İşçilerin can güvenliği hala ‘işlemde’!

16 Mayıs 2018 Çarşamba, 16:51

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Konya Şeker A.B.H Soma Termik Santrali’nde çalışan işçilerin haklarını alamadığı ve tehlike altında çalıştıkları iddialarına ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından cevaplanmak üzere verdiği 1 ay önce verdiği soru önergesi işleme alındı ancak hala daha cevaplandırılmadı. Dev Maden Sen Genel Merkez yöneticisi Aydın Pepe de soru önergesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Hem Kolin grubunun, hem de Konya Şeker’in termik santralinde eşit olmayan ücret politikası ve tehlikeli ortamlarda çalıştırıldığına dair bilgiler alıyoruz. Bu olaylara dur denmesi için daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor?” dedi.

Konya Şeker A.B.H Soma Termik Santrali’nde yaşananlar Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşındı.

11 NİSAN’DA ÖNERGE VERMİŞTİ

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma Termik Santrali’nde bazı deneyimli işçilerin stajyer olarak gösterildiği, yüksek basınç ve sıcaklık altında çalıştırıldıklarını ifade ederek 11 Nisan günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun cevaplandırması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

CHP’li Özel önergesinde, “Konya Şeker A.B.H Soma Termik Santrali’nde çalışan işçilerin haklarını alamadıkları ve tehlike altında çalıştıkları yönünde son günlerde tepkiler artmıştır. Madenler kadar tehlikeli sayılabilecek yüksek basınç ve sıcaklıklar altında çalışmalarını sürdüren işçilerimiz bütün bu ağır koşulların yanı sıra sendikasız çalıştırılmakta, haklarını alamamaktadırlar. Özellikle devlet kadrosunda, santralin devrinden önce orada çalışmakta olan işçilerin hakları aynı kalırken devirden sonra santralde çalışmaya başlayan işçilere bu haklar verilmemiştir. Bu durum eşitlik ilkesine aykırılık yaratmakta ancak yine de Bakanlığınız tarafından bu duruma göz yumulmaktadır. İşbaşı Eğitim Programı kapsamında santralde 35 stajyer işçi çalışmaktadır. Termik santral gibi deneyimli insanların bile zorlandığı koşullarda stajyer olarak gösterilerek çalışan işçilerimiz oldukça zorlanmakta buna karşın sadece asgari ücret alabilmektedirler. Standart bir işçinin daha yüksek ücret aldığı bu tür işlerde stajyer işçi denilerek usulün etrafından dolaşmak ne dürüstlükle ne de hakkaniyetle bağdaşmaktadır” demiş ve santralin ne zaman denetlendiğine dair sorular yöneltmişti.

2 MAYIS’TA BİR İŞÇİ ÖLDÜ

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel’in soru önergesinin 20 gün sonrasında aynı termik santralde bir temizlik işçisi asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybetti.

ÖNERGE 1 AYDIR ‘İŞLEMDE’

CHP’li Özel’in verdiği önerge yetkili organlar tarafından işleme alındı ancak üzerinden 1 ay geçmesine rağmen hala daha cevaplandırılmadı.

“DAHA KAÇ KİŞİNİN ÖLMESİ GEREKİYOR?”

Konuya ilişkin açıklama yapan Dev Maden Sen Genel Merkez yöneticisi Aydın Pepe, “Benim diğer termik santralde 14 günlük bir iş deneyimim oldu. Taşeron işçileri haftanın her günü çalıştırıyorlardı. Sürekli iş cinayetleri oluyor. Konya Şeker’in termik santralinde de ücret dağıtımında adaletsizlik olduğunu ve güvenlikle ilgili sorunlar olduğunu biliyoruz. Özgür Özel’in önergesine 1 aydır cevap verilmemiş. Soma’da 301 arkadaşımızın hayatını kaybetmesinden hala daha ders alınmadı mı? İşçilerin ciddiye alınması için daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

ÖZE HABER–Berfin ADICAN-

Diğer Haberler

Sizde yorum yapın..