HASAN ÖREN SOMA İÇİN KANUN TEKLİFLERİNİ VERDİK

29 Mayıs 2014 Perşembe, 14:36

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Hasan Ören, CHP olarak maden işçilerinin taleplerine ilişkin kanun tekliflerini hazırlayarak TBMM Başkanlığına sunduklarını açıkladı.

Ören, yaptığı açıklamada, Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği kazanın maden işçilerinin sorunlarını açığa çıkardığını söyledi. Kazanın ardından yolu Soma’ya düşenlerin sayısının azaldığını ölen işçilerin ailelerinin acılarıyla başbaşa bırakıldığını anlatan Ören, şöyle konuştu: “Soma’da verilen sözler yavaş yavaş unutulmaya başlanmıştır. Soma çabuk unutulmuş ve 301 canın bir önemi kalmamıştır. Bunlara rağmen maden işçileri taleplerini hem iktidar partilerine hem de muhalefet partilerine iletmişlerdir. CHP olarak işçilerimizin taleplerine ilişkin kanun tekliflerimizi hazırlayarak TBMM Başkanlığına sunduk.”

Ören, açıklamasında kanun tekliflerinin, “Hayatını kaybeden her işçinin ailesine hizmetine ve primine bakılmaksızın ölüm aylığı bağlanması”, “Ölen işçilerin şehit sayılması ve ailelerinin şehit yakınlarına sağlanan haklardan yararlanması”, “Ölen maden işçilerinin yakınlarının kamuda işe alınması”, “Yeraltında çalışan Madencilere ödenecek ücretin asgari ücretin en az üç katı olması”, “Yeraltında çalışan maden işçilerinin emeklilik için yaş sınırına tabi olmamaları” konu başlıkları altında Meclis’te yasalaşmayı beklediğini söyledi.

CHP Manisa Milletvekilleri başta olmak üzere CHP milletvekillerinin çalışma yaşamı ve taşeronlaşmaya karşı verdikleri çok sayıda kanun teklifi bulunduğunu kaydeden Ören, şunları dile getirdi:

“Fakat AKP bu konuda hiçbir şey yapmamaktadır. Soma’da oturma eylemi yapan işçilere Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz ve milletvekilleri söz vermelerine karşın bu güne kadar olumlu bir adım atılmamıştır. İşçilere verilen sözler tutulmalıdır. CHP Manisa Milletvekili olarak Somalı maden işçilerinin taleplerini karşılayacak olan kanun tasarı ve tekliflerine destek vermeye hazırım. Ya da bizim verdiğimiz kanun tekliflerine AKP Milletvekilleri destek versin, ortak akılla işçilerin sorunlarını birlikte çözelim.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir