RECEP ÇINAR YENİDEN BAŞKAN

18 Ocak 2015 Pazar, 20:21

Manisa’da esnaf “Çınar” ile devam dedi

MANİSA Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin olağan genel kurulunda, Recep Çınar 23 yıldır yürüttüğü başkanlık görevine bir dönem daha seçildi. Genel kurul AK Parti, CHP ve MHP Milletvekillerinin siyasi atışmasına sahne oldu.
Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin 62. Olağan Genel Kurulu, kooperatifin sosyal tesislerinde yapıldı. Tek liste ile gidilen genel kurulda 23 yıllık Başkan Recep Çınar, kooperatif üyelerinin oylarıyla 4 yıl daha yetki aldı. Genel kurula kooperatif üyeleri ve oda başkanlarının yanı sıra AK Partili Manisa Milletvekilleri Muzaffer Yurttaş, Uğur Aydemir, MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ve AK Parti Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik katıldı.

Kooperatif Başkanı Recep Çınar, Manisa’da esnaf ve sanatkara 72 milyon lira Halk Bankası kaynaklı kredi dağıttıklarını belirterek, bütçe ve varlıklarla birlikte 100 milyonluk bir risk üstlendiklerini ifade etti. Kredilerde yüzde 4 faiz imkanı sağladıklarına vurgu yapan Çınar, esnafa 150 bin liraya kadar kredi imkanı sunduklarını belirterek, “Kooperatif olarak daha çok kredi imkanı sunmamızı istiyorsanız kredi taksitlerini zamanında ödemelisiniz. Aksi taktirde takibe düşmeniz kaçınılmaz olacaktır” dedi. Perakende yasasının çıkmasından dolayı büyük bir sevinç yaşadıklarını ifade eden Başkan Çınar, kooperatifin 2015 yılı tahmini bütçesinin 2 milyon 100 bin lira olduğunu açıkladı.

“SİYASİLER ATIŞTI”

Genel kurula katılan AK Parti, CHP ve MHP Milletvekilleri kürsüde atıştı. İlk olarak konuşan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, iktidara ‘hayırsız evlat’ benzetmesi yaptı. Esnafın sıkıntılarının büyük olduğunu ve verilen sözlerin tutulmadığını savunan Özel, ’90 yılda yapılmayanı 10 yılda yaptık’ söylemlerine karşı rakamları vermek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca ortalama her yıl yüzde 6 büyümüştür. AKP döneminde büyüme yüzde 4 civarındadır. Yapan bir parti değil de satan bir partiyle karşı karşıyayız. Babasından iyi bir miras almış, ancak 10 yılda har vurup harman savurmuş hayırsız bir evlatla karşı karşıyayız. Kredi kartları borçları 2002 yılında 4.3 milyar liraydı. Şu anda ise 75 milyar lira oldu. Batık tüketici kredileri ise 2002 yılında 278 milyon lira iken 2014’te 12 milyar lira düzeyine gelmiş” dedi. Kendisinin de esnaf olduğunu dile getiren Özel, Perakende Yasası’nın beklenilenin altında düzenlemeler içerdiğini belirterek, “AVM’de 400 liraya kot satıp, yok olan meslekler arasında yer alan terziye paçasını 3 liraya yaptıracaklar. Bu düzenlemeler sadece göstermeliktir” diye konuştu.

CHP’li Özel, konuşmasının ardından salondan ayrılırken, AK Partili Muzaffer Yurttaş, Özel’in eleştirilerine yanıt verdi. Yurttaş, esnaf kefalet kooperatiflerine geçen yıl 520 milyon lira olan Hazine desteğinin bu yıl için 750 milyon liraya çıktığını dile getirdi. Yurttaş, “Faiz oranlarını düşürdük, esnafa düşük faizli kredi veriyoruz. Esnafın yazar kasa fırlattığı dönemler geride kalmıştır” dedi.

“ESNAFIN KREDİ PARASI AYAKKABI KUTULARINDAN ÇIKMASIN”

MHP’li Manisa Milletvekili Erkan Akçay da AK Partilileri ayakkabı kutularındaki paralarla vurdu. Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri’nin Halk Bankası ile çalıştığını hatırlatan Akçay, “Esnafın durumu kötü demiyoruz. Çünkü esnafın durumu çok kötü. Başbakan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ndeki (TESKOMB) toplantıda yaptığı konuşmada, Halk Bankası genel müdürünü çağırıp, ‘Esnafımıza kredileri aç dedim’ ifadesini kullandı. Buradan başbakana seslenmek ve tavsiyede bulunmak istiyorum. O Halk Bankası’nı da çok iyi uyarın. Sakın ola esnafımıza verilecek kredileri evindeki ayakkabı kutularına falan koymaya kalkmasın” dedi.

23 YILLIK BAŞKANDAN BİR ZAFER DAHA

Konuşmaların ardından yapılan oylama ile Recep Çınar, sandık başına giden delegelerin tamamının oyunu alarak başkanlığa seçildi. Çınar başkanlığındaki yeni yönetim kurulu; Yusuf Enli, Sait Başbelen, Naci Kömüldaş ve Mehmet Üzen’den oluştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir