MANİSA VALİSİ VE KOMUTANLAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU!

18 Ocak 2015 Pazar, 20:30

Birgün gazetesinin iddiasına göre Manisa’nın Yırca köyünde termik santral uğruna yapılan zeytin katliamına seyirci kalan vali, kaymakam, ilçe tarım müdürü ve jandarma komutanı hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Yırca köylüleri adına başvuruyu yapan avukat Deniz Bayram, söz konusu kişileri Zeytincilik Yasası gereği o alanı korumamakla suçladı.

Köylüler daha önce de aynı gerekçeyle suç duyurusunda bulunmuş ancak savcılık, Bakanlar Kurulu’nun, acele kamulaştırma kararını gerekçe gösterip, “kovuşturmaya yer yok” demişti. Danıştay’ın acele kamulaştırma kararını iptalinin ardından Avukat Bayram, yeniden başvuruda bulundu.

ÖNCE ‘KOVUŞTURMAYA YER YOK’ DENİLMİŞTİ
Danıştay’ın acele kamulaştırma kararını iptal ettiğini, bu nedenle savcılığın kovuşturmaya gerek olmadığına dair kararının unsurlarının kalktığını gerekçe gösteren avukat Bayram, Manisa Valisi, Soma Kaymakamı, Soma İlçe Tarım Müdürü ve Soma İlçe Jandarma Komutanı hakkında, yeniden soruşturma açılması için Akhisar Sulh Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

Deniz Bayram, “Yırca’da kömür yakıtlı termik enerji santrali için acele kamulaştırılan zeytinlik alanlarında gerçekleştirilen hukuka aykırı zeytin ağacı kesimine, görev ve yetkileri dahilinde olmasına karşın engel olmadılar. Yetkilerini kullanmadıkları, görevlerini yerine getirmedikleri için suçlular. Bu hukuksuzluk nedeni ile ilgililerin yasal ve cezai sorumlulukları konusunda her türlü cezayı almalarını istiyoruz” dedi.

Kaynak: Birgün

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir