ANKARALI VEKİL MANİSA’YA GELDİ!

15 Ocak 2015 Perşembe, 15:16

CHP Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, Manisa’ya gelerek 2015 seçim startını verdi. Yaptığı basın açıklamasında AK Parti hükümetinin ekonomik politikalarını eleştiren Günaydın, “AKP yapan değil, satan partidir” dedi. Seçim startını veren CHP’de henüz boşalan il başkanlık koltuğuna bir ismin oturmaması ise gözlerden kaçmadı.

Ferdi UZUN

CHP Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, 2015 genel seçimler kapsamında Manisa’ya gelerek partisinin seçim startını başlatmış oldu. İl binasında basın açıklamasında bulunan Günaydın’ın yanında CHP Manisa milletvekili Hasan Ören, İl Başkan Vekili Sait Özkan ve partililer de hazır bulundu. Geçtiğimiz günlerde İl başkanlığından istifa eden Cahit Kaplan’dan sonra başkanlık koltuğuna henüz bir ismin seçilemeyince Manisa’da CHP İl Örgütü, başkansız seçim startı vermiş oldu. Açıklamalarında AK Parti hükümetinin ekonomi politikasını eleştiren Gökhan Günaydın, “Ekonomik büyümeyi sürekli kendisinden önceki Cumhuriyet hükümetleriyle karşılaştıran AKP, çarpıtılmış rakamlarla, “90 yılda yapılmayanı yaptık, büyümeyi, kalkınmayı katladık” demektir. AKP’den önceki döneminde Türkiye ortalama yüzde 5 büyümüştür. AKP döneminde bu oran yüzde 5’in altında kalmış son 7 yılda ise yüzde 3,5 düzeyinde olmuştur” dedi.

Sadece borç hanesini n yeri değişmiştir

Günaydın, “AKP’nin 90 yılda yapılmayanı yaptık derken doğru söylediği başlıca konu borçlanmadır. 90 yılda yapılamayan borçlanma bu hükümet döneminde olmuştur. 2002 yılında 130 milyar dolar dış borç 2014 yılında 400 milyar dolara ulaşmıştır. Bu bağlamda AKP’nin ‘IMF’ye borcumuzu ödedik” söylemi büyük bir yalandır. Zira IMF’ye olan 22,1 milyar dolarlık borç, daha sonra yüksek bir faizle borç alınarak kapatılmıştır. Sadece borç hanesini n yeri değişmiştir” diye konuştu.

Yapan değil satan parti

Günaydın, “AKP yapan değil, satan partidir. Türkiye’de özelleştirmelerin başladığı 1986 yılından 2015 yılına dek 65 milyar dolarlık satış yapılmıştır. Bunun yüzde 87’lik dilimini oluşturan 57 milyarlık dolarlık bölümü AKP döneminde yapılmıştır” şeklinde konuştu.

İşsizlik umutsuzluk oldu

Günaydın, “İşsizlik Türkiye’de sadece ‘parasızlık’ değil aynı zamanda ‘umutsuzluk’ haline gelmiştir. Resmi istatistiklere göre işsizlik oranı yüzde 10,5’tir. İş bulma umudunu yitirdiği için iş aramayanlar da hesaba katıldığında oran yüzde 17,5’tir” dedi.

Üretim ekonomisine geçeceğiz

Günaydın son olarak şunları söyledi: “CHP iktidarında ekonomiye bakışı temelden değiştirip tüketim ve borç ekonomisinden üretim ekonomisine geçeceğiz. Halkımızı borçlandırarak rehin alan hükümetin bıraktığı yüklü halka ödetmeyeceğiz. CHP’nin seçim bildirgesinde temel hedef ve stratejilerimiz somut projelerle ortaya konulacaktır.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir