KENAN EVREN SANAYİ SİTESİ’NİN İSMİ DEĞİŞİYOR MU?

12 Mayıs 2015 Salı, 21:32

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Üyesi ve AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Manisa Kenan Evren Sanayi Sitesi’nin isminin değiştirilmesi gerektiğini söylerken dönemin belediye başkanı Ertuğrul Dayıoğlu ise ismin değişmesinin büyük bir ayıp olacağını söyledi.

45 ÖZEL HABER

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Üyesi ve AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Manisa Kenan Evren Sanayi Sitesi’nin isminin değiştirilmesi konusunda açıklamalarda bulundu.

Kenan Evren, konusunda bazı vatandaşların yanlış düşündüğüne dikkat çeken Özdağ, “Kenan Evren Alaşehir’ okul yaptı. Şunları yaptı gibi Kenan Evren’in iyi adam olduğu mantığı doğru bir mantık değildir. Cebinden mi yapmış? Devletin imkanlarıyla yaptı. Alaşehir’e belki bir şey yapmış olabilir ama Türkiye’ye kötülük yaptı. O gün kişi başına düşen milli gelir yüze 45 azaldı. Alaşehirlilerin de böyle değerlendirmesi gerekiyor. Kenan Evren ve arkadaşları demokrasiye ihanet ettiler” dedi.

 

Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyon’un bir üyesi olarak darbecilerin sokaklardan okullardan kamuya ait yerlerden kaldırılmasını talep ettiğin belirten Özdağ, Türkiye’nin her yerinde darbe yapan komutanların isimlerinin temizlenmesi gerektiğini bildirdi.

Özdağ, Manisa Kenan Evren Sanayi Sitesi’nin ismi değiştirilerek Saruhan Bey, Fatih, Kanuni, Hafsa Sultan, Tarzan gibi kente ve ülkeye katkı sağlamış insanların isimlerinin verilmesi gerektiğini işaret etti.

Darbecilerin isimlerinin Manisa’da olmasının ayıplı bir husus olduğunu ifade eden Özdağ şunları kaydetti: “Bu konuda yetkili organları duyarlı olmaya davet ediyorum. Bu çok zor bir şey değil. En kısa zamanda buranın isminin değişmesi gerekiyor. Bu hassasiyeti gerek valimizin gerekse diğer organların göstereceğine inanıyorum. Çünkü bunlarla mücadele etmezsek demokrasi gelmez.”

Manisa Kenan Evren Sanayi Sitesi’ne ‘Kenan Evren’ ismi 1984-1989 yıllarında Manisa Belediye Meclisi’nde alınan bir kararla verilmişti.

Dönemin belediye başkanı Ertuğrul Dayıoğlu, “Bence Kenan Evren isminin kaldırılması çok ayıp olur. Kenan Evren Manisa’ya önemli hizmetler kazandırmıştır. Belki Türkiye için bir şey yapmadı ama Manisa’da önemli hizmetleri oldu. Kenan Evren Sanayi Sitesi’ni yaparken bir çok engele takıldık. Ama ben Ankara’ya giderek Kenan Paşa’ya durumu anlattım ve kendisi duruma hemen el attı. O dönemde Manisa Belediye Meclisi’nde oy birliği ile bu sanayi sitesine Kenan Evren ismini verdik” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.