MANİSALI ARINÇ, SONUNDA MANİSA’YI HATIRLAYABİLDİ!

11 Kasım 2014 Salı, 00:21
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, gazetecilerin Yırca’da 6 bin zeytin ağacının sökülmesiyle gelişen olaylarla ilgili sorusuna ” Bu termik santralin Yırca’da belli bir uzaklığı taşımadığı için yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştır. Bu karara uymak bizim için bir görevdir. Şirket bunun gereğini yerine getirecektir. Biz de bunun takibini yapmakla görevliyiz” yanıtını verdi. Arınç, “Dağ taş zeytin ağaçlarıyla dolmuştur. Ama Türkiye’nin enerjiye de ihtiyacı var” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç açıklama yaptı. Arınç, “Yırca’daki durdurma kararına uymak bizim için görevdir.  Dağ taş zeytin ağaçlarıyla dolmuştur. Ama Türkiye ‘nin enerjiye de ihtiyacı var” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, Başbakanlık Merkez Bina’da gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı yaklaşık 6 saat 20 dakika sürdü. Toplantı sonrasında Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç açıklama yaptı.

Arınç’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Soma’da termik santral yapılması için 6 bin ağacın kesildiği hatırlatılan Arınç, Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararının sorulması üzerine “Üzücü olaylar yaşandı. Bu davayı açanlar Yırca Köyü’nden bazı köylü yurttaşlarımızla sanıyorum Greenpeace’in üyeleri dava açmışlar. Danıştay 6. Dairesi iki hususta karar veriyor. Bir tanesi bu alanlarda 3573 sayılı zannediyorum zeytincilikle ilgili kanun kapsamında bu tür termik santrallerin belli bir uzaklıktan sonra yapılabileceği şeklinde. İkincisi de acele kamulaştırma konusunda bir haksızlık hukuksuzluk bulunup bulunmadığı konusunda. 3573 sayılı kanun çok eski tarih taşıyan bir kanundur. Bu kanunda geçtiğimiz yıl bir yönetmelik yapılmıştı. Bu yönetmelik de iptal edilmiş. Dolayısıyla yönetmelik olmadığına göre kanundaki maddeler dikkate alınmak suretiyle bu termik santralin Yırca’da zeytin arazisi içerisinde belli bir uzaklığı taşımadığı için yapılmaması gerektiği konusunda yürütmeyi durdurma kararıdır. Bir yargı kararı olduğuna göre bu karara uymak ve kararın gereklerini yerine getirmek bizim için bir görevdir. Biz burada taraf değiliz. Aslında taraf olan bir şirkettir. Buraya termik santral yapmak üzere bir sözleşme imzalamıştır. Gereken çalışmaları yaptığını düşünüyoruz. Danıştay’ın kararı gereğince şirkete düşen husus bunun gereğini yerine getirmektir. Biz de Enerji ve Tabii Kaynakları ve Tarım Bakanlığı olarak takip etmekle görevliyiz” ifadelerini kullandı.

“DAĞ TAŞ ZEYTİN AĞAÇLARI İLE DOLMUŞTUR”
Bülent Arınç, Türkiye’nin enerji ihtiyacının da olduğunu dile getirerek; “Dağ taş zeytin ağaçları ile dolmuştur. Bu kötü bir şey değil. Zeytin bereketli bir mahsul. Bu güçlü bir sanayi haline geldi. İhracatımızda da önemli bir kalem tutuyor. Bunlar güzel şeyler ama Türkiye’nin enerjiye de ihtiyacı var. Bu enerji için zengin maden rezervlerinin bir şekilde termik santral olarak da hayata geçirilmesi lazım. İkisi arasındaki dengeyi kurallara bağlamak gerekiyor. Eğer bu kanunda eskiyen hükümler varsa bunların da süratle güncellenmesi gerekecektir” dedi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir