AK Parti çoğunluğu aldı hizmeti engelledi

10 Nisan 2018 Salı, 22:59

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin Nisan ayı meclis toplantısı, Kültür Sitesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya iç ve dış borçlanma yetkisiyle ilgili gündem maddesi damga vurdu. Öte yandan encümen oylamasında AK Parti kendi grubundan bir fire verdi.

Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında Kültür Sitesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. 85 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıya AK Parti’nin meclisteki koltuk sayısının yeniden 44’e yükselmesi damga vurdu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 13 Nisan Miraç kandilini kutladı. Başkan Ergün, 28 Nisan’da MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Manisa’ya gelerek Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği ve yapımı devam eden projelerin açılışını yapacağını hatırlatarak, “Tüm vatandaşlarımızı açılışlarımıza bekliyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından meclis üye sayılarının değişmesiyle ilgili önemli bir açıklama yapıldı. Manisa Büyükşehir Belediyesi Köprübaşı Meclis Üyesi Mesut Gelmez’in hakkında açılan mahkeme sürecinin tamamlandığı ve görevine geri döndüğü ifade edildi. Böylece AK Parti’nin meclis üyesi sayısı 43’ten 44’e çıktı.

AK PARTİ ENCÜMEN SEÇİMLERİNDE FİRE VERDİ

Açıklamalar sonrası gündem maddelerinin görüşülmesine geçilerek encümen ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı. Encümen üye seçimlerinde AK Parti kendi grubunda bir fire verdi.

AK Parti grubu encümen üyeleri için Can Mercül, Aziz Günal, Fahrettin Ayçiçek, İsmail Parmaksız ve Ahmet Palabıyık’ı aday gösterdi.

MHP grubu ise listesinde Süleyman Kahramanlı, Yasin Dumlupınar, Murat Biber, Kemal Korkmaz ve CHP’den Cem Yalvaç’ı aday gösterdi.

Encümen seçimlerinde Can Mercül 44, Aziz Günal 44, İsmail Parmaksız 44, Ahmet Palabıyık 44 ve Fahrettin Ayçiçek 43 oy alarak seçildi. Gizli oylamayla yapılan meclis üyesi seçimlerinde AK Parti’den bir meclis üyesi, Fahrettin Ayçiçek’e oy vermedi. Böylece AK Parti encümen üyesi seçimlerinde bir fire vermiş oldu.

CHP KOMİSYONLARDA YOK

Encümen üyelerinin seçimleri ardından komisyon üye seçimleri de tamamlandı. Komisyonların hiç birinde CHP’li bir meclis üyesi yer almadı.

“DENETİM KOMİSYONU RAPORU SİYASİ HAZIRLANDI”

Komisyon seçimlerinin ardından denetim raporunun okunması ve faaliyet raporunun onaylanmasına geçildi. Denetim Komisyonu raporuyla ilgili açıklama yapan Denetim Komisyonu Başkanı Ahmet Esen, “Denetim komisyonunun yaptığı çalışmalarla Büyükşehir Belediyesi’nin hesaplarını kontrol ettik” dedi. Bunun üzerine konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Yanlış kelimeler kullanmayın. Bizim hesaplarımız her zaman denetim halindedir. Bu raporun neden bu şekilde hazırlandığını herkes biliyor” dedi.

MHP DENETİM KOMİSYONU RAPORUNA ŞERH DÜŞTÜ

MHP’li meclis üyesi Ziya Elmalı ise denetim komisyonu raporunun siyasi olarak hazırlandığını ifade ederek, MHP grubu adına raporu kabul etmediklerini ve şerh düştüklerini ifade etti. Elmalı, “İlk defa dedikodu şeklinde bir rapor gördüm. Bu raporun siyasi olarak hazırlandığı aşikar. Rapor Mart ayında sunulması gerekirken 5 Nisan’da sunulmuştur. Denetim komisyonu başkanı yasalara uygun davranmamıştır” dedi.

BAŞKAN ERGÜN KOLTUĞUNU ZÜLFİKAR GÜRCAN’A DEVRETTİ

Denetim komisyonu raporunun oylanmasının ardından faaliyet raporuna geçildi. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün meclisteki koltuğunu AK Parti grubundan Zülfikar Gürcan’a devretti.

AK PARTİ FAALİYET RAPORUNA ÇEKİMSER OY KULLANDI

2017 mali yılı faaliyet raporuna AK Parti çekimser oy kullandı. MHP ve CHP grubu ise faaliyet raporunu kabul etti. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 mali yılı faaliyet raporu böylece kabul edilmiş oldu.

“YURTDIŞI KREDİLERİYLE SORUNU ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUM, BURADA OYUN OYNAMIYORUZ”

Faaliyet raporunun sunulmasının ardından iç ve dış borçlanma yetkisiyle ilgili olan gündem maddeleri görüşüldü. AK Parti grubu, iç ve dış borçlanmayla ilgili verilmesi istenen yetkinin bir ay sonraki Büyükşehir Meclisi’nde görüşülmesini istedi. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise önergenin ara komisyona sevk edilmesi ve 1 hafta sonra meclisin toplanması gerektiğini söyledi.

Başkan Ergün, “Mevcut Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış ya da yapmakta olduğu kavşak ve diğer yatırımlar için almış olduğumuz borçlanmaları kullanmadığımız noktasında olduğumuz yeniden iç borçlanma. İller Bankası’ndan bu parayı alamazsak dış borçlanma konusunda yeniden yetki istediğimiz maddelerdir bunlar. Bir ay sonraya bunu atmanın vebali AK Parti grubunun üstüne kalır. Biz 1 saati düşünmek zorundayız. 5 gün içerisinde tekrar ara komisyonu bu hafta içerisinde değerlendirip, önümüzdeki hafta meclisi burada toplayabiliriz. Kendilerince boy atma hesabı yapıyorlar. Ben bunun karşılığını bulamıyorum. Vatandaşlar da ne şekilde bunu algılar, kendilerine sorsunlar. Bugün 89 mahallenin, Yunusemre, Şehzadeler olmak üzere hepsini tek tek kamuoyuna açıklayacağım. Eğer siz Cengiz Ergün’ü hizmet yaptırmama noktasında borçlanma yetkisini vermeme noktasında düşünüyorsanız çıkın açıkça söyleyin. Böyle kaçak dövüşmeyin. 5 gün sonra meclisi toplayın kararınızı verin. Net olun, açık olun. Biz bu şekilde bu Manisa’yı yönetemeyiz. Çuvaldızı kendinize batırın. Ben 2018 ve 2019 yılının ayrı ayrı programını gönderdim. Bugün ben varım, 1 sene sonra ben yokum. 2019’da başkası gelir buraya oturur, ama bu hizmetler devam etmek zorunda. Bizim bu konuları açık konuşmamız lazım. Kapalı kapılar ardında farklı boyutlara girmeyin. 5 gün sonra ara komisyonu tamamlayıp meclisi topluyor musunuz, yoksa 1 ay sonra deyip sallıyor musunuz? Çocuk oyuncağı değil bu işler. Bu iş para işi, hizmet işi. 89 mahalle altyapı bekliyor. Sizi hizmet konusunda Manisalılara şikayet ederim. İller Bankası’ndan zaten ümidi kestim. İçişleri Bakanlığı’nda 6 aydır beklettiğiniz krediler nedeniyle yurtdışı kredileriyle bu sorunu çözmeye çalışıyorum. Bütün projeler bekliyor” dedi.

Başkan Ergün konuşmasının ardından 89 mahallede yapılması için kredi beklenen projeleri slayt gösterimiyle birlikte meclis üyelerine açıkladı.

Soma Belediye Başkanı ve AK Partili meclis üyesi Hasan Ergene, “Biz geçtiğimiz yıllarda AK Parti grubu olarak Büyükşehir Belediyemizin borçlanması için gerekli yetkileri verdik. Altyapı projelerinde kullanılması için bu kredileri verdik. Bugün bize geldiğiniz rakamlar çok yüksek. Siz bizi itham ediyorsunuz, kamuoyunda küçük düşürmeye çalışıyorsunuz. Biz seçilerek gelmiş insanlarız, sinema salonuna bilet alarak girmedik bu meclise. Yangından mal mı kaçırıyorsunuz? Bu güne kadar verdiğimiz borçlanma yetkisini ne kadar kullandınız? Biz kullandığımız oydan sorumluyuz. Görevi kötüye kullanmaktan suçlanabiliriz. Bize bir sorumluluk yüklendi. Biz bu işin oldu bittiye getirilmesini istemiyoruz” dedi.

“KANUNSUZ İŞ YAPMAYIZ”

Başkan Ergün, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene’ye verdiği cevapta, “Siz bizi böyle itham edemezsiniz. Biz kanunsuz bir şey yapmayız. Önünüzdeki listede borçlanmanın hangi yatırımlarda ne kadar kullanıldığını açıkça yazıyor” diye konuştu.

AK PARTİ GRUBU PROTESTO ETTİ

Başkan Ergün açıklamasının ardından AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ın bir televizyon programında yaptığı konuşmayı meclis üyelerine dinletti. Özdağ’ın konuşmasında, “Biz her şeye destek verdik, ne istediniz de vermedik” dediği görüldü.

Bu sırada AK Partili meclis üyeleri, Selçuk Özdağ’ın açıklamalarının meclis gündemiyle alakasının olmadığını ifade ederek, görüntünün meclis toplantısında yayınlanmasını masaya vurarak protesto etti.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü, hizmetlerin yapılmasının engellenmeye çalışıldığını ifade etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Kamil Öz de, “Biz ne çalkalıyoruz, ne de kıvırıyoruz. Bizim derdimiz Manisa. Siz 1979’un 3. Ecevit dönemi gibi oldunuz” dedi.

AK PARTİ GRUBU İKİ OYLAMADA DA AFALLADI

Konuşmaların ardından gündem maddesinin oylanmasına geçildi. İç ve dış borçlanma yetkisinin komisyonda görüşülmesiyle ilgili gündem maddesine AK Parti grubu ret oyu verdi.

Bunun üzerine Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Komisyona da mı göndermiyorsunuz?” deyince AK Parti grubu maddeyi ara komisyona göndermek istemediklerini ifade etti. Başkan Ergün gündem maddesinin oylamasının yalnızca komisyon olarak yapıldığını belirterek, “Bunu da biz mi öğreteceğiz?” diye konuştu. Bunun üzerine tekrar oylama yapıldı ancak AK Parti yine ret oyu verdi.

AK Parti grubunun ret oylarıyla borçlanma yetkisi komisyona gitmedi. Bunun üzerine Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün Büyükşehir Meclisi’ne ara verdi.

 

Haber Berfin ADICAN- Fotoğraf Ersan Erdoğan

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir