Cumhur İttifakı’nda ‘İmar’ çatlağı

11 Şubat 2020 Salı, 20:41

Manisa Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısında gündeme gelen “Yunusemre ilçesi, Yeni Mahallesi’nde bulunan ve uygulama imar planında TAKS ve KAKS oranı belirtilmeyen imar adalarında Emsal 3.00 ve Yençok: 5 kat olarak yapılaşma koşulu verilmesine yönelik hazırlanan ve Yunusemre Belediye Meclisi’nin kararı ile onaylanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ile ilgili raporu, MHP ile Ak Parti arasında krize neden oldu. Maddeye Ak Parti ret verirken MHP ve CHP’nin kabul oylarıyla komisyonda kaldı. İYİ Parti ise çekimser kaldı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısı yapıldı. 64 maddenin karara bağlandığı mecliste gündeme gelen 7’nci madde gerginliğe neden oldu. Yunusemre ilçesi, Yeni Mahallesi’nde bulunan ve uygulama imar planında TAKS ve KAKS oranı belirtilmeyen 2099, 2100, 2101, 2102, 2103, 2104, 2105, 2106, 2107, 2108, 2109, 2113, 2114 ve 2115 numaralı imar adalarında Emsal 3.00 ve Yençok: 5 kat olarak yapılaşma koşulu verilmesine yönelik hazırlanan ve Yunusemre Belediye Meclisi’nin 05.12. 2019 Tarih ve 130 Sayılı kararı ile onaylanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ile ilgili raporu MHP ile Ak Parti’yi karşı karşıya getirdi.

Madde üzerine söz alan Ak Partili Dilşat Ulaş, maddedeki iki adanın plan değişikliğinden çıkarılmasını istedi. Ulaş, vatandaşın mağdur olduğunu öne sürdü. Bunun üzerine söz alan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Her hafta çalışıyoruz. 5 binlik planların meclise gelebilmesi için sürekli çalışıyoruz. Üzerinde yüzde 95 noktasında mutabakatlar sağlandı. Her şey gayet güzel gidiyor. Yasallaşması için de Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’nin son imzasına kaldı. Masasında incelemede şuan. Tahmin ediyorum birkaç hafta içinde güzel haber gelir. Sonuç itibariyle bütün il merkezinin tamamı için bir çalışmaya girdik. Geç kalınmış olsa da Manisa’nın gelişimi noktasında önemli bir çalışma. 1-1.5 milyon nüfusa gidebileceği bir şehri düşünerek bu çalışmaya girdik. Vatandaşımız mağduriyet yaşıyor ama vatandaşımız bunun da bilincinde olsun. Belki daha fazla emsal verilecek. Bu çalışmaların yapıldığı bir safhada her meclise her ay diğer vatandaşlarımızın talebiyle buraya gelinirse biz bu işin altından kalkamayız. Bütün geneli kapsayan ve hesaplara dayanan bir çalışma. Sosyal alanlar, yollar, kat yükseklikleri, emsal çalışmaları, okullar hepsinin planlaması var bu çalışmanın içinde. Bugün itibariyle vatandaşımız tabi ki acele edecektir. Ama yarın bir gün mağdur duruma düşmemeleri için acele etmemelerini öneriyorum. Eski imar planına göre bir oylamayla bu madde geçerse yasal olmaz. Bunu buradan söylemek istiyorum. Hukuka gidildiğinde reddedilir. Boşu boşuna harakiri yapmayalım. 2-3 ay daha bu konu komisyonda kalsın. 5 binlik planlar beklensin. Vatandaşımızın lehine olabilecek bir gelişme olabilir. Bugün orada 14 ada var ama sadece ikisini çıkaralım istiyorsunuz. Diğerlerinin suçu ne? Ya da yarın meclise geldiğinde hepsine ayrı ayrı mı karar vereceğiz. Ben oradaki 14 adanın tamamına bakarım. Sonuç itibariyle bu yasal ve hukuksal değil. Kararınızı ona göre verin. Farklı bir karar verecekseniz de gereği yapılacaktır” diye konuştu.

Madde AK Parti ret, İYİ Parti çekimser, MHP ve CHP’nin kabul oylarıyla komisyonda kaldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir