Milletvekili adayları merkez yoklamasıyla belirlenecek

20 Nisan 2018 Cuma, 13:08

24 Haziran’da yapılacak erken seçimler için partiler şimdiden milletvekili listelerini hazırlamaya başladı. CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban milletvekili adaylarının ön seçim yerine merkez yoklamasıyla belirleneceğini söyledi. İYİ Parti, AK Parti ve MHP de merkez yoklamasının ardından milletvekili adaylarını belirleyecek. Adaylar, 1 ay içerisinde kamuoyuna duyurulacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran’da erken seçim yapılacağını açıklamasının ardından partiler milletvekilleri listesi için çalışmalara başladı.

CHP, MHP ve İYİ Parti Manisa İl Başkanları, milletvekili adaylarının merkez yoklamasıyla belirleneceğini ve 1 ay içerisinde kamuoyuna duyurulacağını ifade etti.

CHP ÖN SEÇİM YAPMAYACAK

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, seçim takvimi nedeniyle partinin milletvekili adaylarının merkez yoklamasıyla belirleneceğini söyledi. Balaban, “Bizim partimiz her zaman ön seçimden yana. Normal bir seçim olsaydı ön seçim olacaktı ama 2 aylık kısa bir sürede takvim yetişmiyor. Partinin ön seçim politikası nettir ama şu an partimiz istese de ön seçimi yapamaz. Bu nedenle adaylar merkez yoklamasıyla belirlenecek. 1 ay içerisinde adaylar açıklanır. Mayıs başında da Cumhurbaşkanı adayımız açıklanacak” dedi.

İYİ PARTİ İL BAŞKANLARI GENEL MERKEZ’E GİDECEK

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Tamer Akkal, partisinin seçimlere katılması için hiçbir sorun olmadığını ifade etti. Akkal, milletvekili adaylarının merkez yoklamasıyla belirleneceğini ifade ederek, “Biz de milletvekili adaylarımızı ön seçim usulüyle belirlemek isteriz ancak süre çok kısıtlı. Bu yüzden teşkilat ile gerekli görüşmelerin yapılmasının ardından milletvekili adaylarımız merkez yoklamasıyla belirlenecek. İYİ Parti’nin milletvekili adayı fazlasıyla vardır. Hiçbirimiz koltuk sevdalısı insanlar değiliz. Kim aday olursa olsun biz kendimize güveniyoruz. İYİ Parti hem genel seçimlerde, hem de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde başarısını gösterecek. Bu hafta içerisinde Genel Merkezimizde bir toplantı yapacağız. Toplantı sonucunda milletvekili adaylarımızla ilgili bir karara varacağız. 1 ay içerisinde kamuoyuna duyuru yapacağız” diye konuştu.

MHP KANADI İL BAŞKANLARI TOPLANTISININ ARDINDAN ADAYLARI BELİRLEYECEK

MHP Manisa İl Başkanı Erkan Öztürk ise, “Cumartesi günü İl Başkanları toplantımız var. Bu toplantıda verilen direktiflere göre milletvekili adaylarımızın belirlenmesi ile ilgili kamuoyuna açıklama yapacağız. Bizim için önemli olan bir nokta da oy pusulaları. Biliyorsunuz, pusulalar ittifak yazılı bir şekilde seçmenin önüne sunulacak. Milletvekilliği seçimlerinde MHP seçmeni MHP’ye, AK Parti seçmeni de AK Parti’ye oy verecek. Bu oylarla milletvekili sayıları belirlenecek. Pusulanın ikisinin arasına basıldığında da oylar yüzdeye göre dağılacak. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise adayımız sayın Recep Tayyip Erdoğan. Seçmenlerimiz Cumhurbaşkanlığı seçimlerde Recep Tayyip Erdoğan’ın olduğu ittifak pusulasına oy atacak” ifadelerini kullandı.

AK Parti kanadının merkez yoklamasıyla adaylarını belirleneceği öğrenilirken, herhangi bir detay paylaşılmadı.

 

–Berfin ADICAN-

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir