HASAN ÖREN SOMA KÖMÜR OCAKLARINI DEVLET İŞLETSİN

09 Haziran 2014 Pazartesi, 17:41

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören yazılı olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da meydana gelen kaza maden ocaklarında iş güvenliği tedbirlerinin eksikliğini ortaya çıkarmıştır. 301 işçimizin hayatını kaybettiği kömür ocağını 1985-2005 tarihleri arasında Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) işletmiş ve yirmi yıl boyunca ölümlü kaza olmamıştır. Buna karşın, Soma’da özel sektör tarafından işletilen ocaklarda 2011 yılından bu yana 11 ölümlü kaza meydana gelmiştir.

Devlete ait bu ocaklar hizmet alım sözleşmeleri ile özel sektöre devredilmekte ve çıkarılan kömür yine devlet tarafından satın alınmaktadır. Kapasitenin üzerinde üretim yapılması ve iş güvenliği tedbirlerinin alınmaması ölümlü kazalara davetiye çıkarmaktadır. 301 işçinin hayatını kaybettiği kaza göstermiştir ki, özel sektör iş güvenliği yatırımlarından kaçmaktadır. İşçinin emeğinin karşılığı da tam olarak verilmemektedir.

Meclis’te kurulan ve çalışmalarına başlayan “Soma Komisyonuna” bilgi veren bilim adamları soma faciasını “en kolay önlenebilir bir kaza” olarak tanımlamışlardır. Yılda 1 milyon ton kömür çıkarılacak ocaktan, 3,5 milyon ton kömür çıkarıldığında kazanın kaçınılmaz olduğunu ifade etmişlerdir. Bu kaza kolayca önlenebilecekken, 301 canın yitip gitmesi kabul edilemez bir durumdur.

Soma’daki ölümlü iş kazalarının tamamının özel sektör işletmelerinde meydana geldiği gerçeği kömür ocaklarının devlet tarafından işletilmesi zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Çünkü devlet ile özel sektör arasındaki temel fark, iş güvenliğine ve işçinin emeğine verilen değerdir. Bu nedenle böyle bir facianın bir daha yaşanmaması için önerimiz; Soma’daki kömür ocaklarının devlet tarafından işletilmesidir

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.