BAŞKAN CENGİZ ERGÜN İLAN ETTİ!

13 Ocak 2015 Salı, 21:05

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı Meclis Toplantısı, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi.

Başkan Cengiz Ergün, “Yeni bir yılı karşıladık. Yeni yılın ülkemize, şehrimize, ailelerimize sağlık, sıhhat, huzur getirmesini temenni ediyorum. Çok daha güzel günleri hem şehrimizde, hem ülkemizde yaşamayı Allah bizlere nasip etsin diyorum” dedi. Mecliste, Hafsa Sultan Mahallesi için her meclis tartışmalara yol açan imar planıyla ilgili önemli kararlar alındı.

Hafsa Sultan Mahallesi revizyon nazım imar planı ile ilgili raporu üzerine söz alan MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Güzgülü, “Hafsa Sultan Mahallesi’nde yapılacak ada düzenlemesini bekleyen 3 mahalle daha var. Konunun gündemden kaldırılması söz konusuysa, bu Yunusemre ilçemizi zora sokar. Bunun netleştirilmesi kanaatindeyim” dedi. Güzgülü’nün ardından söz alan Mehmet Palabıyık, “Herkes tarafından ilgiyle beklendiği bilinmektedir. Konunun meclis gündeminden kalkmasının yanlış olacağı yönünde şerh koyduk. Çalışmanın devam etmesi daha doğru olur” dedi. Can Mercül, “Daire başkanımızın katılımıyla toplantımızı yaptık. Çalışmaların sunum yapılabilir bir durumda olmadığını, bunun gündemden bir müddet kaldırılması talebinde bulunmuştu. Bunun üzerine bu maddeyi ekledik. Mazbatayı değiştirdik ama ilk yazdığımız mazbata meclise gelmiş” dedi.

Karar beklensin mi, gündemden kaldırılsın mı? Sorusu üzerine söz alan Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, “Hafsa Sultan’da bir adada örnek bir proje yapalım görüşü gelince biz de buna sıcak baktık. Büyükşehirden böyle bir önerge gelince biz de, ‘Biz buna taraftarız. Diğer verileri de alalım, biz de görüşelim’ dedik. Manisa’nın ciddi bir imar planına ihtiyacı var. Ancak hiçbir ilerleme kaydedilmedi. Biz komisyonda olmadığımız için ilgili daire bu konuda ne yaptı, ellerinde ne var, bunlarla ilgili gelişme nedir merak ediyoruz. Yunusemre Belediyesi olarak ve AK Parti olarak makul bir imar planına hayır diyecek noktada değiliz. O bakımdan ben Can Bey’in durduğu yerdeyim. Mazbata ikinci hazırlandığı şekliyle oylanırsa, biz de bunun taraftarıyız” diye konuştu. Konuşmaların ardından mazbatanın ikinci şekli oylanarak, oybirliğiyle İmar Komisyonu’na gönderildi.

Bu konuyla ilgili çalışmalar bu ayın sonunda bitirilir. Önce bir adaydı, sonra iki adaya çıkarıldı. Görselleriyle, maketleriyle, sinevizyonlarıyla tüm kamuoyuna ve tabi ki tüm vatandaşlarımızla yapacağımız toplantıya Yunusemre Belediye Başkanımızı da davet ediyoruz. Bu ay sonu veya Şubat ayı başı bu toplantılar yapılır. Bunu buradan ilan ediyorum” dedi.

Saruhan Oteli önündeki Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne ait alanın satılıp satılmaması ile ilgili madde görüşüldü. Madde üzerine söz alan Mehmet Güzgülü, “İlimizin içinde çok atıl duran ve aslen de çok kıymetli olan bir alan. Biz o alanın değerlendirilmesi yönünde karar aldık. Burada muğlak olan bir tabir var. Hukuki süreç devam ediyor şeklinde. İhale aşamasında ihale şartının içine ihaleyi alan kişi, mahkeme sonucunda çıkan mahkeme masraflarını ödemeyi taahhüt etmek şartıyla ihale edebilecektir diye bir tabir var. Burada mahkeme süreci ve bunun sonucunda doğabilecek zarar tereddüdü varsa, buna mahal yok. O yüzden o cümle uygun gelmedi. Bu nedenle bu şekliyle bu raporu reddediyoruz” dedi.

Zülfikar Gürcan, “Mehmet Bey’in söylemiş olduğu mazbatadaki terim, aşılabilecek bir sorun. Bu konuyla ilgili hiçbir tereddüdünüz olmasın. Tekrar görüşürüz, tekrar yetki veririz. Komisyon raporunu vermiş” dedi.

27,5 Yunusemre Belediyesi’ne, 27,5 Şehzadeler Belediyesi’ne verilecek. Orayı o şekilde 5 senedir mahkeme devam ediyor. Oradaki o pisliği kaldıralım mı, kaldırmayalım mı buna karar verelim. Mutabakata varılmışken, neden komisyonda ret kararı verildi? Bu bir hizmetin önüne taş koymaktır” dedi.

Mehmet Çerçi, “Biz iki belediyenin evet dediği yüzde 99 anlaştığımız protokol büyükşehirde bekliyor. Kaynaksa, bu kaynakları üretme noktasında pek çok seçeneğimiz olacak. Acelemiz ne? Bir de hukuki bir sorun var. Belki 5 sene, 10 sene sonra gelecek olan bir başkan oraya güzel bir proje yapacaktır.”

Ergün, “Hazırladığımız protokol metni 15 gün bekledi ve cevap gelmedi. Dönüş olmadı, Cuma günü bize lütfen mail yoluyla gönderildi. Mailde bizim konuştuğumuz, görüştüğümüz maddelerin çoğu yok edilmiş. Başka görüşme yapılmasına gerek duymadık” dedi. AKP kabul, MHP ret, CHP çekimser, oy çokluğuyla kabul edildi.

Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanına dahil edilecek park ve yeşil alanların tespiti ile ilgili madde görüşüldü. Komisyon raporlarının tekrar görüşülmesi, AKP grubu tarafından teklif edildi. Ergün, “Akhisar, Demirci, Kırkağaç, Gördes ve Gölmarmara ilçeleri ekli listelerde belirtilen yollar ve park alanları. Akhisar ve Kırkağaç’ta belirli park alanı verilmiş, diğer ilçelerde verilmiyor. Kırkağaç, Demirci’de mutabakat sağlandı. Gölmarmara ilçemizde Sayın Başkanın söz verdiği bir mahalledeki açılmayan mahallelerin sokakları bize bırakılıyor. Akhisar Belediyesi 10 ve üzerindeki bütün sokakları, bütün yolları açılmamış, hiçbir altyapısı olmamış yolları veriyor. Sonuç itibariyle bu iki madde bu 5 ilçeden verilen yerler. Aldık, kabul ettik. Biz elimizden geldiğince Akhisar’a da, Gölmarmara’ya da en güzel hizmetleri yapacağız. Çünkü oradaki vatandaşlarımız da bize oy verdi. Siz her ne kadar bizi çukura çekmeye çalışsanız da. Bugün ne Yunusemre Belediyesi’nin, ne Şehzadeler Belediyesi’nin bir tek kaldırıma ihtiyacı yok. Sizlere helal olsun böyle bir alan bıraktık sizlere” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir