HASAN ÖREN “O POLİSLER ŞİMDİ NE YAZIYOR”

19 Aralık 2013 Perşembe, 13:04

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP Manisa Milletvekil Hasan Ören, geçmişte ‘Ergenekon Davası’na ilişkin “ Türkiye bağırsaklarını temizliyor” değerlendirmeleri yapıldığını anımsatarak, “Şimdi Türkiye neresini temizliyor?” diye sorarken, operasyon nedeniyle polisteki görev değişikliklerini “Polisler destan yazıyordu, şimdi emekliliği mi yazıyor?” sorusuyla eleştirdi.

TBMM Genel Kurulu’nda bütçe tasarısı üzerindeki görüşmelere devam edildi. Tasarı üzerine söz alan CHP’li Ören, İstanbul merkezli operasyona değinerek, “Ergenekon davasında sizler, ‘Türkiye bağırsaklarını temizliyor diyordunuz, şimdi Türkiye neresini temizliyor?” diye sordu. Cep telefonundan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın, “Hırsızlık babadan evlada geçer, evlattan babaya değil” sözlerinin yer aldığı konuşmayı dinlettiren Ören, “Yani hırsızlık Başbakan’ın dediği gibi babadan çocuğa geçiyor. O zaman bakandan hesap sormak gerekir” dedi. Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Meral Akşener, Ören’i, “Kürsüden sadece siz konuşabilirsiniz” diyerek uyardı. Ören, Maliye Bakanı Şimşek’in, “Böyle bir olay benim akrabalarımda olsa istifa ederim” dediğini anımsatarak, “Diğer bakanlar neden böyle demiyor?” diye sordu. Ören, “Emniyet müdürlerini görevden alacağınıza, bakanı görevden alsanız, soruşturma tamamlandıktan sonra alnının akı ile tekrar göreve gelse daha iyi olmaz mı? Polisler destan yazıyordu, şimdi emekliliği mi yazıyor? Halk Bankası Genel Müdürü’nün evinden ayakkabı kutusunda 4.5 milyon lira çıkıyor, ayşe teyze ise kışlık mantosunun cebinden çıkan 5 liraya seviniyor. Bu insanların parasını çarçur etmeyin” diye konuştu.

”Eşeğin büyüğü ahırda”
MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, “operasyonda gözaltına alınan Fatih Belediye Başkanı’nın, bir rüşvet soruşturmasında ayağından vurulduğu, özel uçakla yurtdışına gittiği, 7-8 gün sonra geldiği ve bir şey olmamış gibi kimseden şikayetçi olmadığının” iddia edildiğini ileri sürdü. “Türkiye’nin artık boğazına kadar yolsuzluğa bulaşmış bir takım tarafından yönetildiğini” iddia eden Türkkan, “Ben küçük çapta bir sanayiciyim ama evde bir kasam bile yok. Ayakkabı kutusuna para saklama gerçekten hiç aklıma gelmemişti. Önemli bir beyin, bunu buzluğa alıp koymak lazım, bu beyinlere Türkiye’nin ihtiyacı var” dedi. Türkkan, bazı emniyet müdürlerinin görevden alındığını anımsatarak, “Polisleri ve savcıyı görevden aldın. Peki ne oldu şimdi? Eşeğin büyüğü ahırda, bunun daha büyüğü olacak” diye konuştu.

Hasan Ören AK Parti’yi yerden yere vurdu

İçişleri Bakanı’nın telefonuna çıkmadığı konusu
Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Şimşek, “İçişleri Bakanı Muammer Güler’in telefonuna çıkmadığı” ile ilgili soruya cevap verirken, “Bakana ulaşamama hususu, sabahleyin arada bir kez arayıp kendisinin toplantıda olduğu bir husustur. Onu öyle değerlendirmek lazım” dedi.

TÜPRAŞ’ta denetim
Şimşek, “TÜPRAŞ’ta yapılan denetim” ile ilgili soru üzerine, şöyle konuştu:
“Zaman zaman, ihbar ve savcılık talebi üzerine aramalı inceleme yapılabiliyor. Bu yeni ve ilk değil. Bunun Gezi olayları sonrasına tekabül etmesi, birtakım tabiki algılar, çağrışımlar yapmış olabilir. Gezi sonrası ortaya çıkan… İnanın hiç bir inceleme 6 ay önceden bitmiyor, bazı incelemeler zaman zaman bir yılı alıyor. Keşke şu mahremiyet olmasa da bahsettiğiniz incelemeleri teker teker söyleyebilsem.

Koç Grubu Türkiye’de güzide bir gruptur, istihdam ve katma değer sağlıyor. Biz üretim yapan, yatırım ve istihdam yapan herkesi değerli buluyoruz. Maliye Bakanlığı olarak Türkiye’de katma değer üreten herkesin önünde, biz önümüzü ilikleriz, genel konuşuyorum.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.