ÖZGÜR ÖZEL SİNCAN CEZAEVİN’DE BALBAY’I BEKLİYOR

09 Aralık 2013 Pazartesi, 17:35

Manisa Chp Milletvekili Özgür Özel CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından özel olarak görevlendirilerek Mustafa Balbay’ın tahliyesi beklemek için Sincan Kapalı Cezaevine gitti.

CHP Cezaevleri İnceleme Komisyonu üyesi Özgür Özel gerek Silivri Cezaevinde gerekse Sincan cezaevinde her ay birkaç kez ziyarette bulunduğu ve 4 yıl 278 gündür tutuklu bulunan CHP milletvekili ve gazeteci Sayın Mustafa Balbay’ı geçtiğimiz hafta Komisyon üyeleri ile birlikte ziyaret etmişti.

Uzun tutukluluk süresi ile ilgili Anayasa Mahkemesinin verdiği tarihi kararın üzerine yapılan bu ziyaretin ardından CHP’li Özel, görevlendirme ile bir kez daha bugün Sincan Cezaevine gitti.

Mustafa Balbay’ın tutukluğunu “hak ihlali” sayan ve Balbay’a 5 bin lira tazminat ödenmesine hükmeden mahkemenin bu kararın üzerine Sayın Balbay geçtiğimiz hafta yapılan ziyarette komisyon üyelerine “bugünün uzun tutukluluğunun Anayasaya aykırı olduğunun tescillendiği ilk gün olduğunu, birkaç gün içinde bu sorunun çözüleceğini ve görevinin başına geçmek için sabırsızlandığını” söylemişti.

Sayın Balbay’ın avukatı da Anayasa Mahkemesinin bu kararının ardından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine Balbay’ın tahliyesi için dilekçe verdi. Balbay’ın avukatlarından alınan bilgiye göre, Ergenkon savcıları perşembe akşamı mahkemeye verdiği mütalaada, mahkemenin Anayasa Mahkemesi kararına uyularak, Balbay’ın tahliye edilmesi yönünde görüş bildirdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinden gelecek kararı bekleyen kalabalık bir CHP heyeti Sincan Cezaevi önünde Balbay’ın tahliyesini bekliyor. CHP’li Özel’de özel bir görevlendirme ile bugün Sincan Cezaevine gitti.

CHP’li Özel’de :

“Balbay, Anayasa Mahkemesi kararına rağmen beşinci gün hala cezaevinde. Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı tanınmayacaksa hangi karar tanınacak. Bizler sevgili abimiz, dostumuz Mustafa BALBAY’ı cezaevinden almak için bugün bir kez daha Sincan’a gidiyoruz ve Balbay’ın çok yakında özgürlüğüne kavuşacağına yürekten inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.