Güzgülü’nden Mersinli’ye yanıt gecikmedi

12 Nisan 2018 Perşembe, 20:22

Manisa Büyükşehir Nisan ayı meclis toplantısında gerginliğe neden olan borçlanma yetkisine ilişkin açıklama yaparak Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü eleştiren AK Parti İl Başkanı Berk Mersinli’ye yanıt gecikmedi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü, Mersinli’nin “Manisa’nın 10 yılını ipotek altına alacaklardı” sözlerine karşılık belediyeciliği bilmediği için söylenen sözler olduğunu savundu.

Manisa Büyükşehir Nisan ayı Meclis Toplantısı’nda AK Parti’nin oyları ile reddedilen borçlanma yetkisinin yankıları sürüyor. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün hizmetlerini engellemek adına verilmeyen borçlanma yetkisi ardından basın açıklaması yapan AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, “Manisa’nın 10 yılını ipotek altına alacaklardı” diyerek savunma yaptı. Mersinli’ye beklenen yanıt MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Güzgülü’den geldi. Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Güzgülü, ”
Belediyeler her yıl kanunların verdiği yetki kadar borçlanma taleplerini meclislerinden geçirirler. Borçlanma yetkisi almak parayı almak demek değildir. Belediyeler yaptıkları projeler için iller bankasından ve iç işleri bakanlığından onay isterler. Bakanlık izin verirse , ihalesi yapılır . İhale yapılan işi , İller Bankası aşama , aşama takip öder. Yapılan iş kadar ödeme yapar. Yani bu çerçevede AKP İl Başkanının ” Manisa’nın 10 yılını ipotek altına alacaklardı. ”sözü ya vatandaşları yanıltmak için söylenmiş bir sözdür ya da belediyeciliği bilmediği için söylediği bir sözdür.
Bana komik gelen , bu yıl kendi meclislerinden borçlanma yetkisi alan 11 AKP li Belediye Başkanının Büyükşehir’e yetki vermemesidir. Bu tamamen siyasi bir oyundur. Vananın Ankara’dan açılma riski göz önüne alınarak Manisa’dan kapanmasıdır.
Kamu oyunun bilmesin de de fayda var. Yunusemre Belediyesinin iki ay önce kendi meclisine getirdiği borçlanma talebi MHP li meclis üyelerinin onayı ile kabul edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir