MURAT BAYBATUR DEVRİ KAPANDI!

17 Ocak 2015 Cumartesi, 13:06

Yapılacak olan AK Parti İl Kongresi’nde aday olmayacağını açıklayan İl Başkanı Murat Baybatur, milletvekilliği aday adaylığının ise kongre sonrasında netleşeceğini söyledi. Baybatur, “CHP, MHP, irili ufaklı 13 parti ve paralel yapı bize saldıracak. Biz kendi yolumuza bakıp Manisa’da 5 vekil artı bir bakan çıkaracağız” dedi.

Ferdi UZUN

Adı aylarca milletvekilliği aday adaylığı için konuşulan AK Parti İl Başkanı Murat Baybatur, Çamlıca Kafe’de basın mensuplarıyla bir araya gelerek önemli açıklamalarda bulundu. 31 Ocak’ta yapılacak İl kongresinde aday olmayacağını bildiren Baybatur, “AK Parti Manisa’da bir kongre süreci yaşıyor. Ekim ayında beri 17 ilçemizde kongreleri gerçekleştirdik. 17 ilçenin 16’sında kongrelerimizi tamamladı. Sadece Salihli ilçesinde bir sıkıntı oldu. Onu da önümüzdeki günlerde tamamlayacağız. Nasip olursa Genel Başkanımız ve Başbakanımızın da katılımıyla il kongresini gerçekleştireceğiz. Bu kongre süreciyle de alakalı Manisa’da bir temayül yoklaması yapıldı. Çok sayıda arkadaşlarımızın da il başkanlığı görevine talip olduğunu bu bayrağı bir adım daha ileri taşıyabilmek için ellerinden gelen gayreti göstermek noktasında bu vazifeye talip olduklarını ifade ettiler. Ve bununla da alakalı bir temayül yoklaması gerçekleştirildi. Bunun  neticesinde muhtemelen önümüzdeki günlerde bazı arkadaşlarımız Ankara’ya gidecek. Oradaki istişarelerle beraber oradaki arkadaşlarla ilgili bir çalışma yapılacak. Bizler de bu netice doğrultusunda 31 Ocak’ta yapılacak il kongresinde aday olmayacağız. Adaylığımızı koymayacağız. Arkadaşlarımızla beraber acısıyla tatlısıyla bir görevi yerine getirmeye çalıştık. Yaptığımız istişareler neticesinde hem tabanımızla hem genel merkezimizle yaptığımız değerlendirmeler sonucunda 31 Ocak günü yapılacak il başkanlığı kongresine aday olmama noktasında bir karar verdik” dedi.

Bütün arkadaşlarımızla beraber çalışacağız

İl başkanlık koltuğuna oturacak kişinin görevini en iyi şekilde yerine getireceğinden emin olduklarını ifade eden Baybatur, “ İnanıyorum ki bizden sonra hangi arkadaşımız il başkanı olursa burada partimize hizmet etmek, milletimize hizmet etmek noktasında bizlerden daha iyi bu görevi yerine getireceklerini samimi bir şekilde düşünüyorum. Bundan sonraki süreçler bizim için önemlidir. 2015’te ir genel seçim var. Bu bizler için çok çok önemlidir. Çünkü bizim hedefimiz yeni anayasadır. Yeni anayasayı en azından referanduma götürmek adına 330 milletvekilini kazanmaktır. İnşallah yine bunun için yine bütün arkadaşlarımızla beraber çalışacağız” diye konuştu.

Bundan memnunuz

Milletvekili ada aday olup olmayacağı konusunda yöneltilen soruya cevap veren Baybatur, “Kamuoyunda bizlerin milletvekilliği ile alakalı hakikaten övgüye değer ifadeler yer aldı. Tabi ki bundan memnunuz. 31 Ocak’taki kongremizi atlattıktan sonra bu konuyla da alakalı çalışmamızı tamamladıktan sonra da yine eğer böyle bir şeye de niyetlenirsek genel merkezimiz de bunu uygun görürsek yine sizler aracılığıyla kamuoyuna duyuracağız” şeklinde konuştu.

Hedef 6 vekil

Manisa’daki milletvekilli hedeflerinden de söz eden Baybatur, Siyasette mutlaka bir hedef olacaktır. 5 vekil artı bir bakan hedefimiz var. Yani bizim de 6 vekil hedefimiz var. İddialı olmak lazım. Herkes kendi iddiasını ortaya koyacaktır. Ama bizim hedefimiz en azından 6 vekildir” dedi.

Doğru olan teşkilattan çıkmasıdır

Kendisi gibi İl Başkanlık görevini bırakan CHP İ l Başkanı Cahit Kaplan’la nasıl bir yarış içerisinde olacakları sorusu üzerine Baybatur, “Cahit Kaplan bizden yaşça da büyüktür. Bizim ağabeyimizdir. Siyaseten de bizden daha tecrübelidir. Çok uzun dönem il başkanlığı yapmıştır. Kendisini arayarak tebrik ettim. İl başkanlığı yapmış bir insan olarak şunu söyleyebilirim: Cahit ağabeyimize seçilecek yerde bir vekil olması doğru olandır. Parti içlerinde tabi ki bilim adamları, değişik stratejik öneme sahip kişilerin olması önemlidir. Buna hiçbir itirazımız yok. Ama teşkilatın içerisinden de insanların milletvekilliği listelerinde önemli yerlerde olursa teşkilatın bütünlüğü noktasında, teşkilatın içindekilere “Evet biz çalışırsak, belediye meclis üyesi olabiliriz, belediye başkanı olabiliriz, milletvekili olabiliriz” noktasında bir motivasyon sağlanır. Kaplan başkanımızın canı gönülden milletvekili olmasını istiyorum” şeklinde cevap verdi.

Kötü bir durum değildir

İsmi zikredilenler temayüle girenler ve resmen talip olanlar oldu. AK Parti il başkanlığına bir çok arkadaşımızın talip olması bence kötü bir durum değildir. Yine bu aynı zamanda AK Parti kadrolarının ne kadar güçlü olduğunu ve diğer vazifelerde bu işleri yapabilecek kapasitelerinin fazla olduğunu ve AK Parti teşkilatının kalitesini gösterir. Bununla alakalı bir kırılma olmaz. Kırgın olanlar da olursa yeni il başkanı olacak arkadaşımız herkesi toplar konuşur. Bu konuda sıkıntı olmaz.

Bizim için fark etmez

Seçimlerde rakip partilerle birlikte paralel yapının da kendilerine saldıracağının altını çizen Baybatur, “2015 seçimlerinde de CHP ve MHP ile değil 13 tane parti artı paralel yapı ile mücadele içerisine gireceğiz. Mücadeleye gireceklerimiz arasında CHP ve MHP de olacaktır. CHP ve MHP’nin müstakil olarak bu yarışlara girmeyeceği düşüncesindeyim. 13 tane irili ufaklı ne kadar parti varsa bunları da çevresine toplayacak paralelin de desteğiyle bize karşı saldıracaklar. Bizim için fark etmez. Biz kendi çalışmalarımıza bakacağız. Sahaya inip vatandaşlarımız kendimiz anlatacağız” dedi.

Gazetecilere teşekkür

Manisa’da görev yapan gazetecilere de teşekkür eden Baybatur, “Şunu samimi bir şekilde söylemek istiyorum. Diğer illerdeki il başkanlarımızla görüştüğümüzde şunu gördük: Manisa’daki basın bilincinin ne kadar kaliteli olduğunu ne kadar objektif çalışmalar yaptığını, hedeflerinin habercilik olduğunu anladık” diye konuştu.

Güçlü aday Polat

Baybatur, ismi il başkanlığı için geçen Abdullah Polat ile ilgili de şunları söyledi: “İsmi geçenler arasında en güçlü isimlerden biridir. Önemli bir oranda teşkilatımızın kendisine muhabbeti desteği vardır” dedi.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir