Manisa Büyükşehir Belediyesi’nden esnafa yardım çıkmadı

09 Aralık 2020 Çarşamba, 10:44

Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık ayı Olağan Meclis Toplantısı Kültür Merkezi Lale Salonu’nda yapıldı. Manisa başta olmak üzere Ege Bölgesinde 2006-2007 yılından bu güne kadar en az yağışın düştüğü bu dönemde Büyükşehir Belediye Meclisi de kuraklık tehlikesine karşı duyarsız kalmadı. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Güzgülü’nün başkanlığında gerçekleştirilen meclis toplantısında su kaynaklarının korunması ve tasarruflu bir şekilde kullanılması için MHP, AKP, CHP ile İYİ Parti Grup Başkan Vekilleri tarafından verilen önerge ses getirdi. İlgili komisyonların Manisa il genelindeki mevcut su durumunu araştırması ve su kaynaklarının korunmasına yönelik alınacak tedbirlerin belirlenmesi önergenin konusu olurken verilen önerge tüm siyasi partilerin başkan vekilleri tarafından imzalandı. Başkan Vekili Güzgülü, Gölmarmara Gölü, Demirköprü Barajı’nın son durumlarının herkes tarafından görüldüğünü yeraltı su kaynaklarının da gittikçe derine çekildiğini belirterek üzerlerine düşen sorumluluğun farkında olduklarını söyledi. Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkan Vekili Mehmet Güzgülü, Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkan Vekili Dilşat Ulaş, Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili Fehmi Gülen, İYİ Parti Grup Başkan Vekili Gökhan Köse tarafından imzalanan önerge oy birliği ile kabul edilerek Altyapı Mesken ve Kentsel Yenileme ile Çevre Sağlık Komisyonlarına sevk edildi.

İYİ PARTİ’NİN ÖNERGESİ AKP VE MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ
İYİ Parti Grubu’nun meclis gündemi için sunduğu maddeler AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. İYİ Parti’nin önergesinde şu maddeler yer alıyordu:
‘İlimizde, genelge doğrultusunda faaliyeti durdurulan esnaf ve sanatkarlara Şehzadeler, Akhisar ve Saruhanlı ilçe belediyelerimiz nakdi destek sağlamış ayrıca Şehzadeler Belediyesi tarafından faaliyeti durdurulan esnafın KAYSU bedellerinin de iadesi sağlanmıştır. Belediye kiracısı olan esnaftan kira bedelleri de alınmayacaktır. İlçe belediyelerimizin yapmış oldukları bu desteklerden dolayı kendilerine teşekkür ederiz.
Bu bağlamda, başta Büyükşehir Belediyesi tarafından, ilimizde faaliyeti durdurulan esnaf ve sanatkarlar için;

1) Nakdi destek sağlanması,
2) İşyeri açık olsa da yaklaşık %70 oranında gelir kaybı yaşayan lokanta ve restoran tarzı işyerlerinin su faturalarında indirim yapılması,
3) İşyerleri kapalı olan esnafın ve yanlarında çalışanlarının evlerinin su faturalarında indirim yapılması,

gibi destekleri hayata geçirerek, zor günlerden geçen esnafımızın yanında olduğumuzu göstermek, sosyal belediyecilik anlayışı içinde ufak da olsa yaralarına merhem olabilmek, bu günleri dayanışma ile aşabilmek için,
İYİ Parti Grubu olarak önergemizin kabulünü ve meclis gündemine alınmasını arz ederiz.’

ERYILMAZ’DAN BÜYÜKŞEHİR’E TEPKİ
İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, İYİ Parti Grubunun önergesinin meclis gündemine alınmamasına tepki gösterdi. Başkan Eryılmaz: Pandemi sürecinin başından itibaren esnaf ve sanatkarlarımız zor zamanlar yaşıyor. Kapatma kararlarıyla birlikte şartlar iyice zorlaşmaya başladı. Geçim sıkıntısı çeken esnaf ve sanatkarlarımız için, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin uygulayabileceği ve esnaflarımızı rahatlatacak bir önerge verdik. Fakat önergemiz meclis gündemine bile alınmadı. Yardımcı olmak istediğimiz insanlar, Manisa’da bir arada yaşadığımız esnaf ve sanatkarlarımız. Bu denli zor şartlarda destek olunmayacaksa, ne zaman olunacak? Vatandaşlarımız devletin yardımını istiyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi ise bu çağrıya sessiz kalarak, vatandaşlarımızın çektiği sıkıntıyı daha da büyütüyor” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir