Başkan Ergün’den Devlet Bahçeli Kavşağı’na yapılan eleştirilere yanıt

16 Mart 2018 Cuma, 13:25

Konuğu olduğu ETV ekranlarında gündeme yönelik samimi açıklamalarda bulunan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, geçtiğimiz aylarda hizmete açılan Devlet Bahçeli Kavşağı’nda yolların genişliğiyle ilgili yapılan eleştirilere de yanıt verdi. Kavşağın yan tarafında bulunan tren yolu nedeniyle belli bir çekme mesafesi olmak zorunda olduğuna dikkat çeken Başkan Ergün,” Çekme mesafesiyle arada kalan alana yolu sıkıştırmak zorundasınız” ifadelerinde bulundu.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ETV ekranlarında Erdinç Yumrukaya’nın hazırlayıp sunduğu ‘Gündem Özel’ programına konuk oldu. Açılışı gerçekleşen ve yapımı devam eden projeler hakkında detaylı bilgi veren Başkan Ergün, Yumrukaya’nın sorularına da samimi yanıtlar verdi. Geçtiğimiz aylarda tamamlanarak hizmete giren ve şehir merkezindeki trafik sorununa adeta neşter vuran Devlet Bahçeli Kavşağı’nın, Manisa için önemine değinen Başkan Ergün,” Geçtiğimiz sene ihalesini yapıp yer teslimini gerçekleştirdiğimiz Devlet Bahçeli Kavşağı, Manisa için büyük önem taşıyor. Şehrimize İstanbul, İzmir hangi yönden girmek istiyorsanız burası da bu anlamda kentin aort damarı gibi. Sinyalizasyon da orada biliyorsunuz. Kırmızı ve yeşil sinyalizasyon sistemi muazzam bir trafik kilitlenmesine sebep oluyordu. Bununla ilgili yaklaşık bir sene öncesi çalışmalara döndüğümüzde defalarca önümüze alternatif projeler sunuldu. Ve üzerinde mutabakat sağladığımız bu yatırımın proje çalışmaları başladı. Daha sonra yapım ihalesine çıkıldı.  Hep şunu söylüyorum. Bir projeyi hazırlamak ve yapım ihalesine başlama noktası bir sene. Planlanıyor, hazırlanıyor. Yatırım programınıza alıyorsunuz. Tabii finans bacağını da hesaba alıyorsunuz. Bu da Manisa’nın olmazsa olmalarından bir tanesiydi” dedi.
Gecikmenin nedenlerini anlattı
Modern kavşağın inşaatı sürecinde yaşanan gecikmelerin nedenlerini açıklayan Başkan Ergün,” Yıllardır orda lisenin önünden inen eski dönemlerden bir tonoz var. O tonozlardan birinin tam içerisine ayak denk geldi.  Bunun yanı sıra MASKİ’nin su deplasesi, Telekom’un deplaseleri çıktı. Yeri kazdınız zaman bunlar ortaya çıkıyor. Bize üç aylık bir süreyi kaybettirdi. Bir faktör daha var. Öğretmenevinin dönüşünden sağ tarafa İstasyon Caddesi’ne giden cadde üzerinde, evlerin önündeki yeşil alanın imar planında görülen alanın kamulaştırılması yapılmamış. İhtiyaç olmadığı için yapılmamış. Bunların kamulaştırılmasına başlamıştık. Oradaki dört beş vatandaşımızla karşılıklı iyi niyetle anlaşarak kamulaştırma bedellerini ödedik. Ancak bir vatandaşımız itiraz etti.  Fiyat tespit komisyonlarından üç defa çıkarılan fiyatlara, hem onların, hem bizlerin itirazıyla bu da süreci uzattı. Tabii ki kavşak bu süreçte yapılıyordu. Sadece o yolun açılması yönünde biraz sıkıntı yaşadık. En sonunda bir gecede de açıldı. Şuanda da orda bahçe duvarları, ferforje demirleri Büyükşehir Belediyesi olarak komple yapıyoruz. Artık hayırlısıyla o da bitmek üzere” dedi.
Türkmen Beyi’nin ismi modern kavşağa verildi
Manisalılar tarafından Öğretmenevi Kavşağı olarak bilinen modern kavşağa Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli isminin verildiğini hatırlatan Başkan Ergün,” Öğretmenevi kavşağı olarak bilinen modern kavşağımıza geçtiğimiz ay içerisinde şahsımın, MHP gurubumuzun, AK Parti ve CHP gurubunda yer alan meclis üyelerinin oyuyla Sayın Devlet Bahçeli Kavşağı adı verildi. Oylamada sadece bir meclis üyemiz tarafsız kaldı. Biraz önce söylediğim gibi Devlet Bahçeli Kavşağı açıldıktan sonra buranın değerini bir kez daha anladık” dedi.
Yöneltilen eleştirileri de yanıtladı
Devlet Bahçeli Kavşağı’nda yolların genişliğiyle ilgili olarak yöneltilen eleştirilere de samimi açıklamalarda bulunan Başkan Ergün,” Burada bizi daha geniş yollar olamaz mıydı yönünde eleştirenler oldu. Yan taraf İstasyon, tren yolunda bize vermiş olduğu bir çekme mesafesi var. O çekme mesafesiyle arada kalan alan arasına bunu sıkıştırmak zorundasınız. Bu kavşağın bitimine müteakip Barbaros Mahallesi’ne doğru devam eden  yolda 25 metrelik bulvarın açılma çalışmalarına da alt yapı yatırımıyla, aydınlatmasıyla, peyzajıyla devam ettik. Hatta son kat sıcak asfaltı da bu hafta sonu bitiyor. Mevcut bu bulvar Manisa’nın imar planında Muradiye’ye kadar devam edecek bir bulvar. 89 yılından beri Manisa’nın imar planları yapılmıyor. 18 uygulamalarıyla o bulvar üzerindeki eski evlerin yerine geçmesi gerekiyor. Kamulaştırmaların yapılmamasından o bulvarın açılması mümkün değil. Ancak biz ilk etapta 500-600 metrelik bulvarı çok güzel bir hale getirdik” dedi.
Tüm ekiplerimiz özveriyle çalıştı
Modern kavşağın bir an önce hizmete girmesi için Büyükşehir Belediyesi’nde ilgili daire başkanlıklarının büyük bir özveriyle çalıştığını vurgulayan Başkan Ergün,” Bütün bu aydınlatmaların tamamı Fen İşleri Dairesi Başkanlığımızın elektrik ekibi tarafından yapıldı. Oradaki tüm peyzaj alanı ve burada yapılan otomatik sulama sistemi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığımız tarafından yapıldı. Alt yapı ve yağmur giderleri MASKİ Genel Müdürlüğünüz tarafından yapıldı. Emeği geçen, katkıda bulunan çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz.  Bazı yerlerin boyalarını, tamir olan yerleri falan Fen İşleri Dairesi Başkanlığımız tarafından yapılıyor” dedi.
Olumlu dönüşler aldık
İbrahim Gökçen Bulvarı’ndan Sultan Camii’ne giden yolda araç parklanmasının yasaklanması ile ilgili olumlu geri dönüşler aldıklarını belirten Başkan Ergün,”  Tabi bu yol açıldıktan sonra Manisa’da araç kalmadı gibi hissediyorsunuz. İbrahim Gökçen Bulvarı’ndan Sultan Camii’ne doğru giden çıkış o da bir ana damar. Orada UKOME’nin almış olduğu araç park yasağıyla, Manisalılar şehrin merkezine rahatlıkla giriyor. Herkes çok rahat. Nüfus artık mevcut yolları taşımıyorsa bu tür önlemleri getirmek zorundasınız. Bu anlamda trafiği daha iyi yönlendirebilmek için bu tür önemleri alınması gerekiyor” dedi.

Yorum

  1. keto

    19 Mart 2018 at 10:47

    başkan kavşagın neresi modern ya bildiğin kavşak işte ben modern lafına katılmıyorum.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir