MANİSA’DA AK PARTİLİ BAŞKAN ÖYLE BİR ŞEY YAPTI Kİ!

01 Aralık 2015 Salı, 20:50

MANİSA’nın Salihli İlçesi’ne bağlı Allahdiyen Mahallesi’nde yapılması planlanan hidroelektrik santrali (HES) için gerçekleştirilmek istenen çevresel etki değerlendirme (ÇED) bilgilendirilme toplantısı, mahalle sakini ve çevrecilerin tepkisi üzerine yapılamadı. Eylemci gruba; AK Parti Salihli İlçe Başkanı Ahat Aksoy da destek verdi.

Allahdiyen Mahallesi’nde Bozburun, Kurşunlu ve Kömürcü dereleri üzerine Hitit Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan 24 megavatlık hidroelektrik santrali için bugün mahallede düzenlenmek istenen ÇED bilgilendirilme toplantısı, tepkiler üzerine yapılamadı. Geniş güvenlik önlemlerine rağmen yetkililer, kalabalığın tepkisi üzerine toplantının yapılamadığına dair tutanak tutarak ayrıldı.

HES’e Hayır Platformu Sözcüsü İslam Horzum, Salihli halkının verdiği destekle santralin buraya yaptırılmayacağını söyledi. Horzum, “Bugün burada göstermiş olduğumuz direnişle ilgili firmanın bilgilendirme toplantısını yapmasına müsaade etmedik. Çünkü biz bu davamızda sonuna kadar haklıyız. Bölgedeki su rezervleri ortada. Çiftçimiz yaz aylarında zaten bahçelerini sulayacak su bulamıyor. Biz elimizdeki sınırlı miktardaki suyu da HES’e kaptırmayacağız. Haklı mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz” dedi.

Öte yandan eylemci gruba; AK Parti Salihli İlçe Başkanı Ahat Aksoy, MHP Salihli İlçe Başkanı Mesut Kızıltuğ, CHP Manisa eski Milletvekili Sakine Öz, MHP’li Salihli Belediye Başkan Yardımcısı Yalım Şenkaya ile TEMA, GEMA Vakfı, Birleşik Haziran Hareketi ve çevreci örgütlere üye kişiler ile çevre mahalleler Bahçeçik, Çamurhamamı ve Gökköy sakinleri de destek verdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa milletvekili Selçuk Özdağ, Salihli’deki ve Manisa’daki diğer HES projelerinin yapılmasına destek verirken kendi partisinin ilçe başkanı Ahat Aksoy’un eylemci grup içerisinde yer aldı. Özdağ’ın ve partisinin bu durum karşısında nasıl bir yol izleyeceği merak konusu oldu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir