MURAT BAYBATUR’DAN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!

29 Ocak 2015 Perşembe, 15:29

AK PARTi İL BAŞKANI MURAT BAYBATUR son röportajını Ferdi Uzun’a verdi.

“Siyasette masa sandalye taşıyarak, toplantılarda çay dağıtarak buralara kadar geldim” diyen AK Parti’nin parlayan yıldızı Murat Baybatur’la, siyasete nasıl girdiğini, kimi örnek aldığını, Manisa’nın eksikleri nelerdir gibi birçok konuyu konuştuk. Siyasetteki hedefini ise yine o mütevazi tavrıyla yorumlayan Baybatur “Hizmet” diyor.

 

Murat Baybatur’un siyasi hayatı nasıl başladı?

1995’in başıydı siyasete girdiğim zaman. İlk seçim heyecanımızı da 29 Aralık 1995’te Refah Parti’sinin birinci olduğu seçimlerde yaşadık. Siyasete girdiğimizde rol model olarak gördüğümüz Bülent Arınç’tı. Siyasete girmeme vesile olan kişi ise şuanda Şehzadeler Belediye Başkanı olan Ömer Faruk Çelik’tir. Refah Partisi iktidar oldu. Sonrasında 28 Şubat sürecini yaşadık. İmam Hatip mezunu olmamadan dolayı büyük acılar yaşadık. Sonra partimiz kapatıldı ve Fazilet Partisi kuruldu yine ordaydım. Partinin gençlik örgütlenmesi olan Milli Gençlik Vakfı’ndaydım. Daha sonra Fazilet Partisi de kapanınca Recep Tayyip Erdoğan’ın kurduğu partinin içerisinde yer aldım. Manisa’da AK Parti’nin kurucu üyeliğini yaptım. O zaman kurucu il başkanı Hayrullah Solmaz’dı. Bir müddet orada görev yaptıktan sonra tüzük gereği gençlik kolları başkanı olacak kişilerin il yönetiminde olmamasından dolayı istifa edip Manisa’da AK Parti gençlik kollarını kurduk. Yaklaşık 3 yıl gençlik kolları başkanlığı yaptım. Daha sonra Zülfikar Gürcan il başkanı olarak atanmıştı. Ben gençlik kollarından ayrılıp Zülfikar Gürcan’ın teşkilat başkanlığını yaptım.  Daha sonra Dursun Ali Yıldız Abdurrahim Arslan’ın yönetiminde yer aldım. O ara askere gitmem gerekiyordu ve askere gittim. Ben askerden il başkanlığında bir boşalma olmuştu. Ben askerdeyken genel merkez bir temayül yoklaması yapmış ve ben de o temayülden yüksek bir oy alarak birinci çıkmıştım. 2011’in başında il başkanı oldum. Kongreyle başlayıp diğer bir kongreye kadar tamamlayan tek il başkanı oldum. Yine en uzun süre il başkanı olan da ben oldum.

Milletvekilliği aday adaylığı konusunda son durum nedir?

Milletvekilliği için elbette niyetimiz var. Ama sürecin oluşmasını bekliyoruz. Bu partiye tabiri caizse masa sandalye taşıyarak, pankart asarak, toplantılarda çay dağıtarak başladım. Temelinden beri geliyorum. Genel merkezimiz, vatandaşlarımız ve rabbimiz de müsaade ederse hizmet etmek isterim. Genel merkezimiz neyi takdir ederse ben ona razıyım.

Sıralamada kaçıncı sırada olursunuz?

Kaçıncı sırada olmamız önemli değil. Belki hiç sıralamada olmayacağız. Bu önemli değil. Ben bu davanın bir neferi olmaktan bu davanın içerisinde yer almaktan onu duyuyorum. Genç yaşımda il başkanı olmam bile benim için bir gururdur onurdur. Çocuklarıma anlatacağım en güzel mirasımdır.

Milletvekilliğiniz konusunda Bülent Arınç ile konuştunuz mu?

Onun duruşu dürüstlüğü lafının eri olması bize örnek olmuştur. Daha önce de söyledim: Bülent Arınç benim rol modelimdir. Milletvekilliği konusunda muhakkak onunla da görüşüyoruz. Bizden hiçbir zaman duasını eksik etmedi. Görüşüyoruz görüşmeye de devam edeceğiz.

 

Siyasetteki hedefiniz nedir?

Siyaset hedefsiz olmaz. Ama hedefe giderken edepsiz olmamaya dikkat edeceğiz. Siyasetteki hedefi hiçbir zaman makam olarak algılamadık. Siyaset, insanların hem dünya hem ahret hayatını mutlu bir şekilde geçirmesi için bir organizasyondur. Siyaseti bir ibadet bir dava olarak görüyoruz. Yani amacımız hedefimiz hizmettir. Bu il başkanlığında olur, milletvekilliğinde olur bir başka görevde olur. Siyaset dediğimizde illa milletvekili ya da belediye başkanı olmak gerekmiyor. Hiçbir şey olmaz gider insanına hizmet edenler için dernek kurarız, vakıf kurarız. Yine hizmetimizi yaparız. Makam olarak hiçbir hedefim olmadı. Hedefim vatanıma milletime hizmet etmektir.

İl başkanlığı konusunda Zülfikar Gürcan ismine tepkiler var. Tepkileri nasıl değerlendirirsiniz?

Ankara’ya çağrılan arkadaşlarımızın hepsi il başkanlığını en iyi şekilde yapacak arkadaşlarımızdır. Bu arkadaşlarımızdan birine görev verilecekti. Tepkilerin olması normaldir. Herkes kendince desteklediği bir arkadaşın olmasını istemiştir. Bu da gayet doğaldır. Kendi istedikleri kişi olmayınca bazı arkadaşlarımız sosyal medya üzerinde eleştiri anlamında ifadeler kullanmış olabilir. Bu da normaldir. Ama bunu bir seviyede tutmak lazımdır. Bu bir tercihtir bir kaderdir. Bundan sonraki süreçte arkadaşlarımızın partiye dahil olup partiyle birlikte hareket etmesi lazımdır. Genel merkezin bu takdirine rıza göstermek lazım. Burada birinci derece görev Ankara’ya çağırılan arkadaşlara düşüyor. Bu tepkileri düşürmeleri gerekiyor.

Sizce Zülfikar Gürcan ismi partiye nasıl yansıyacaktır?

Zülfikar Gürcan bu partinin yabancısı olan bir insan değil. Partinin kuruluşundan bu yana bizimle birlikte olmuş bir arkadaşımızdır. Bu partinin il başkanlığını yapmış bir isimdir. Yedi düvel eli genel merkez il başkanı yapmış değildir. Zülfikar Gürcan başarılı olacaktır. Doğru olan hep beraber Zülfikar Gürcan’a sahip çıkmaktır. Bir şans verelim. Daha yeni il başkan adayı olarak ismi açıklandı. Performansını bir görelim. Hem daha il başkanı da olmadı. Şuanda il başkanı benim. Zülfikar Gürcan 31 Ocak’tan sonra il başkanı olacak. Bakalım toparlayacak mı toparlamayacak mı? Ona göre karnesi önüne konur.

Sizce Gürcan’ın karşısına aday çıkan olur mu?

Doğru olan çıkmamalarıdır. Bu partinin genel başkanı bir takdirde bulundu ve bir ismi belirledi. Doğru olan bu arkadaşımızın çevresinde kenetlenmektir. Ama illa “Ben aday olacağım” diyen olursa da bunun önüne bir engel koyamayız. Ama doğru olan kimsenin aday olarak çıkmamasıdır

Partinin Manisa’daki oy hedefi nedir?

Manisa’da birinci parti olacağız. Yerel seçimde ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde nasıl paralel yapıyla mücadele ettiysek bu seçimlerde de mücadele edip partiyi birinci çıkaracağız.

HDP’ye oy kayacağını düşünüyor musunuz?

Doğulu arkadaşlarımızın bir kısmı bizi ezelden beri desteklemişlerdir. Bazı arkadaşlarımız da HDP’yi desteklemektedir. Kim kendini iyi anlatırsa o fazla oyu alacaktır. Ve şuanda da AK Parti doğu ve güneydoğulu arkadaşlarımızdan en fazla oyu alan parti olmuştur. Oylarda kayma veya gelme olabilir.

Peki sizce Manisa yeterince yatırım aldı mı?

Manisa ilçeleriyle beraber çok büyük yatırımlar aldı. En büyük yatırımlarımızdan biri yollarımızdır. Daha düne kadar Akhisar’a gitmek bir ölümdü. Ankara’ya gitmek bir zulümdü. Eğitim ve sağlık anlamında birçok yatırımlarımız oldu. Bunlar hayal bile edilemeyecek işlerdi. Çok büyük yatırımlar yapıldı. Tabi ki bunlar yeterli değil. Daha da çok yapmamız lazım.

Manisa’da en büyük esiklik nedir?

Merkez için söyleyecek olursak en büyük eksiklik yeni başlayacak olan hastanelerdir. Hastanelerin fiziki yeterliliği ne yazık ki az durumda. Bu bizim için de bir eksikliktir. Bunu en kısa zamanda çözeceğiz.

Büyükşehir meclisindeki gergin ortamı nasıl değerlendirirsiniz?

Manisalılar büyükşehrin yönetimini Cengiz Ergün’e vermiştir. Denetimini de AK Parti’ye vermiştir. Manisa’ya yapılacak hizmetlere destek olacağımızı her zaman söyledik. Söylemeye de devam edeceğiz. Belediye başkanımız bu uzlaşıyı iyi sağlaması lazım. Ama ben yaptım oldu mantığıyla hareket edilmez. Cengiz Ergün’ün 2009-2014 performansını da biliyoruz. Cengiz beyin biraz daha uzlaşmacı olması lazım. Cengiz beye saygı duyuyoruz. Milletimiz onu başkan seçmiştir. Biz o makama saygı gösteriyoruz. Ama aynı tavrın Cengiz Ergün’ün meclis üyelerine göstermesi lazım. Çünkü onlar da milletin oylarıyla seçilmiştir. Meclisteki elektriklenmeyi düşürecek olan Cengiz Ergün’dür.

Genelde il başkanları büyükşehir meclislerini takip ederdi. Siz hiç gitmediniz. Sebebi nedir?

Ben prensip olarak gitmemekten yanayım. Çünkü benim orada grup başkan vekilim var. Benim gitmemi gerektiren bir durum bugüne kadar olmadı. Gitmemem tamamen benim tercihimdir.

Selçuk Özdağ ve Hüseyin Tanrıverdi’nin size yönelik eleştirileri vardı. Eleştiriler konusunda neler söyleyeceksiniz?

Geçmiş dönemde Hüseyin bey ve Selçuk bey ne yazık ki basında böyle bir açıklama yapmıştı. Biz bunları saygıyla karşıladık. Bunların tartışmanın yolunun basın olmadığını her zaman söyledik. O gün ben de hiçbir şey söylemedim. Çünkü doğru olan buydu. Elbet bizim de eksiğimiz hatamız olmuştur. Burada 30 Mart’ta bir seçim kaybedilmiştir. Herkes bilmeli ki eğer bir başarısızlık varsa bu sadece il başkanını başarısızlığı değildir. Bu milletvekilleriyle beraber bir bütündür.

Yoğun siyasi hayatınızda ailenizin desteği nasıl oldu?

2 yaşını doldurmuş kızım var. Nasıl 2 yaşını doldurdu anlamadım. Yeterince vakit ayıramadım. Onların üzerimde çok hakkı var. Eşim büyük bir sabır gösterdi. Benim yokluğumu hep doldurmaya çalıştı. Zaman zaman sıkılsa da bana hiç yansıtmamaya çalıştı. Eğer bir başarısı varsa bunda eşimin çok büyük katkısı vardır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir