Bakın o firmanın yetkilisi ne diyor!

29 Aralık 2016 Perşembe, 13:45

MANİSA’DA, özel bir internet erişim firması tarafından başlatılan ve bütün şehre döşenmeye başlanan fiber kablolar nedeniyle kazılan caddeler, sokaklar, Yunusemre Belediyesi ve firma yetkililerini karşı karşıya getirdi.

Çalışmaları gerçekleştiren yüklenici firmanın yönetim kurulu başkanı Oktay Bal, mağdur edildiklerini savunarak, Yunusemre Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Manisa’da geçtiğimiz aylarda özel bir internet erişim firması tarafından bütün şehre döşenmeye başlanan fiber kablolar nedeniyle gerçekleştirilen kazı çalışmaları, farklı kesimlerden tepkiler alırken, çalışmaları gerçekleştiren yüklenici firmanın yönetim kurulu başkanı Oktay Bal, kendilerini savunarak gerekli izinlerin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı AYKOME’den alındığını, ilçe belediyelerinin bu konuda izin ruhsatı verme yetkisinin bulunmadığını ifade etti.

“İZNİ ULAŞTIRMA BAKANLIĞINDAN ALDIK”

Konu ile ilgili özel açıklamalarda bulunan yapılan çalışmaların yüklenici firmasının yönetim kurulu başkanı Oktay Bal, “Biz bu çalışmalara 5’inci ayda başladık. 5’inci aydan beri çalışmalarımıza devam ediyoruz. İşimiz bitmek üzere. Aşağı yukarı 1 hafta, 10 günlük falan işimiz kaldı. Son 1 aydır Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi‘nin talimatlarıyla çalışmalarımızı durduruyorlar. Bu işin kanunu var, nizamı var. Biz, sadece Manisa’da değil, Türkiye’nin birçok şehrinde bu çalışmaları yaptık. Ulaştırma Bakanlığının çıkardığı bir kanun var, izni de oradan alıyoruz. Burada bizim Yunusemre Belediyesi ile sorun yaşamamızın nedenini bir türlü çözemedik. Tüm büyükşehirlerde AYKOME diye bir kurum var. Bu ruhsatlar, AYKOME’den alınır. Türkiye’nin bütün büyükşehirlerinde durum böyledir. Biz Ulaştırma Bakanlığından iznimizi aldık, kanunlara, nizamlara uygun şekilde Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak AYKOME’den ruhsatımızı aldık. Biz bu çalışmalara başlarken, büyükşehir ile olan protokolümüze göre, yapılan işlem sonucu olan tahribatların tamiri bize ait” dedi.
“BİZ KANUNSUZ HİÇBİR İŞ YAPMADIK”

Manisa’ya önemli bir hizmet getirdiklerini belirten Bal, “Biz, bu yaptığımız işlemle Manisa’ya çok büyük ve önemli bir hizmet getiriyoruz. IP televizyondan tutun, fiber internete kadar dünyanın kullandığı son teknolojiyi Manisa’ya getiriyoruz. Böylesine önemli bir yatırım yaparken, bu tepkilerle karşılaşmak bizi şoke etti. Sonuç itibariyle biz kanunsuz hiçbir iş yapmadık” şeklinde konuştu.

“YUNUSEMRE BELEDİYESİ BİZDEN PARA TALEP ETTİ”

Yunusemre Belediyesi’nin çalışmalar için kendilerinden para talep ettiklerini söyleyen Bal, “Yunusemre Belediyesi bizim çalışmalarımızı durdurduktan sonra biz başkana gittik, durumumuzu anlattık. O bize dedi ki; ‘Bakacağız, edeceğiz. Ankara’ya soralım, yetki nerede diye.’ Hal böyle olunca biz yaklaşık 1 ay, 1,5 ay boyunca hiçbir kazı çalışması yapmadık. Sonrasında Yunusemre Belediyesi bizden para talep etti. Ruhsat harcı istediler. Biz de kendilerine böyle bir durumun yasal olmadığını, bu durumun kanunlarına aykırı olduğunu söyledik. Ancak nedenini anlamadık ama Başkan Çerçi, diretiyor. Ne yaptıysak Başkan Çerçi’yi bir türlü ikna edemedik” dedi.

“BURADA ASIL MAĞDUR EDİLEN BİZİZ”

Belediye tarafından sürekli engellendiklerini, dolayısıyla da mağdur edildiklerini vurgulayan Bal, “Burada asıl mağdur edilen biziz. Biz aylardır buradaki işimizi bitiremedik. Çünkü ilçe belediyesi tarafından sürekli engelleniyoruz. Son 1-1,5 aydır Yunusemre ilçesindeki işlerimize hiçbir şekilde devam edemiyoruz. Bu engellemeler yaşanmamış olsaydı, şimdiye bütün Manisa’yı fiber internetle kavuşturmuş olacaktık. Sırf bizi durdurdukları için, büyük zarar ettik bu işten. Üstüne üstlük bizden halen para talep ediyorlar. Sonuç olarak biz Manisa’ya ciddi bir yatırım getiriyoruz. Karşılığında böyle muamelelere maruz kalmak, bizleri gerçekten üzüyor. İzmir, Bursa, Muğla’da ve birçok farklı şehirde de yaptık bu işlemi. Ama böyle engellemelere hiçbir yerde maruz kalmadık. Bence buradaki asıl sorun, Yunusemre Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi arasında yaşanan problemlerden kaynaklanıyor. Şehzadeler’de tamamladık işlemimizi. Şehzadeler Belediye Başkanı yaptığımız işlemin bilincinde. Sağ olsunlar bizlere çok yardımcı oldular” ifadelerini kullandı.

“BAŞKAN ÇERÇİ HAKKIMIZDA ASILSIZ İDDİALARDA BULUNUYOR”

Biz ifade ettiğimiz gibi, yaptığımız protokol gereği bütün tamiratları üstleneceğiz. Yunusemre ilçesinde de işlemimizin bittiği yerdeki tamiratlarımızı yaptık. Başkan Çerçi hakkımızda asılsız iddialarda bulunuyor. Geçen günde mahalle arasında çalışan personelimize yönelik ‘lanlı-lunlu’ ifadeler kullanmış. Bu bir belediye başkanına yakışan ifade değil. Biz ciddi anlamda mağdur edildik. Bu yüzden de Yunusemre Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunduk. Tamiratları belediyelere bırakmak gibi bir lüksümüz yok. Manisa Büyükşehir Belediyesi bu konuda çok hassas. Bu konuda bizlere protokol imzalattılar. Tamirat işleri yapılmazsa, eksik kalırsa veya beğenilmezse bunun bütün bedeli, iki katıyla çarpılarak bizden tahsil edilecek. Yaptığımız tamirat işlemlerinde sıfır malzemeler kullanıyoruz. Bir nevi kaldırımları, sokakları yeniliyoruz” dedi.

 

 

KAYNAK:( Manisa Haber Gazetesi)

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir