AKÇAY: “MANİSA’YA HAK ETTİĞİ TARIMSAL DESTEK VERİLMİYOR”

27 Nisan 2015 Pazartesi, 22:32

Seçim programları çerçevesinde Saruhanlı’yi ziyaret eden MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, Alibeyli ve Develi mahallerinde asker uğurlama şenliklerine katılarak askere gidecek gençlere Türk Bayrağını emanet etti. Alibeyli’de esnaf ziyareti yapan MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY esnaf ile ilgili yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

Halitpaşa Mahallesinde esnaf ziyareti yaptıktan sonra köylerde don afetinden zarar gören bağlarda incelemelerde bulunan MHP’li AKÇAY’a çiftçiler AKP hükümetinin Manisalı çitçiyi görmediğini söylediler. 

 

Saruhanlı’da MHP’li AKÇAY’a dert yanan besi ve hayvan üreticileri iflas noktasına geldiklerini ifade ettiler.  MHP’li AKÇAY da Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz’de besi ve süt hayvancılığına verilen kredi ve hibelerin hayvansal üretimde beşinci sırada olan Manisa’ya verilmeyerek adeta Manisalı çiftçilerin cezalandırıldığını söyledi.

 

7 Haziran milletvekili genel seçimleri için çalışma ve ziyaretlerini Saruhanlı’da sürdüren MHP Manisa milletvekili Erkan AKÇAY bölgede yoğun bir program gerçekleştirdi. Saruhanlı’da don afetinden zarar gören çiftçileri ziyaret edip sorunları yerinde inceleyen MHP’li AKÇAY askere gidecek gençlerle de bir araya geldi. Askerler için verilen hayır yemeğine katılan AKÇAY daha sonra esnaf ziyaretleri gerçekleştirerek vatandaşlarla sohbet etti.

 

Esnaf ve Sanatkarlarımız var olma mücadelesi vermektedir

 

MHP’li AKÇAY Saruhanlı’da esnaflarla da bir araya geldi. Esnafların sorunlarından bahseden MHP’li AKÇAY, “Ülkemizin temel direği olan ve etki alanı itibariyle büyük bir toplumsal kesime hitap eden, aile kurumundan sonra toplumsallaşmanın, iletişim kurmanın, birlik ve beraberliği zenginleştirmenin en güçlü yapısı olan esnaf ve sanatkârlık müessesemiz çökmek üzeredir. Esnaf ve sanatkârlarımız; finansman yetersizliklerinin, mesleki eğitim yetersizliğinin, sosyal güvenlik sorunlarının, yüksek vergi ve SGK pirimi sorunlarının, AB uyum yasalarının öngördüğü yeni standartların, halkın alım gücünün düşmesi ve tüketim alışkanlıklarının değişmesinin, yaşanan iç göçler ile işsizliğin oluşturduğu kayıt dışı esnaf ve sanatkârlığın oluşturduğu haksız rekabetin yarattığı tehditler altında var olma mücadelesi vermektedir. Esnaf ve sanatkârlarımız hem bağımsız çalışanlar olarak kendi primlerini hem de işveren sıfatıyla yanlarında çalışanların sigorta primlerini ödemek zorundadır. Küçük işletmelerden üretim ve istihdamın artırılması, katma değer yaratılması, yeni işyerleri açılarak bunların ekonomiye kazandırılması ve işyerlerinin piyasada kalmalarının sağlanması ve kayıt dışılığın önlenmesi yönlerinden, devletin esnaf ve sanatkârın ödeyeceği primlere doğrudan katkı sağlayarak toplam prim yükünü hafifletmesi ya da sigorta prim oranlarının düşürülmesi uygun ve gerekli bir önlem olacaktır.” dedi.

 

“Manisa tarımsal yatırımlar açısından hak ettiği desteği alamamaktadır”

 

Saruhanlı’da bağ ziyaretleri de gerçekleştiren MHP’li AKÇAY, “Manisa sanayinin yanı sıra aynı zamanda bir tarım şehridir. Ülkemizde toplam işgücünün yüzde 23,8’i tarımda istihdam edilirken 1 milyon 376 bin nüfusa sahip olan Manisa’nın yüzde 40,8’i yani 550 bin kişi tarımda istihdam edilmektedir. Manisa;  üzüm, kiraz, tütün ve zeytin üretiminde ülke birincisi konumundadır. Türkiye’de üretilen çekirdeksiz kuru üzümün yüzde 88’i, tütünün yüzde 50,5’i sofralık üzümün yüzde 16’sı, zeytinin ve yumurtanın yüzde 14’ü, tavuk etinin yüzde 13’ü, mısırın ve kirazın yüzde 10’u, domates ve kavunun yüzde 7’si Manisa’da üretilmektedir. Manisa tarım sektöründeki bu lider konumuna rağmen tarımsal yatırımlar açısından hak ettiği desteği alamamaktadır. Örneğin, Tarım Bakanının seçim bölgesi Diyarbakır’da tarımsal nüfus 140 bin civarındadır. Diğer bir ifadeyle Diyarbakır’ın tarımsal istihdamı Manisa’nın tarımsal istihdamının dörtte biridir. Ancak tarımsal kamu yatırımları bu rakamların tersidir. Kalkınma Bakanlığı Kamu Yatırımları Programlarına göre Diyarbakır 2014’te 438 milyon TL tarımsal yatırım almış, 2015’te 705 milyon TL yatırım alacaktır. Manisa ise 2014’te 52 milyon TL tarımsal yatırım almıştır. 2015’te ise bu rakamın 23 milyon TL’ye düşürülmesi planlanmıştır. 2015’te Diyarbakır Manisa’nın 31 katı tarımsal yatırım alacaktır. Acaba AKP tarım yatırımlarını iller ve bölgeler arasında hangi kriterlere göre dağıtmaktadır? Belli bir adalet, nefaset gözetiliyor mu; yatırımlar öncelikler gözetilerek mi yapılıyor, yoksa gücü yeten ödeneği ve yatırımı koparıyor mu; gücü yetmeyen veya sessiz kalan illerdeki projeler sürüncemede mi kalıyor?” diye sordu.

 

“Manisa Afet Bölgesi İlan Edilmelidir”

 

Manisa’daki don afetleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan MHP’li AKÇAY, “Akhisar’dan Saruhanlı’ya, Şehzaler’den Yunusemre’ye, Turgutlu’dan Ahmetli ve Salihli’ye, Alaşehir’den Sarıgöl’e kadar birçok ilçedeki üzüm bağları, sebze tarlaları ve meyve bahçeleri don afetinden etkilenmiştir. Manisalı çiftçilerin borçlarını bir yıl ötelemek sorun değildir. Manisa afet bölgesi ilan edilmeli ve Manisalı çitfçilerin tüm zararları karşılanmalıdır.” dedi.

 

Saruhanlı’da hayvan üreticileriyle de bir araya gelen MHP’li AKÇAY Manisa’nın hayvansal üretime verilen desteklerden yararlanamadığını belirtti. AKÇAY konuşmasına şöyle devam etti: “Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Doğu Anadolu Projesi ( DAP) ve Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) çerçevesindeki illerde besi ve süt hayvancılığına büyük hibeler verilmektedir. Ancak hayvansal üretim bakımından beşinci sırada olan Manisa bu desteklerden yararlanamamaktadır.  GAP, DAP ve DOKAP çerçevesinde süt ve besi hayvancılığı için verilen destek ve hibeler Manisa’ya da verilmelidir. Bu destekler verilmediği sürece Manisalı çiftçilerimiz adeta cezalandırılmaktadır.”

 

Develi ve Alibeyli’de Asker Uğurlama

 

Saruhanlı’nın Develi ve Alibeyli Mahallelerinde asker uğurlama törenlerine katılan MHP’li AKÇAY askere giden gençlere Türk Bayrağını teslim ederken, “Ülkemiz zor bir dönemden geçmektedir. AKP önce terörle mücadeleden vazgeçip müzakereye başlamıştı. Şimdi ise AKP terörle işbirliği yapıyor noktaya gelmiştir. Bu şartlarda Türk milletinin milli varlığı hedef alınmaktadır. Teröre karşı taviz ve teslimiyet anlayışıyla hareket edenler ülkemizi uçurumun kenarına sürüklemektedir.” dedi.  AKÇAY askere gidecek gençlere vatani vazifelerinde başarı diledi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.