Hasan Ören’den Selçuk Özdağ’a Cevap Gecikmedi

08 Temmuz 2014 Salı, 09:50

Selçuk Özdağ’ın hafta sonu basında çıkan açıklamalarına tepki gösteren Hasan Ören;Atamayla Milletvekili olanların halkta karşılığı olmadığını, bu nedenle tekrar seçilebilmek için şov yapmaktan başka çareleri kalmadığını belirterek, Selçuk Özdağ bu nedenle sürekli muhalefete çatıyor. Yerini korumak ve tekrar Milletvekili listesine girmek için inanmadıklarını söylüyor” dedi.

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören yaptığı açıklamada; Soma faciasının ardından Başbakan ve AKP yöneticileri tarafından maden işçilerine ve ailelerine verilen sözleri inkar etmekle görevlendirilen Selçuk Özdağ’ın basına yaptığı açıklamada “bu sözlerin kimler tarafından verildiği dahi belli değil” demesi, üstlendiği ağır görevin zorluğunu göstermektedir.

Bu Sözleri Kimin Verdiği Bellidir

Kazadan sonra işçileri temsilen Ankara’ya gelen heyet Başbakan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, CHP Genel Başkanı ve Grup Başkanvekillerini ziyaret etmişlerdir. Kendilerine nezaret eden Manisa Milletvekili Recai Berber görüşmelerde gündeme gelen her konuda “Başbakan söz verdi ” ifadesini kullanmıştır.

Ayrıca 23 Mayıs 2014 günü Soma’da oturma eylemi yapan işçilerin yanına Manisa Milletvekilleri ile gelen AKP Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz’un “Başbakanın yeraltında çalışan maden işçilerine en az 2.000 TL aylık ve 6 maaş ikramiye verilmesi gerektiğini” söylediğini açıkça ifade etmiştir. Selçuk Özdağ bunları duymamış olabilir, fakat işçiler ve biz Milletvekilleri verilen sözlere şahit olduk. Bu sözler üzerine Soma’lı işçiler, oturma eylemine son vermişlerdir.

Orada Başka Sözler de Verilmiştir

1-           İş durdurulan madenlerde çalışan işçilerin maaşları tam olarak ödenecek

2-           Bu sürede hiçbir işçiye çıkış verilmeyecek

3-           Ölen işçiler sivil şehit sayılacak

4-           1.400-1.500 TL arasında ölüm aylığı bağlanacak

5-           Ölen madencinin bir yakını kamuda işe alınacak

6-           İş güvenliği alınmadan madene inilmeyecek,

7-           Yeraltında çalışma süresi günlük 6 saat olacak

8-           Resmi tatiller ve izinler yeraltı sigortası olarak yatırılacak

9-           Madenlerde taşeron sistemi kalkacak

10-      Maden işçileri emekli olmak için yaşa takılmayacak

11-      Ölen madencilerin ailelerine TOKİ’den ev verilecek

12-      Uyar Madencilikten alacağı olan işçilerin kıdem tazminatlarını devlet ödeyecek

CHP Manisa Milletvekili olarak bu sözlerin tutulmasını bekliyorum. Ayrıca açıklamalarda sık sık Mecliste düzenleme yapılacağından bahsedilmektedir. Soma için Meclise getirilen torba yasa komisyonda 106 maddeye çıkarılmış ve Soma dışında her konu torba yasaya eklenmiştir. Torbadan Soma için ne çıkacağı belli değildir.

Madenci maaşının, asgari ücretin en az üç katı, yani 2.500 TL olması konusunda kanun teklifimi Meclis Başkanlığına verdim. Fakat AKP Manisa Milletvekillerinin, Plan ve Bütçe Komisyonuna verdiği önergede maden işçisinin maaşının asgari ücretin iki katı olmasını yani 1.700 lira olmasını istemiştir. AKP’lilerin bu önerisi Başbakanın söz verdiği 2.000 liranın bile altındadır.

Selçuk Özdağ’ın işçilerin maaşını CHP, MHP ve HDP ödesin açıklaması tamamen hafifliktir. Soma’nın acısıyla alay etmektir. 90 yıldır maden işçilerinin maaşını AKP’mi ödemiş ki, şimdi CHP MHP, HDP ödesin. Maden işçiliği dünyanın en zor işidir. Madenci yeraltında gün yüzü görmeden kömür çıkarıp emeğinin karşılığını almaktadır. Kimsenin sadakasına ihtiyacı yoktur.  Sayın Özdağ bu tehditlerinden vazgeçsin ve iktidar Milletvekili olarak soruna çözüm bulmaya yardımcı olsun. Muhalefeti suçlayarak Soma’daki suçlarını hafifletmeye çalışmasınlar.

Unutulmasın ki Soma faciası bir cinayettir. Bu cinayetin tetikçisi her ne kadar Soma Kömürleri A.Ş. ise de, azmettiricisi AKP Hükümeti ve Enerji Bakanlığıdır. Şimdi ise suçu üzerlerinden atmak için büyük çaba harcıyorlar.

Soma Maden Kazalarını Araştırma Komisyonunun üyesi CHP Manisa Milletvekilleri olarak, diğer Milletvekili arkadaşlarımızla beraber Soma kazasını sonuna kadar araştırıp, her şeyin açığa çıkması için çaba gösteriyoruz. Başbakan başta olmak üzere AKP Milletvekillerinin verdiği sözlerin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Maden işçisinin, Soma esnafının, kamyoncuların ve şehit ailelerinin sorunlarına sahip çıkarak Meclis kürsüsünden sesimizi yükselteceğimizin bilinmesini isterim. Eğer verilen sözler tutulmazsa madende çıkan yangın bütün Soma’yı saracaktır.  Dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.