HASAN ÖREN “VAHŞİ MADENCİLİK İŞÇİ HAYATINI HİÇE SAYMIŞTIR”

19 Mayıs 2014 Pazartesi, 14:55

Chp Manisa Milletvekili Hasan Ören, basın açıklama yaptı ve hükümete yüklendi. Ören,”Taşeron üretim sistemi ile devlet arasındaki 6 kat fark, işçi ücretlerinin düşüklüğü ve alınmayan iş güvenliği tedbirleri ile maliyeti düşürmelerinden kaynaklanmaktadır. “Vahşi Madencilik” daha çok kar için, işçi hayatını hiçe saymaktadır.” dedi.

Basın açıklaması;

VAHŞİ MADENCİLİK İŞÇİ HAYATINI HİÇE SAYMIŞTIR

Soma faciası; kömür üretimi ile ilgili sorunları da gün yüzüne çıkarmıştır. Kazanın meydana geldiği işletme sahibinin daha önce yaptığı açıklamada “TKİ, Soma’da kömürü kendisi çıkarırken tonunu 130-140 dolara mal ediyordu. Biz ihaleye girip, tonunu TKİ’ye rödovans payı dahil 23,80 dolara çıkarma taahhüdü verdik”açıklaması “vahşi madenciliğin” ne olduğunu açıkça göstermektedir.

Taşeron üretim sistemi ile devlet arasındaki 6 kat fark, işçi ücretlerinin düşüklüğü ve alınmayan iş güvenliği tedbirleri ile maliyeti düşürmelerinden kaynaklanmaktadır. “Vahşi Madencilik” daha çok kar için, işçi hayatını hiçe saymaktadır.

Unutmayalım ki, hiçbir şey insan hayatından daha önemli değildir. Soma’da can veren 301 işçinin değeri asla para ile ölçülemez.

Altı ay önce bir işçi öldüğünde “facia geliyor, önlem alın” diyerek meclis kürsüsünde haykırdığımda kulak tıkayanların, bu gün 301 canı ve ailelerini duymaları mümkün değildir.

CHP Manisa Milletvekili olarak, Soma faciasını unutmamak ve unutturmamak için Meclisteki “Anayasal Denetim” hakkımı sonuna kadar kullanacağım. Soma faciasının sorumlularını ve nedenlerini ortaya çıkarmaya çalışacağım. Milletvekili olarak bu bizim en öncelikli sorumluluğumuzdur.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.