ÖZGÜR ÖZEL “HASTANE ZİNCİRLERİNİN ORTAĞI FİRST LADY KİM?”

07 Aralık 2013 Cumartesi, 14:08

 

CHP Manisa Milletvekili  Özgür Özel:”Hastane zincirlerinin ortağı First Lady kim?”

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel Sağlık Torba Yasa  Görüşmelerinde Şehir Hastanelerini gündeme ve getirdi ve projeleri sert bir dille eleştirdi. Özel yaptığı konuşmasında;

“Sayın Bakan geçtiğimiz hafta benim memleketim Manisa’ya geldi ve Manisa Şehir Hastanesinin temelini attı. Manisa’mızı şereflendirdiğinde kendisine refakat etmek, eşlik etmek isterdik elbette ama yapmakta olduğu işle o kadar temelden karşı olduğumuz bir konu ki bu, gidip de o temel atma töreninde bulunamadık. Çünkü “şehir hastanesi” dediğimiz iş, öyle bir şehir efsanesi yaratıp allayıp pullayıp anlatılan iş, aslında vatandaşa doğru anlatıldığında vatandaşın da kabullenemediği bir mesele hâline geliyor.”

25 Yıl Boyunca Kira Ödüyoruz

Biz, elbette, fiziki şartları iyileştirilmiş hastanelerde hizmet verilmesini destekliyoruz ancak bunun devletin olanaklarıyla yapılmasını düşünüyoruz. Devletimizin böyle bir gücü var ama böyle bir gücü kullanmak yerine öyle bir sisteme getiriyorlar ki şehir hastanelerini, arsasını biz veriyoruz. Arsayı vermek yetmiyor; önce elliydi, itirazlarımızla otuz, şartnamelerde yirmi beş yıla indi; orada yirmi beş yıl boyunca hizmet almayı taahhüt ediyoruz. Yetmiyor, yirmi beş yıl boyunca kira ödüyoruz. Yetmiyor, morgundan gasilhanesine, yemekhanesinden parkına, bahçesine, taksi durağına kadar da ilave gelir getirebilecek olanları yatırımcıların emrine sunuyoruz.

İngiltere Kamu Özel Ortaklığı Modeli İçin Büyük Zararlar Ödedi

“Peki, bunu biz mi icat ettik? Yirmi beş yıl önce, otuz yıl önce İngiltere’de başladı bu sistem. Bakın, İngiltere şimdi ne diyor? Yirmi beş yıldır uyguladığı bu kamu-özel ortaklığı modeli için, kendi kurumlarının bu yöntemle İngiltere’yi çok büyük kayıplara uğrattığını, zararda olduklarını ve bu yöntemin baştan yanlış bir yol olduğunu şimdi kabul ediyorlar.”

Özelleştirmenin Truva Atı

“Kanada diyor ki: “Özelleştirmenin Truva atıdır kamu-özel ortaklığı.” Bakın, kamu-özel ortaklığıyla yaptığınız işler var, o olmadan yapılan hastane yatırımları var.

Erzurum, 1.200 yatak kapasiteli hastaneye 193 milyon lira para ödemişiz, hastane bizim.

Kayseri’de ise 1.500 yataklı benzer kapasiteli bir hastaneyi yaptırmışız kamu-özel ortaklığıyla. Sadece  yıllık kirası 138 milyon. Düşünebiliyor musunuz, 138 milyon kira ödeyeceğiz yirmi beş sene boyunca; 198 milyon vermişiz, hastane kendimizin olmuş.”

CHP’li Özel, bu yatırımların ülkeyi 25 yıl boyunca ipotek altına aldığını söylediği ve kendi memleketinden de örnekler verdiği konuşmasında;

Babanızdan Miras Kalsa Böyle Bir Yatırım Yapar Mısınız?

“Sayın Bakan, bu, size babanızdan miras, evlatlarınıza bırakacağınız bir varlığınız olsa böyle bir yatırımı yapar mısınız kendiniz, yoksa bir başkasına mı yaptırırsınız? Manisa’da fizibilite raporuna göre hastanenin toplam maliyeti 122 milyon, oysa hastaneye yılda 65 milyon kira ödeyeceğiz. Ya, zaten birinci yıl kirayı vermiş oluyorsun, ikinci yılı da koy, yirmi beş yıl senin. Ya, bu hangi akla, hangi vicdana sığar? Gerçekten akıl alır gibi değil.

Hastane zincirlerinin ortağı First Lady kim?

“Tabii, burada acayip uygulamalar oldu, acayip çalışmalar var. Yozgat, Bursa, Elâzığ hastaneleri var mesela, bu hastanelerin projelerini kim almış diye bir bakmak isteriz. Ama özellikle Elâzığ’ınki çok enteresan olmuştu. Biliyorsunuz, ilk önce şartnamede yeterli şartlar sağlanamazsa, o sırada ihaleye giremeyenlere, teklif veremeyenlere özel bakan oluruyla izin vardı. Elâzığ hastanesinde bir şirkete böyle bir izin verildi. Bu şirket, bizim o çok yakından tanıdığımız meşhur bir hastane grubu. Bu şirketin yandaş gazeteleri var, yandaş televizyonları var, hepimiz biliyoruz, hatta bu şirketle ilgili bazı şüpheler, bazı iddialar var. Deniliyor ki “Bunun ortaklarından bir tanesi first lady.” Ya, first lady deyince ben durdum düşündüm, benim aklıma Michelle Obama geldi. Ümit ediyorum Michelle Obama’dır. Sizin aklınıza bir başka first lady’nin ortaklığı geliyorsa, o da artık sizin bileceğiniz iş. Ama bir kamu-özel ortaklığında yapılan bir yatırımın, hem de yirmi beş yıl boyunca para ödeyeceğimiz bir yatırımın ihalesine sonradan bakan oluruyla sokulan bir şirketin gizli ortaklığı konusundaki endişeleri, birinin de çıkıp bu kürsüden ortadan kaldırması gerekir.”

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.