CHP İl Başkanı Balaban,“İlhan Kesici’yi destekliyoruz, AK Parti’den kurtulacağız”

26 Nisan 2018 Perşembe, 09:30

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, erken seçimlere 60 gün kala değerlendirme yaptı. Balaban, Cumhurbaşkanı adaylarının kesinlikle Abdullah Gül olmayacağının altını çizdi. CHP Manisa İl Başkanlığı ve 15 ilçe örgütü olarak Cumhurbaşkanı adayı için İlhan Kesici’yi desteklediklerini ifade eden Semih Balaban ayrıca milletvekili aday adayı olmayacağını da açıkladı.

Erken seçimlere 60 gün kala Manisa’nın Sesi Gazetesi siyaset arenasının nabzını tutuyor. Siyasetçiler, ekonomistler ve sosyal bilimcilerle görüşerek erken seçim kararını enine boyuna değerlendirecek olan Manisa’nın Sesi Gazetesi’nin Seçim 2018 Özel yazı dizisinin ilk konuğu CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban oldu. Balaban, partisinin Cumhurbaşkanı adayından ülke gündeminde yaşananlara kadar tüm gelişmeleri gazetemize verdiği özel röportajda değerlendirdi.

İşte CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban’ın gazetemize özel verdiği demeç…

“TÜRKİYE AK PARTİ’DEN 16 AY ÖNCE KURTULACAK”

Erken seçimlere 2 ay gibi kısa bir süre kaldı. Öncelikle bu erken seçim kararını değerlendirir misiniz?

“Biz erken seçimi öngörüyorduk. Erken seçimin Eylül-Ekim gibi olacağını düşünüyorduk. Bu düşündüğümüzden daha erken bir seçim oldu ama bizim için de, Türkiye için de iyi oldu. Seçim zamanında yapılsaydı AK Parti’den 16 ay sonra kurtulacaktık, şimdi erken seçim olduğu için Türkiye AK Parti’den 16 ay önce kurtulacak. Bu anlamda halkımız için de, bizim için de iyi oldu. CHP Manisa il ve ilçe örgütleri olarak biz seçim çalışmasını Şubat ayında Sarıgöl’den başlatmıştık, hazırdık. Her konuda seçime hazırız. Bizim için sorun yok”

“ABDULLAH GÜL ASLA GÜNDEMİMİZDE YOK, İLHAN KESİCİ’Yİ İSTİYORUZ”

CHP’de şu anda Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda bir belirsizlik var. Bir çevre Abdullah Gül’ün aday olacağını konuşuyor, diğer çevre de Muharrem İnce, İlhan Kesici ve Yılmaz Büyükerşen gibi isimler üzerinde duruyor. CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı ne zaman açıklanacak?

“Abdullah Gül kesinlikle CHP’nin hiçbir şekilde gündeminde değildir. Bu CHP’ye karşı dışarıdan kurgulanan bir senaryodur. CHP’nin ne Genel Merkez’inin, ne de il örgütlerinin gündeminde Abdullah Gül en küçük bir şekilde gündeme gelmemiştir. Aday adaylarımız var. En doğrusunu seçecekler. Muharrem İnce’nin adı geçiyor, İlhan Kesici’nin adı geçiyor. Biz Manisa il örgütü ve 17 ilçenin 15 ilçe örgütünün ortak kararıyla gönlümüz İlhan Kesici’den yana. Bu şekilde düşünüyoruz. Genel Merkez kimi Cumhurbaşkanı adayı gösterirse ona dört elle sarılırız, Genel Merkezimizin gösterdiği Cumhurbaşkanı adayı için de hemen seferberlik ilan ederiz”

“İLHAN CİHANER’İN AÇIKLAMALARI DOĞRU DEĞİL”

CHP’nin 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçiş sürecinde kamuoyundan destek gördüğünüzü biliyoruz ancak CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner’in açıklamaları parti içerisinde tepki de gördüğünü gösterdi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

“Ben İlhan Cihaner’in o açıklamasını doğru bulmuyorum. Uygun bulmuyorum. Bana göre zamansız ve yanlış bir açıklama oldu. CHP diğer partilere benzemez. CHP’de demokrasi vardı. İnsanlar hakaret etmeden düşüncelerini söyleyebilirler. İlhan Cihaner’in düşüncesini söylemesine saygılıyım ama bir İl Başkanı olarak İlhan Cihaner’in düşüncesine katılmıyorum”

“İKİNCİ TURDA İTTİFAK KENDİLİĞİNDEN OLUR”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ittifak söylemleri kafaları karıştırdı. İYİ Parti ile CHP’nin ittifak yapma gibi bir durumu söz konusu mu?

“Tabanda bu birleşme zaten ikinci turda kendiliğinden olur diye düşünüyorum. En güzel ittifak ikinci turda olur. Zaten bütün anketlerde Recep Tayyip Erdoğan ile Devlet Bahçeli ittifakının bütün anketlerde en iyi sonucun yüzde 44 olduğu görülüyor. Yüzde 40’ın altında olduğunu gösteren anketler de var. AK Parti ve MHP çöküşte, halktan koptuğu görülüyor. Diğer bileşenler de adaylarını çıkarıyorlar. İkinci turda CHP’nin aday gösterdiği adayla Recep Tayyip Erdoğan yarışırlar ve açık ara CHP’nin adayı Cumhurbaşkanı olur. 1 yıl içerisinde de ülke parlamenter sisteme döner”

“MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI DEĞİLİM, İSTİFA ETMEYECEĞİM”

Milletvekili aday adaylığıyla ilgili Manisa’da istifa eden bir yönetici var mı? Siz aday mısınız?

“CHP ön seçimi uygulayan tek parti ancak süreç çok dar. Bahçeli’nin dediği gibi 26 Ağustos’ta seçim olsaydı ön seçime zaman kalırdı ama 2 aydan az bir süre kaldı. Bu anlamda Genel Merkez istemese de merkez yoklaması yapmak zorunda. Genel Merkez il ve ilçe örgütlerine sorarak düzgün bir sıralama yapacaktır Yarın saat 17’ye kadar il ve ilçe yöneticileri istifa etmek zorunda. Ben aday değilim. Ben görevimin başındayım. Delegelerimiz bizi il başkanlığı görevine getirdi. Ben milletvekili aday adayı değilim. Aday olan arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Bizim yönetimimizde değerli İl Başkan Yardımcımız Kamer Oğur görevinden istifa etti ve milletvekili adayı oldu. Şu ana kadar başka ilçe başkanı ve yöneticisi istifası gelmedi. Bütün adaylara başarılar diliyorum”

“CHP OYUNLARI BOZDU”

Son olarak seçim atmosferine ilişkin söylemek istediğiniz bir şey var mı?

“AK Parti ve MHP gibi ittifaklara müdahil olmuyoruz. Onlar öyle bir ittifak yaptılar, yolları açık olsun. Biz de halkla ittifak yapıyoruz. Meral Akşener ve ekibinin partisinin seçime girmesine engel olmak için bir takım tuzaklar kuruluyordu. CHP demokrasi çıkarını ön planda tutarak oyunları bozdu ve halktan ciddi bir pozitif tepki aldı. Herkes CHP’yi alkışlıyor. Bu yüzden biz halkın çizdiği yolda ilerlemeye devam edeceğiz”

 

Haber–Berfin ADICAN-

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir