Genel Müdür Yaşar Coşkun, MASKİ’nin 2017 yılını değerlendirdi

28 Aralık 2017 Perşembe, 17:39

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ)’nin 2017 yılını  Manisa’nın Sesi Gazetesine  verdiği özel röportajda değerlendiren MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, 2017 yılı hedeflerinin yüzde 100’üne ulaştıklarını açıkladı. Açıklamasında Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün Manisa için bir şans olduğunu dile getiren Genel Müdür Coşkun, “Neden şans diyorum. İşini, gücünü bir tarafa bırakıp hayatının önemli bir bölümünü yaşadığı şehre artı bir değer katmakla uğraşan ve bunda hiçbir ayrım yapmayarak, insanları kucaklayarak hizmet eden bir toplumsal lider, o bulunduğu il, ilçe veya mahalle için gerçekten bir şanstır” dedi.

MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, 2017 yılını MASKİ açısından değerlendirdi. 2017’nin başında belirledikleri hedeflerin yıl sonunda tamamına ulaştıklarını ifade eden Genel Müdür Coşkun, yıl boyunca yaptıkları çalışmalarla ilgili de bilgi verdi.

“BU YIL HEDEFLERİMİZİN YÜZDE 100’ÜNE ULAŞTIK”

Geçtiğimiz yıl yaptıkları verilerle, planlamalarla bu sene sonunda yaptıkları tespitleri mukayese ettiklerinde hedeflerinin hemen hemen yüzde 100’üne ulaşmış bulunduklarını belirten Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Yaşar Coşkun, “Planladığımız yatırımlar açısından sıkıntılar yaşanmasına rağmen hedeflerimizi tam anlamıyla tutturmuş bulunmaktayız. Bu da tabii ki ‘planlı yaşayan, planlı hareket eden başarıya mutlaka ulaşacaktır’ tezini doğru kılan bir durum. MASKİ başarılı olduğunu gerek yaptığımız bölgesel, gerekse de ulusal toplantılarda kendimizi bizimle aynı işi yapan diğer bazı su ve kanalizasyon idareleriyle mukayese ettiğimizde onlar tarafından da belirtilen bir gerçektir. Yani bizim Manisa’da gerçekleştirdiğimiz hizmetler ülke çapında gerçekten örnek gösterilen hizmetlerdir. Bu tamamıyla problemlerin çözüldüğü anlamına mı geliyor, elbette ki hayır. İnsanların yaşadığı toplumlarla yaşam devam ettiği sürece ihtiyaçlar devam edecektir. Gerek artan nüfusun yerleşim mahalline getirdiği sıkıntılar ve gerekse insanların değişen o hayat şartlarında bitmek tükenmek bilmeyen ihtiyaçların da beraberinde birtakım sıkıntıları da getirecektir ama yönetici kademesinde bulunan insanların da o toplumda bu ihtiyaçları duyan vatandaşların problemlerini çözmek ya da ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bu anlamda bizim hiçbir zaman için bir yılgınlığımız, yorgunluğumuz olmamıştır aksine motivasyonumuzu artırmıştır, dinamizmimizi artırmıştır. Güzel bir çalışma ortamımız var, uyumlu ve teknik açıdan donanımlı iyi bir ekibimiz var. İdari anlamda da örnek bir kadroya sahibiz. Kendimi de böyle bir kurumun başında olduğumdan dolayı mutlu ve gururlu olduğumu da belirtmek isterim”  diyerek açıklamalarını sürdürdü.

“PLANLARIMIZI REVİZE EDECEĞİZ”

Önümüzdeki yılla ilgili hedeflerini de dile getiren Genel Müdür Coşkun, “Tabii bu hedefler içinde yaşadığımız bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen hedeflerdir. Yaptığımız tespitlerle ayırım yapmaksızın öncelikli ihtiyaçlara göre belirlediğimiz birtakım çalışmalar vardır. Bunu da performans programıyla meclise sunduk ve mecliste de kabul gördü. Burada yapmamızı planladığımız ve yapmayı düşündüğümüz birtakım şeyler vardı ama bunlar tabii planladığımız yatırımların uygulamaya geçebilmesi için maddi kaynak oluşturmak zorundasınız. Yalnız biz değil bütün su kanal idarelerinin en büyük gelir kaynağı içme suyu ve atık su gelirlerinden oluşmaktadır. Bu da yüzde 75’e yakın bir oran, bu kaynaklardan elde ediliyor. Elde ettiğiniz gelirlerde herhangi bir yükselme olmayınca planlamalarınızı da ona göre yapmak zorundasınız. Bu planlamaları da biz ona göre revize edeceğiz. Ama biz bugüne kadar verdiği sözleri yerine getiren idare olarak ön plana çıktık yine aynı şekilde devam edebilmek için yeniden bir revizyon planıyla, belki biraz küçülerek ama öncelikli ihtiyaçları asla ihmal etmeden yatırım programımız devam edecektir. Ama öncelikli olan, acil çözüm bekleyen problemlerimizi kesinle durmaksızın ilerleyeceğiz. Şu anda devam etmekte olan projelerimizi de tamamlayacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

 “HEDEFİMİZ YENİLENMİŞ MAHALLELER İNŞA ETMEK”

Bu yıl ki yaptıkları çalışmalarla ilgili de güncel bilgiler paylaşan Genel Müdür Coşkun, “101 Mahalle Projemizi başlatarak, eski adıyla köy, şimdiki adıyla mahalle olan yerleşim yerlerinin sıkıntılarını çözüme kavuşturmak için mesai harcadık. Allah’ın izniyle çalışmalarımızı tamamlayarak, 17 ilçede, bin 290 kilometre içme suyu ve kanalizasyon hattını yenilemiş olduk. 115 milyon TL yatırım ile mahallelerimiz sağlıklı altyapıya kavuştu. Ayrıca, kilit parke taş döşeme işimize de hayat verdik. İhtiyaç duyulan mahallelerimize inşa edeceğimiz 68 adet fosseptiğin 27’sinde çalışmalarımızı tamamladık. Manisa il genelinde büyük altyapı dönüşümünün ikinci etabı olan 154 Mahalle Projemiz kapsamında, Büyükşehir Kanunu ile birlikte beldeden mahalleye dönüşen 12 yerleşim merkezi de dahil olmak üzere, 17 ilçedeki 154 mahallede içme suyu, kanalizasyon, enerji temini, dere ıslah ve taşkın koruma projelerini hayata geçiriyoruz. 200 milyon TL’lik yatırımın yapılacağı proje kapsamında Şehzadeler, Soma, Kırkağaç, Gördes, Alaşehir, Akhisar, Sarıgöl, Demirci ve Kula’nın ihalelerini gerçekleştirerek çalışmalarımıza başladık. Altyapı işine nokta koyduğumuz mahallelerimizde üstyapı çalışmalarımıza da geçtik. Hedefimiz altıyla üstüyle yenilenmiş mahalleler inşa etmektir” dedi.

“YILLIK 73 MİLYON METREKÜP ATIKSUYU ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ”

2018 yılında bitirilecek atıksu arıtma tesisleri ile bugüne kadar yapılan ve çalışır hale getirilen toplam 16 atıksu arıtma tesisine MASKİ bütçesinden tam 179 Milyon TL harcama yaptıklarını son olarak dile getiren Genel Müdür Coşkun, “17 Mayıs 2017 tarihinde 46 milyon TL yatırımla Turgutlu atıksu arıtma tesisinin açılışı gerçekleştirmemizin yanı sıra 8 milyon Avro bütçe ile Soma ve 10 milyon TL yatırımla inşa ettiğimiz Gördes atıksu arıtma tesislerimizi ön işletmeye aldık. Manisa Merkez Atıksu Arıtma Tesisimizde ise betonarme ve solar çamur kurutma serasının imalatları tamamlanarak, mekanik ve elektrik aksamın kurulum aşamasına geçildi. Tesisimiz, 2018 yılı başında bitirilerek ön işletme aşamasına gelecektir. Bütün tesislerimiz faaliyete geçtiğinde, yıllık 73 milyon metreküp atıksuyu arıtmayı hedefliyoruz. Alaşehir’de inşa edeceğimiz atıksu arıtma tesisinin ihalesini 30 Ekim 2017’de gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

“CENGİZ ERGÜN MANİSA İÇİN BİR ŞANS”

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün Manisa için bir şans olduğunu dile getiren Genel Müdür Coşkun, “Neden şans diyorum. İşini, gücünü bir tarafa bırakıp hayatının önemli bir bölümünü yaşadığı şehre artı bir değer katmakla uğraşan ve bunda hiçbir ayrım yapmayarak insanları kucaklayarak hizmet eden bir toplumsal lider, o bulunduğu il, ilçe veya mahalle için gerçekten bir şanstır. Cengiz Başkan’a bu çalışmasının karşılığını da toplum zaten kendisine veriyor. Tabii ki bu işi yapan veya aday insanlar tarafından da kabul edilebilmesi zor bir şey. Cengiz Bey’in hedefleri, bulunduğu ile artı bir değer katmak. ‘Önce milletim’ diyor o. İnsanların içinde bulunduğu yerdeki değişimleri fark edebilmesi çok zor ama bunu zaman zaman çevre illerde, ülkelerden gelen insanlardan anlamanız çok daha kolay. Herkesin takdirini kazanmış olması da kendisinin ne tür bir gıpta edilecek şahıs olduğunun da zaten en açık ifadesi. Bunu da söylerken de samimiyetle ifade ediyorum ki asla gocunmuyorum hatta yürekten alkışlıyorum. Başarılarının da devamını diliyorum. Manisa onunla gerçekten bir şehir kimliği kazandı bu kimlikte böyle devam eder diye düşünüyorum” diye konuştu.

ÖZEL HABER–Yusuf ÖZDEN-

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir