İŞTE MANİSA GÜNDEMİNİ MEŞGUL EDEN O BOŞ KOLTUK!

23 Ekim 2015 Cuma, 12:01

MANİSA’da Şehzadeler Ziraat Odası’nın düzenlediği Türkiye Tarımına Verilecek Yön paneline konuşmacı olarak katılan CHP ve MHP’li vekiller üreticilere partilerinin vaatlerini anlattı. Programda konuşmacı olarak yer alan AK Partili Manisa Milletvekili Recai Berber ise panele katılmadı. Berber’in panele katılmaması muhalefet milletvekilleri ve katılımcıların tepkisine yol açtı.

Şehzadeler Ziraat Odası, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Köy-Koop Manisa Birliği işbirliğiyle düzenlenen ‘Türkiye Tarımına Verilecek Yön’ konulu panele Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, CHP İl Başkanı Mustafa Ada, MHP İl Başkanı Tanju Balatlı, Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Hasan Geriter ve üreticiler katıldı. Köy Koop İzmir Birliği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı’nın yönettiği panelde konuşmacı olarak CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel ile MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay yer aldı. Daha önce panelde konuşmacı olarak bulunacağı belirtilen AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, programını değiştirerek panele katılmadı.

Açılış konuşmasını yapan Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, tohumun tarlaya atılmasıyla başlayan mücadelenin hasada kadar devam ettiğini belirterek, tüm afetlere karşı çiftçilerin mücadele verdiğini söyledi. Üreticilerin eli öpülesi insanlar olduğunu ifade eden Kaçire, odanın 28 bin üyesinin bulunduğunu hatırlatarak en büyük isteklerinin girdi maliyetlerinin en aza indirilmesi olduğuna dikkat çekti.

MHP GİRDİ MALİYETLERİNİ SIFIRLAYACAK

AK Parti’nin 13 yıllık iktidarı dönemindeki tarımsal politikalarını eleştiren MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, iktidara geldiklerinde çiftçinin kullandığı mazotu 1.75 liraya indirmeyi hedeflediklerini söyledi. Akçay, “Özellikle çiftçilerimizin girdi maliyetlerini sıfıra indireceğiz. Gübre, ilaç, tohum gibi girdilerden asla vergi alınmayacak. Tarımsal elektrikten KDV kaldırılacak. Üzüm, pamuk ve zeytin gibi ürünlere özel destekleme yapılacak. Çiftçimizin Ziraat Bankası’ndan kredi çekmesi kolaylaştırılacak. En büyük taahhüdümüz ise tarımsal geliri milli gelirin 1.5 katına çıkaracağız” diye konuştu.

CHP’DEN ÜRETİCİYE DESTEK

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise CHP iktidarında çiftçinin kullandığı mazottan ÖTV ve KDV alınmayacağını belirterek “Desteklenecek tarım ürünleri 1 yıl öncesinden açıklanacak. Tarımsal üretimde desteklemeyi arazi büyüklüğüne göre değil, üretim kapasitesine göre vereceğiz. Çiftçimizin ürettiği ürünlerin tamamı TARSİM kapsamında sigortalanacak. Bunun yüzde 75 desteğini devlet verecek. Çiftçinin yüzünün güldüğünü ve çiftçinin artık kazandığını 1 Kasım seçimlerinden sonra CHP iktidarı ile herkes görecek” dedi.

İki milletvekili konuşmalarının ardından toplantıya katılan çiftçilerin sorularını yanıtladı.

Panele katılmayan AK Parti Manisa milletvekili Recai Berber, daha önce panele katılmayacağını bildirdiğini kamuoyunda böyle bir algının oluşmasından dolayı üzgün olduğunu ifade etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir