORUM

Bunları açıklayamadığınız sürece, size Kurultay’da oy vermiş bir kişi olarak, İSTİFA ETMENİZİ İSTİYORUM. 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir