İYİ Parti’den 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

09 Ocak 2019 Çarşamba, 15:35

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle yayımladığı mesajında; “Başta Manisalı gazeteciler olmak üzere tüm basın mensuplarının, çalışan gazeteciler gününü kutluyor, aileleri ile birlikte sağlık, esenlik diliyor, şehit ve ebediyete intikal eden gazetecileri de rahmet ve saygı ile anıyorum” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle bir mesaj yayımladı. Manisa’da ve ülke genelinde çeşitli sebeplerle işsiz kalan gazetecilerin her geçen gün artmasından dolayı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü buruk olarak kutladıklarını belirten Eryılmaz, çağdaş demokrasilerde basının haklı olarak, yasama, yürütme ve yargının yanında dördüncü kuvvet olarak görüldüğünü söyledi.

Halkın, doğru bilgiye ulaşmasının çağdaş demokrasinin işlemesinde en önemli unsurlardan biri olduğuna, bunun yolunun da ilkeli, bağımsız ve güçlü bir medyadan geçtiğine dikkati çeken Eryılmaz, şöyle devam etti: “Gazetecilerin sosyal ve ekonomik haklarında önemli iyileştirmeler sağlayan 212 Sayılı Yasa’nın 10 Ocak 1961’de yürürlüğe girmesiyle, çalışan gazeteciler günü kutlanmaya başlandı. O günden bugüne çalışan gazetecilerin koşulları her gün biraz daha güçleşmiştir. Demokratik hukuk devletinin en önemli unsurlarından biri hiç kuşkusuz, özgür ve bağımsız bir şekilde görevini yapabilen basındır. Basını özgür olmayan bir ülkede demokrasi ve özgürlükten bahsetmek mümkün değildir. Basın, kamuoyunun haber alma, kamuoyu oluşturma, ifade özgürlüğünün de güvencesidir. Manisa’mızın ve ülkemizin sorunlarının çözümü noktasında, basınımıza büyük görevler düşmektedir. Basın mensuplarımız, kimi zaman canlarını tehlikeye atarak, her türlü zorlukla mücadele ederek haber yapıyor, kamuoyunu bilgilendiriyor. Birçok basın mensubunun oldukça zor koşullar altında hizmet vermeye çalıştığı da bilinen bir gerçektir. Basın çalışanlarının başta özlük haklarının iyileştirilmesi olmak üzere daha iyi şartlarda ve özgür bir şekilde görev yapar hale gelmeleri en büyük temennimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle başta Manisalı gazeteciler olmak üzere tüm basın mensuplarının, çalışan gazeteciler gününü kutluyor, aileleri ile birlikte sağlık, esenlik diliyor, şehit ve ebediyete intikal eden gazetecileri de rahmet ve saygı ile anıyorum.”

 

 

 

Sizde yorum yapın..