Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ‘HAL’den anlıyor

27 Aralık 2017 Çarşamba, 22:22

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin şehre vizyon katan, insanların yaşam standartını yükselten, esnafın da ön planda tutulduğu proje ve yatırımlarıyla ilgili çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Akhisar-Soma yolu Medar mevkiinde 30 bin metrekare araziye kuracak olan hal, değişen tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek büyüklükte ve Türkiye’ye örnek kompleks olacak.

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin şehre vizyon katan, insanların yaşam standartını yükselten, esnafın da ön planda tutulduğu proje ve yatırımlarıyla ilgili çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi, Akhisar ilçesinde hizmet veren, günümüz ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma gelen Akhisar Yaş Sebze ve Meyve Toptancı Hali’ni, Soma, Kırkağaç, Demirci, Gördes bölgelerine de hizmet verecek modern bir komplekse taşıyacak. Akhisar-Soma yolu Medar mevkiinde 30 bin metrekare araziye kuracak olan hal, değişen tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek büyüklükte ve Türkiye’ye örnek kompleks olacak.

AVRUPA’DAKİ ÖRNEK HALLER İNCELENDİ

Manisa Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanı Halis Satılmış, Romanya ve İspanya’da hizmet veren yaş sebze ve meyve toptancı hallerinde inceleme yaptıklarını belirterek, “Manisa üretici bölgesi olduğu için büyük hallere ihtiyaç var. Yeni hal yasasına göre Alaşehir, Akhisar, Salihli halleri bakanlık tarafından uygun görülmedi. Akhisar-Soma yolu Medar mevkiinde yaş sebze ve meyve toptancı hali yapmaya karar verdik. Şuanda proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın imar değişikliğine uygun onayı bekliyor. Onayın hemen ardından 2018 yılında şartnamesi hazırlanacak olan projeyi, ihaleye çıkararak, halin aynı yıl içerisinde hizmet vermesini bekliyoruz” diye konuştu.

20 MİLYON LİRALIK BÜTÇE AYRILDI

Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanı Halis Satılmış, yeni yaş sebze ve meyve toptancı halini 30 dönüm üzerinde 3 katlı olacak şekilde planladıklarını dile getirdi. Satılmış, sözlerine şöyle devam etti: “Projeye 20 milyon lira bütçe hazırladık. En az 50 iş yeri olacak, bu sayı yukarı doğru çıkacak. Her işyerinin altında soğuk hava deposu olacak. Asansörlü olacak hal, Avrupa standartlarına uygun şekilde yapılacak.”

SALİHLİ VE ALAŞEHİR HALLERİ YENİLENECEK

Satılmış,  sözlerinin sonunda ise,  “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 5957 sayılı sebze ve meyve toptancı hali yasası kapsamında  haller büyükşehir belediyelerine bağlandı. Eskiden ilçe belediyelerin kendi içerisinde bir uygulaması vardı. Yeni hal yasasına göre bir halin en az 30 işyeri olmak zorunluluğu var. Bunun yanında çay ocağı, kahvehanesi, mescidi, kantar ve hal idare binası olması gerekiyor. Bu kapsamda Alaşehir, Akhisar, Salihli hallerin bakanlık tarafından uygun görülmedi. Tam standartlara uygun olan şuanda Şehzadeler ve Turgutlu ilçelerindeki haller uygun olduğu görüldü. Akhisar’a zaten yeni hal yapılacak. Salihli ve Alaşehir halleri de yenilecek” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir