BAKANDAN MANİSA’YA MÜJDE!

06 Aralık 2015 Pazar, 20:43

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu,  engelli yakını olan ailelerin yaşam kalitelerini hem psikolojik hem de sosyal anlamda düzeltmek için “Gündüzlü Bakım Evleri” projesini hayata geçireceklerini kaydederek Bu projede Denizli, Manisa, Ankara ve İzmir’in pilot il olarak seçildiğini ifade etti.

Ramazanoğu, Denizli’nin Çivril ilçesinde hayırsever Kadir Kameroğlu tarafından yaptırılacak Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ek binasının protokol imza törenine katıldı, ardından huzurevinde yaşlılarla sohbet etti, hediyeler verdi.

Bakan Ramazanoğlu, buradaki konuşmasında, kız çocuklarına ilişkin okullaştırma süreciyle ilgili yeni proje hazırladıklarını ifade etti.

Toplumsal şiddetin her şekliyle mücadele ettiklerini, bunların temelinde aileyi odak noktası alarak güçlendirmeyi hedeflediklerini kaydeden Bakan Ramazanoğlu, “Aileyi tekrar ele alıyoruz ve topumun temel taşı için kollarını sıvadık. Biz sadece kadın cinayetleri diyerek son noktadan bakmak istemiyoruz. Onların bu noktaya gelişlerine, sebeplerine bakarak kız çocuklarımızın okullaşma sürecini uzattığımız takdirde, zaten bazı problemleri halletmiş oluyoruz” dedi.

İlçe ya da il merkezine uzak yerlerdeki çocukların birinci 4 yıllık eğitim için okullara gidebildiğini, ikinci ve üçüncü 4 yıl için ise ilçe ya da il merkezlerine ulaşmak zorunda kaldıklarını hatırlatan Bakan Ramazanoğlu, buralarda kalacak yerleri olmadığı için, ailelerin özellikle kız çocuklarını okutmak için göç etmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Konuyu detaylı şekilde ele aldıklarını dile getiren Bakan Ramazanoğlu, şunları söyledi:

“Bugüne kadar üniversite için yurtlar inşa etmiştik ama orta eğitimde özellikle kız çocuklarımızın için yurtlarımız yoktu. Bununla ilgili yaptığımız istişarelerde herkes bu işten heyecan duydu. Şu anda elimizde projesi tamamlanmış, hemen yapımına başlayacağımız 3 kız yurdu projemiz var. Denizli’de Çameli, Acıpayam ve Çivril ilçelerine inşa edilecek. Bakanlığımızın imkanları ve hayırseverlerimizin katkılarıyla bunları geciktirmeden en hızlı şekilde bitireceğiz. Sonra bu projeyi bütün Türkiye’ye yaygınlaştıracağız. İnşallah Denizli bir çok projemizde örnek şehrimiz, örnek yatırım şehrimiz olacak.”

Eğitim konusunda ciddi projelere imza attıklarını, “Haydi okula gidiyoruz”, “Analı kızlı okula gidiyoruz”, “Baba beni okula gönder” projelerinin başarı ile sonuçlandığını ifade eden Ramazanoğlu, “İktidara geldiğimiz 2002 yılında kadın okuma yazma oranı yüzde 80’lerin başında idi. Bugün bu projelerle yüzde 90’ların üzerine çıktı. Artık sadece okuma yazma oranları değil kız çocuklarımızın okullaşma süreci dediğimiz, ikinci ve üçüncü 4 yıllık eğitimleri ile üniversite eğitimlerine devam etmelerinin alt yapısını sağlamak istiyoruz. Bu şekilde kız çocuklarının erken evliliklerinin önüne geçeceğiz. O, ‘çocuk gelinler’ dediğimiz sorunun önüne geçeceğiz. Kız çocuklarımızı güçlendirmiş ve meslek sahibi yapmış olacağız” diye konuştu.

– Koruyucu Aile Projesi

Bakan Ramazanoğlu, Koruyucu Aile Projesi’nin de başarılı şekilde devam ettiğini, genişletilmesi ve yaygınlaştırılması için çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

Çocukların bu projeyle aile ortamında büyüdüğünü kaydeden Bakan Ramazanoğlu, “Bu evlat edinmeden farklı bir şey. Devlet aileye, çocuğun bakımı için ödeme yapıyor. Öyle ailelerimiz var ki devletin ödediği ücreti çocuğun hesabına yatırıyor ve geleceği için birikim oluşturuyor. Bu da şu anda yürüyen, yaygınlaştıracağımız proje” dedi.

– Gündüzlü Bakım Evleri projesi

Engelli vatandaşların yaşam kalitelerini, çok alt seviyelerden standart bir seviyeye getirdiklerini ifade eden Ramazanoğlu, engelli yakını olan ailelerin yaşam kalitelerini hem psikolojik hem de sosyal anlamda düzeltmek için “Gündüzlü Bakım Evleri” projesini hayata geçireceklerini kaydederek şu bilgileri verdi:

“Aileler, gündüz  alışveriş yapmak istiyor, ziyarete gitmek istiyor, tatile gitmek istiyor. İşte bu proje sayesinde aileler, evlerinde baktıkları engelli kardeşlerimizi bakım evlerine bırakabilecekler. Evlerin içine hapsolmuş o aileleri de psikolojik olarak desteklemiş ve hayatın içerisine katmış olacağız. Onlara da moral ve motivasyon anlamında daha iyi bir yaşam kalitesi sunmuş olacağız. Bu projede Denizli, Manisa, Ankara ve İzmir pilot il olarak seçildi. Denizli 64. Hükümetin yatırım ve hizmet için göz bebeği.”

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir