BAŞKAN ERGÜN MECLİSTE ‘HUKUKSUZLUK YAPILIYOR” DEDİ

14 Nisan 2015 Salı, 23:18

MANİSA Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Mart ayı meclisinde kabul edilen tarımsal sulama kuyularının, sondajların kooperatiflere devredilmesi, yeşil alan ve yolların paylaşımındaki adaletsizlikleri yeniden meclis gündemine taşıdı. Başkan Ergün’ün itirazına rağmen alınan karardan vazgeçmeyen AKP ve CHP grubunun oylarıyla kararlar yeniden kabul edildi. Başkan Ergün kararların hukuksuz ve yanlış olduğunu belirterek,  bu kararları mahkemeye taşıyacaklarını açıkladı.

 

Manisa Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında Mart ayında alınan yanlış kararlar yeniden gündeme geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, itiraz yetkisini kullanarak üç maddeyi mecliste tartışmaya açtı. Sulama kuyularının ve sondajların borçları ile birlikte kooperatiflere devredilmesi yönündeki komisyon kararı, Manisa Valiliği Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu tarafından Büyükşehir Belediyesine verilmiş olmasına rağmen, AK Partililerin ısrarı ile kooperatiflere verilmişti. Başkan Ergün, Valilik tarafından oluşturun komisyonun kararını hatırlatarak, belediyelerin kendilerine verilmiş malları ancak kamu kurum ve kuruluşlarına devredebileceğini ve aksi yönde alınacak bir kararın hukuksuz olacağını ifade etti. Sulama kuyularının ve sondajların Büyükşehir Belediyesi yerine kooperatiflere verilmesi yönündeki karar tekrar oylanarak, yine AK Partililerin ve CHP’lilerin oylarıyla kooperatiflere verilmesi kararlaştırıldı. Başkan Ergün, “Biz bu kararı ret ediyoruz siz kabul ediyorsunuz. Hayırlı olsun, mahkemeye gideriz”

Yeşil alan ve yolların paylaşımı da mahkemelik oldu

Başkan Ergün sulama kuyuları ve sondajların kooperatiflere devrinin yanı sıra Mart ayı meclisinde Kırkağaç, Şehzadeler, Yunusemre, Akhisar, Soma Gördes, Demirci, Köprübaşı, Ahmetli, Gölmarmara ve Saruhanlı ilçelerindeki park ve yeşil alanlarla ilgili paylaşımlara da itiraz etti. Başkan Ergün’ün itirazında belediyeler arasındaki dağılıma ilişkin esasların belirlenmesi hükmüne uyulmadığı, farklı ölçekteki ve nitelikteki park ve yeşil alanların listelendiğinin tespit edildiği belirtildi. İtirazda Büyükşehir Belediye Meclisi’nin tek tek park ve yeşil alanları saymak yerine, söz konusu kararın bundan sonra oluşacak bütün alanları da kapsayacak nitelikte genel kriterlerin belirlenmesini daha uygun ve hukuki olduğu ifade edildi. Aynı şekilde yolların paylaşımı konusunda da uygun olmayan kararların alındığı dile getiren Başkan Ergün, yeniden meclis gündemine getirdiği kararları oyladı. Oylamada AKP ve CHP grubu mart ayında alınan kararların doğru olduğunu savundu. MHP grubunun ret oyu verdiği maddeyle ilgili konuşan Başkan Ergün, “İdari Mahkeme’ye taşınacak iki karar daha çıktı” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.