Kabineden Manisa’ya cevap yok!           

25 Ocak 2018 Perşembe, 16:12

CHP ve MHP Manisa milletvekilleri, 2017 yılında ilgili bakanların cevaplaması için TBMM’ye gönderdiği toplam 202 soru önergesinin yalnızca 61’ine cevap bulabildi…

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne milletvekillerinin ilgili bakanların cevaplaması için verdiği soru önergeleri Manisa gündemine damga vurdu ama yetkililer adeta kulaklarını tıkadı. Manisalı vekiller, kamuoyunun da yakından takip ettiği konular için bakanlara yönelttiği sorulara cevap bulamadı. CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP’li vekiller Mazlum Nurlu ve Tur Yıldız Biçer ile MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, 2017 yılında toplamda 202 soru önergesi verdi. 4 vekilin toplamda verdiği 202 soru önergesinin sadece 61’i cevaplandırıldı.

Manisa’nın Sesi Gazetesi, kentteki CHP ve MHP Milletvekillerin gerek yerel, gerekse ulusal siyasete ilişkin TBMM’de verdiği soru önergelerine gelen cevapları değerlendirdi.

CHP’Lİ ÖZEL’İN 29 SORU ÖNERGESİNE CEVAP VERİLMEDİ

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, ulusal ve yerel siyasete yönelik 2017 yılında TBMM’ye 40 tane soru önergesi verdi. CHP’li Özel’in içerisinde kamu bankalarının gazeteye verdiği reklamlar, kamulaştırma çalışmaları, okul inşaatları ve MAN adası belgelerine ilişkin verdiği 5 soru önergesi işlemde olarak belirtildi. Özel’in belediye bütçeleri, KPSS alımları, otoyollar için kesilen ağaçlar ve imar planlarına ilişkin verdiği 6 soru önergesi, süresi geçtikten sonra cevaplandırıldı.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel’in aralarında gerek Saruhanlı ve Demirci Belediyesi’nin de yolsuzluk yaptığı iddiaları, gerekse ülke gündemine ilişkin verdiği 29 soru önergesi ise ilgili bakanlar ve Başbakan tarafından cevaplandırılmadı.

CHP’Lİ BİÇER ASKER ZEHİRLENMELERİNİ SORDU, CEVAP ALAMADI

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer de 2017 yılında ilgili bakanların cevaplaması için meclise 86 soru önergesi verdi. CHP’li Biçer’in aralarında Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi ve Saruhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Yaralı’nın Kırsal Hizmetler Müdürü Suat Diktaş’ı silahla tehdit ettiği iddialarına ilişkin de verdiği birbirinden farklı 8 soru önergesi işleme alındı. Biçer’in aralarında Gediz Ovası’nın kamulaştırılmasına dair de verdiği 26 soru önergesi, süresi geçtikten sonra cevaplandırıldı.

CHP’li Biçer’in Manisa’da 4 defa yaşanan asker zehirlenmelerine ilişkin verdiği önerge dahil 52 soru önergesine cevap verilmedi.

CHP’Lİ NURLU’NUN DA 18 SORU ÖNERGESİ CEVAPLANDIRILMADI

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu da 2017 yılında 29 soru önergesi verdi. CHP’li Nurlu’nun iki soru önergesi işleme alındı. Nurlu’nun 10 soru önergesi süresi geçtikten sonra cevaplanırken, 18 soru önergesi ise süresi geçtiği için sadece kağıtlarda yayınlandı.

MHP’Lİ AKÇAY DA SORULARINA YANIT BULAMADI

MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay da sorularına yanıt alamayan isimlerden biri oldu. MHP’li Akçay’ın 2017 yılında verdiği 47 soru önergesinin yalnızca 19’u cevaplandırıldı. MHP’li Akçay’ın geri kalan 28 soru önergesi de cevaplandırılmayarak sadece tutanaklara geçti.

AK PARTİLİ VEKİLLERDEN ÖNERGE YOK

Öte yandan AK Parti MKYK üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur ve vekiller Selçuk Özdağ, Recai Berber, İsmail Bilen ile Uğur Aydemir hiç soru önergesi vermedi.

 

HABER:BERFİN ADICAN

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir