MANİSA’DAKİ OPERASYONLARA TEPKİ!

10 Kasım 2015 Salı, 18:52


Manisa Baro Başkanı Ali Arslan, bugün baroda avukatlarla birlikte basın toplantısı düzenleyerek açıklama yaptı. Avukatların gece evlerinden kelepçelenerek gözaltına alındığını, bunun yasaya aykırı olduğunu söyleyen Arslan, “Manisa Barosu üyesi meslektaşlarımız, yürütüldüğü söylenen bir örgüt soruşturması kapsamında, haklarında yakalama ve gözaltı kararı verilerek sabaha karşı evlerinden kelepçelenerek gözaltına alınmışlardır. Ceza Muhakemesi Kanunu’nun ‘yakalama’yı düzenleyen 98/1 maddesine göre; yakalama emri çıkarılabilmesi için, şüphelinin çağrı üzerine gelmemesi veya çağrı yapılamaması gereklidir. Meslektaşlarımızın avukatlık yaptıkları ve ikamet ettiği yerler bellidir. Hal böyleyken haklarında verilmiş olan yakalama kararı açıkça kanuna aykırıdır. Avukatlık Kanunu 58/1 maddesine göre; avukatların görevleriyle ilgili konularda haklarında yürütülecek soruşturmalar Adalet Bakanlığı’nın iznine tabi olup, yasal sınırlamaları dolanmak amacıyla kullanılan ‘terör örgütü’ isnadı hiçbir biçimde geçerli bulunmamaktadır. Kaçma ihtimali olmayan meslektaşlarımızın yasal koşulları olmaksızın, sabaha karşı evlerine yapılan baskınla ve elleri kelepçelenerek gözaltına alınmaları kişilik haklarının ağır ihlali niteliğindedir” diye konuştu.

“YURT DIŞINA KAÇMA GİBİ BİR OLASILIKLARI YOKTUR”

Gözaltındaki avukatların adliyeye çağırılarak ifadelerinin alınabileceğinin altını çizen Arslan, “Her iki meslektaşımız da Manisa merkezde mesleklerini icra etmekte ve her gün duruşmalara çıkmaktadırlar. Meslektaşlarımıza yöneltilen bir suçlamayla ilgili çağrılarak beyanlarının alınması mümkündür. İşyerleri, ev adresleri bellidir. Yurt dışına kaçma tehlikesi bulunduğundan yakalama ve gözaltı kararı verildiği belirtilmektedir. Oysaki meslektaşlarımız seçimden sonra geçen hafta yurt dışından dönmüşlerdir. Yurt dışına kaçma gibi bir olasılıkları yoktur” dedi.

KELEPÇELİ GÖZALTIYI KINADI

Manisalı avukatların kelepçelenerek gözaltına alınmasını kınadıklarını söyleyen Arslan, “Manisa Barosu olarak yasaya aykırı ve haksız bu uygulamayı tepkiyle izlerken, meslektaşlarımızın yasal haklarına sahip çıkacağız” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir