Son Dakika
11 Aralık 2017 Pazartesi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Manisa’da konuştu!

04 Nisan 2017 Salı, 16:08

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın “Halk oylamasında ‘hayır’ çıkması durumda, 1922’de İzmir’de düşmanı denize dökmüş gibi sevineceğiz” sözleriyle ilgili olarak, “Deniz Baykal sana da yazıklar olsun. Demek ki Murat Karayılan’dan ben sana uzağım, demek ki Murat Karayılan bu ülkenin kanını emen, bu ülkeyi yıllardan beri evlatlarımızı, ailelerimizi, ülkemizi şehit acılarıyla karşı karşıya bırakan bu alçaklar bu namussuzlar, bizden sana daha yakın. Helal olsun” dedi.
16 Nisan’da yapılacak olan anayasa değişikliği halk oylaması çalışmaları kapsamında Manisa’ya gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve muhtarlarla Manisa Polisevinde düzenlenen kahvaltı programında buluştu. Burada gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ve CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’un “denize dökme” söylemleriyle ilgili olarak, “Bu çok övdükleri sistem var ya Ahmet Necdet Sezer’i fuzuli işgal ile beraber kanunsuz, hukuksuz ve mesnetsiz bu ülkenin başında Cumhurbaşkanı olarak tuttu, zamanı bittikten sonra. Bu sistem 7 Haziran ve 1 Kasım arasında hükümetsiz götürdü, geçici bir hükümet vardı. Bu çok övdükleri, yerlere göklere sığdıramadıkları sistem, bizi Yunan görüp PKK ile işbirliği yapıp, İzmir’de denize dökeceklerini söyledikleri ve muhafaza ettikleri bir sistem. Yazıklar olsun. Deniz Baykal sana da yazıklar olsun. Demek ki Murat Karayılan’dan ben sana uzağım, demek ki Murat Karayılan bu ülkenin kanını emen, bu ülkeyi yıllardan beri evlatlarımızı ailelerimizi ülkemizi şehit acılarıyla karşı karşıya bırakan bu alçaklar bu namussuzlar bizden sana daha yakın. Helal olsun. Ne kadar insan kendini saklarsa saklasın bir gün gelir kendi kimliğini ve kişiliğini böyle ortaya koyar. Hakikaten yazıklar olsun. Üzülerek söylemek istiyorum, bir kişi siyasi hayatının finalini bu tip aymazlıkla bitirmemelidir. Çok net ve açıktır. Öteki Konya milletvekilini söylemiyorum. Bir eblehten ne bekleyebilirsiniz ki, hiçbir şey bekleyemezsiniz. Ben olacağım Yunan gavuru, düşman; ‘evet’ verenleri nereye, İzmir’e, Ege Denizi’ne dökeceksiniz. Bu çok ayıptır. Bu çok edepsizliktir. Eğer bu adam hala siyasi hayatta bulunacak ve Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yapacaksa aynısı Deniz Baykal için de geçerlidir demek ki ben boşuna kendimi yoruyorum ya ben bu kampanya başladı başlayalı senin hukukunu savunuyorum. Nasıl kaset kumpasıyla götürüldüğünü, nasıl FETÖ’cülerin sana kaset kumpası yaptığını, senin kaset kumpasıyla beraber kimlerle iş birliği içerisinde partinin başından götürüldüğünü anlatmaya çalışıyorum demek ki bizimkisi boşuna hamallıkmış, hiç gerek yokmuş, ne hukuktan, ne adaletten, ne insanlıktan öyle mi? Bizim, topraklarımızı işgal eden Yunanlılar gibi bir muameleye muhatap olmamız lazım gelirmiş. Bu tuzun koktuğu yerdir. Başka bir şey değildir” diye konuştu.

Bakan Soylu: “Avrupa, PKK ile anlaşmış”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Avrupa’nın terör örgütü PKK ile uyuşturucu üzerinden anlaştığını belirterek, “Türkiye’de gençlerimizin kimliğini, karakterini, değerlerini başkalaştırmaya çalışıyorlar. PKK’ya da yılda bir buçuk milyon dolarlık destek sağlıyorlar. Bunlar mı bizim dostumuz!” dedi.
Anayasa değişikliği halk oylaması çalışmaları kapsamında Manisa’ya gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve muhtarla Manisa Polisevi’nde düzenlenen kahvaltı programında buluştu. Manisa protokolü ve kalabalık bir partili grubu tarafından karşılanan Bakan Soylu, kahvaltının ardından bir konuşma yaptı. Dün Bursa’da ve bu sabah İzmir’de uyuşturucu satıcılarına yönelik yapılan operasyonlar hakkında bilgi veren Soylu, “Dün Bursa’da yaklaşık 2 bin polisle uyuşturucu operasyonu yaptık. Son 3 ayda Türkiye’nin her noktasında çocuklarımızı zehirleyen, çocuklarımızı kendi kimliklerinden uzaklaştırmaya çalışan, sadece insanımıza, sadece geleceğimize ve gelişmemize bir saldırı yok, kültürümüze de ciddi bir saldırı var. Dün Bursa’da 2 bin polisle Bursa’da yaptığımız operasyonda 60 şahsı gözaltına aldık. Bugün de tarihimizin en önemli uyuşturucu operasyonlarından birini İzmir’de gerçekleştirdik. Sabah itibariyle 44 mahalle, Diyarbakır, Çanakkale illerini kapsayan eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirdik. Uyuşturucu madde ticareti yapan 127 şüpheli her mahallede, her noktada gözaltına alındı. Bu konuyla ilgili özellikle hem uyuşturucu madde hem de onların ilgili silah mühimmat, araçlar hepsi tek tek ele geçirildi. Enteresan şeyler önümüzdeki günlerde kamuoyuna yansıyacak. 5 bine yakın geçen hafta sadece okulların çevresinde operasyon yaptık, bütün Türkiye’de. Bu sürekli olarak devam edecek. Bunu niçin önemsiyoruz biliyor musunuz, Türkiye’yi çökertmek isteyen unsular sadece bir koldan saldırmıyor. Basit bir mekanizma oluşturmuşlar. Özellikle Avrupa, PKK ile anlaşmış. Yani PKK-KCK terör örgütüyle anlaşmış. O anlaşma nasıl bir anlaşma, Doğu koridorundan gelecek bütün doğal ekilen uyuşturucu Avrupa’ya gidecek, Avrupa’daki bütün kimyasal ve sentetik uyuşturucular da bir pazar ülke olarak Türkiye’ye girecek. Bununla beraber bir taşla birkaç kuş vurmaya çalışıyorlar. Türkiye de gençlerimizin kimliğini, karakterini, değerlerini başkalaştırmaya çalışıyorlar. PKK’ya da yılda bir buçuk milyon dolarlık destek sağlıyorlar. Bunlar mı bizim dostumuz! Bizim de uyuşturucu yakaladığımız zaman sırtımızı sıvazlıyorlar, ‘iyi yaptınız’ diye. 7 taraftan bir saldırıyla Türkiye uzun yıllardır karşı karşıya. Bu saldırılara açık hem ekonomik, hem siyasi sistemi kendileri 1960 ve 1980’de darbelerden sonra kurdular. Bu saldırıların her birinde bunu yaşadık. Muhtemelen 20-30 yıl sonra açıklanacak belgelerle diğerlerinde bu dış saldırıların ne olduğunu ve nasıl olduğunu kendi gizli belgelerinde ortaya koyacaklar. Bunu da yayınlamaların sebebi, 20-30 yıl sonra bizim gibi toplumlara korku vermeye çalışıyorlar, ‘patron biziz’ diye. İşte biz 16 Nisan’a niçin gidiyoruz biliyor musunuz, ‘patron milletir’ demek için. Bu kadar açık ve net” dedi.

“Biz geleceğe bakmak istiyoruz”
“Yorulduk artık” diyerek konuşmasına devam eden Bakan Soylu, “Yeni bir 15 Temmuz arkamızdan gelecek mi diye yorulduk, acaba bu ülkenin başbakanı asılacak mı diye bakmaktan yorulduk artık. Biz geleceğe bakmak istiyoruz. Elin çaresiz kaldığı zaman, şehitleri tek tek verdiğin zaman Avrupa için dost ve müttefik, Türkiye’de milli gelir 2 bin dolarken dost ve müttefik, ‘500 milyar dolar emekli maaşı istiyoruz’, ‘yok hadi bakalım geri dön yok’ dediklerinde dost ve müttefik. Ama Türkiye atak helikopterini yaptığı zaman, kendi tankını yaptığı zaman, Marmaray’ı, Avrasya Tüneli’ni, yaptığı zaman, Türk malı olan ay yıldızlı insansız hava uçağını aldığı zaman dost müttefik değil. Şimdi buna ait hep birlikte cevabı 16 Nisan’da vereceğiz” ifadelerini kullandı.
Avrupa’nın ciddi bir sarsıntı içerisinde olduğuna vurgu yapan ve rotayı şaşırdığına değinen Bakan Soylu, şunları söyledi:
“Bizim çok önemli avantajımız var. Biz eskiden eski Türkiye’yi iyi biliyoruz. Düdük çalındı zaman hizaya girenleri, namluyu görünce tornistan yapanları, ben iddiamı bitirdim diyenleri. 15 Temmuz’da Marmaris’te uçağının inip inmeyeceğini bilmeden Allah’a teslim olan ve millet iradesiyle beraber yürümeye çalışan bir liderimiz var. Belki bugün dünyanın en çok ihtiyaç olduğu konulardan bir tanesi güçlü liderliktir. Bizim güçlü bir liderimiz var. 15 yıllık tecrübesiyle, birikimiyle güveniyle beraber ve bugün tam günüdür. Eğer biz bu fırsatı bugün yönetebilirsek ve ortaya koyabilirsek bilmenizi istiyorum ki biz gelecekte söyleyeceği sözü hüküm olan bir ülke haline geliriz. Ve bu milletimizin kararıyladır. 1960’da darbe yaptılar 1965’de Adalet Partisini tek başına bu millet iktidara getirdi. 1980’de darbe yaptılar, millet Özal’ı tonton buldu, akıllı buldu 1983’de iktidara getirdi, onların önerdiğini değil. 28 Şubat’ta darbe yaptılar 3 Kasım 2002’de millet sabretti Recep Tayyip Erdoğan’ı Başbakan yaptı. Bu millet ne yapacağını çok iyi bilir.”

“Biz Recep Tayyip Erdoğan’sız bu meseleyi aşamayız”
Bu dünyanın bir sınav dünyası olduğunu vurgulayan Bakan Soylu, “İnşallah inanıyoruz ki, ülkemizin yarınlarını ve ülkemizin geleceğine güçlü ve kudretli adımlar atılır. Biz sadece bu dünya için bunları söylüyor değiliz. Benden önce de bakan vardı benden sonra da bakan olacak. Biz Elhamdülillah Müslümanız. Bizim için bu dünya imtihan dünyasıdır sınav dünyasıdır. Bizim için esas olan ahirdir gelecektir. Bizi Cenab-ı Allah bir ilke üzerinden yarattı. İyilikleri anlatacaksınız, kötülüklerden sakındıracaksınız. Bizim söyleyeceğimiz söz budur. Onun için kuvvetli olmak zorundayız. Onun için kudretli olup öteki dünyaya bu dünyadaki sorumluluklarımızı yerine getirerek gitmek durumundayız. Bizim derdimiz de budur. Şunu bir kardeşiniz olarak söylemek istiyorum; Biz Recep Tayyip Erdoğan’sız bu meseleyi aşamayız. Bu kadar basit biz aşamayız. Şimdi bir ülke kendi fırsatlarını en güçlü yanlarıyla beraber yönetmelidir. Biz bunu böyle yapmalıyız” dedi.
Bakan Soylu programın ardından Salihli ilçesine hareket etti.

ALAŞEHİR’DE DE KONUŞTU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, referandum çalışmaları kapsamında Manisa’nın Salihli İlçesi’nin ardından Alaşehir’de de halka seslendi. Cumhuriyet Meydanı’nda konuşan Soylu, referandumda halktan evet oyu kullanmalarını istedi. Bakan Soylu, ketteki programının ardından Manisa’ya hareket etti.

 

‘TÜKÜRÜKLERİYLE KODESTE UĞRAŞSIN DURSUN’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Alaşehir mitinginin ardından, şehir merkezine geçti, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda vatandaşlara seslendi. Bakan Soylu, konuşmasında HDP’yi eleştirdi, “PKK’nın sözde partisinden HDP’den bahsediyorum. Onun bir adamı ‘T.C’yi tükürüğümüzle boğarız’ dedi. O şimdi hak ettiği yerde kendi tükürükleriyle kodeste uğraşsın şimdi. Şımardılar, milleti tehdit ettiler. Birisi çıktı ‘sırtımızı PYD’ye dayarız, PKK’ya da dayarız’ dedi. Şimdi orda duvara dayasın da görsün gününü. Biz Muş Vorto’yu, Cizre’ye özerklik ilan edeceğiz dediler. O gün afranız, fiyakanız vardı ya, hadi bakalım cesaretiniz varsa bugün özerklikten bahsedin de alalım boyunuzun posunuzun ölçüsünü. Bize acı yaşatanlara dünyanın en acımasız davranışını ortaya koymazsak, çocuklarımızın kanını yerde bırakırsak namerdiz” dedi.

‘KANDİL’DE KIZ ÇOCUKLARI TACİZE UĞRUYOR’

Kandil’de çocukların tacize uğradığını ifade eden Bakan Soylu, “Yüksekova’da bir anne kolumu tuttu. ‘Sen devletin adamısın, güçlü bir adamsın, benim 13 yaşımdaki kızımı benden almak istediler’ dedi. 13-14 yaşındaki kızları Kandil’e götürüp, annelerinin sevgisinden uzaklaştırıyorlar. Ben de bir babayım. 13 yaşındaki çocuğun yeri anasının kucağıdır. Eğer bu ülkede bundan sonra bu çocukları alıp dağa götürüp, bu çocukları orada taciz yaparlarsa içişleri bakanlığı bana haram olsun. Bunlar o kadar ahlaksız ki, alçak ki, Kandil’deki itlerden bahsediyorum. Bunlar oraya kız çocuklarını getiriyorlar. Kız çocuklarına pantolonu şöyle giyeceksin, etekliği böyle giyeceksin diye, o 50 yaşındaki 60 yaşındaki iğrenç adamlar taciz yapıyorlar. Eğer bunları onların yanlarına bırakırsak biz de adam değiliz” diye konuştu.

ŞEHİT POLİSİ ANLATIRKEN GÖZLERİ DOLDU

Konuşması sırasında elini yumruk yapan Bakan Soylu, Diyarbakır’da yaşadığı olayı anlattı. Bakan Soylu, “Bundan iki ay önce Diyarbakır’a gittim, konuşurken elimi böyle yapmışım, fotoğrafımı çekmişler. Orada Kadir Miraç Özcan diye bir polis memuru var, Trabzonlu bir çocuk. Gelmiş, benden bir gün sonra orda nasıl ben konuşuyorsam elini öyle yapmış. Altına da ‘koçum benim’ diye yazmış. Ve geçen ay hainlerin, alçakların el yapımı patlayıcısıyla şehit olmuş. Bizim onlara borcumuz var. Bu borcun ödeyeceğiz, dünya şahit olsun” dedi.

Bakan Soylu, şehit polisi anlatırken sesi titredi, gözleri doldu. Konuşmasının sonunda Manisalılardan ‘Evet’ oyu isteyen Bakan Soylu, Turgutlu’ya hareket etti.

“CESARETİNİZ VARSA ÖZERKLİKTEN BAHSEDİN”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 16 Nisan’da yapılacak olan referandum çalışmaları kapsamında geldiği Turgutlu İlçesi’nde Altay Meydanı’nda vatandaşlara seslendi. Halk oylamasında ‘Evet’ oyu için vatandaştan destek isteyen Bakan Soylu’ya AK Parti Manisa milletvekilleri Murat Baybatur, Selçuk Özdağ, İsmail Bilen, Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan, Ahmetli Kaymakamı Muhammet Emre Canpolat, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Ahmetli Belediye Başkanı Ahmet Alhan, AK Parti Manisa il Başkanı Berk Mersinli, AK Parti Turgutlu İlçe Başkanı Mürşit Gedizli ve MHP Turgutlu İlçe Başkanı Orhan Sayar eşlik etti.

Burada düzenlenen mitingde konuşan Bakan Soylu, “Güvenlik güçleri her yerde mücadele içerisinde, sadece 780 bin kilometrekarenin içerisinde değil bu ülkeye tehdit içeren her noktada. Bütün sistemimizi bu konudaki politikamızı değiştirdik, yılanın başı neredeyse ezeceğiz. Şu kadar yüreğinizde cesaretiniz varsa hadi bugün özerklikten bahsedin de alalım boyunuzun posunuzun ölçüsünü. Ülkemizi bölmeye çalışanlara, insanımıza acı vermeye çalışanlara, ciğerparelerimizi şehit edenlere, bu ülkenin insanlarının gücünü azaltmaya çalışanları tarihe gömmezsek namerdiz” diye konuştu.

“SENİN HUKUKUNU SAVUNUYORUM”

Deniz Baykal’ı eleştiren ve CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’un sözleriyle ilgili de konuşan Bakan Soylu, “Ne kadar insan kendini saklarsa saklasın bir gün gelir kendi kimliğini ve kişiliğini böyle ortaya koyar. Hakikaten yazıklar olsun. Üzülerek söylemek istiyorum, bir kişi siyasi hayatının finalini bu tip aymazlıkla bitirmemelidir. Çok net ve açıktır. Öteki Konya milletvekilini söylemiyorum. Bir eblehten ne bekleyebilirsiniz ki, hiçbir şey bekleyemezsiniz. Ben olacağım Yunan gavuru, düşman; ‘Evet’ verenleri nereye, İzmir’e, Ege Denizi’ne dökeceksiniz. Bu çok edepsizliktir. Eğer bu adam hala siyasi hayatta bulunacak ve Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yapacaksa aynısı Deniz Baykal için de geçerlidir. Demek ki ben boşuna kendimi yoruyorum. Ben bu kampanya başladı başlayalı senin hukukunu savunuyorum. Nasıl kaset kumpasıyla götürüldüğünü, nasıl FETÖ’cülerin sana kaset kumpası yaptığını, senin kaset kumpasıyla beraber kimlerle iş birliği içerisinde partinin başından götürüldüğünü anlatmaya çalışıyorum. Demek ki bizimkisi boşuna hamallıkmış, hiç gerek yokmuş, ne hukuktan, ne adaletten, ne insanlıktan öyle mi? Bizim, topraklarımızı işgal eden Yunanlılar gibi bir muameleye muhatap olmamız lazım gelirmiş. Bu tuzun koktuğu yerdir. Başka bir şey değildir” dedi.

16 Nisan’da yapılacak halk oylamasının önemine değinen Bakan Soylu, “Biz 16 Nisan’a niçin gidiyoruz biliyor musunuz, ‘patron millettir’ demek için. Bu kadar açık ve net” ifadelerini kullandı. Bakan Soylu konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“15 Temmuz’da Marmaris’te uçağının inip inmeyeceğini bilmeden Allah’a teslim olan ve millet iradesiyle beraber yürümeye çalışan bir liderimiz var. Belki bugün dünyanın en çok ihtiyaç olduğu konulardan bir tanesi güçlü liderliktir. Bizim güçlü bir liderimiz var. Bu millet ne yapacağını çok iyi bilir. 300 yıldır bugünleri bekliyoruz, artık duraklama dönemi bitti. Yeni nesil Avrupa’ya ve dünyaya Türk’ün şefkatini ve gücünü gösterecektir. Bunlar halkın sözcülerinden korkuyorlar. Tek adam dedikleri kim, tek adam dedikleri millet. Milletten korkuyorlar bunlar.”

Bakan Soylu konuşmasının ardından Turgutlu’dan ayrıldı.

Diğer Haberler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir