YUNUSEMRE BELEDİYESİ’NİN BUNDAN HABERİ YOK MU?

12 Mayıs 2015 Salı, 15:47

YUNUSEMRE Belediyesi sınırları içinde kalan yapılaşma yasağı bulunan Çay Başı deresinin sit alanında olması bile yasa tanımazları durduramadı. Dere üzerine kurulan ahşap kafeterya şaşkınlık yarattı. Söz konusu kaçak yapılaşma için 19 Aralık 2014 tarihinde Yunusemre Belediyesi’ne resmi yazı ile yıkım kararı gönderildiği ancak kararın 5 aydır uygulanmayarak, bekletildiği ortaya çıktı.

MANİSA’nın Yunusemre İlçesinde birinci derece doğal sit alanı olarak belirlenen bölgeye yapılan kafe işletmesinin, yıkım kararı olmasına rağmen hala faaliyete devam etmesi, söz konusu alanda yapı izni alamayan vatandaşların tepkisini çekti. Yapılan araştırmalara göre söz konusu alan ile ilgili 5 ay önce yapılan tespitte, kaçak yapılaşmanın olduğu bölgenin 1. Derece koruma kapsamında sit alanında olmasına rağmen yapılaşmaya müsaade edilmesi şaşkınlık yarattı.

ÇAYBAŞI DERESİ VE GÜLGÜN HATUN HAMAMI BU BÖLGEDE
Bölgede daha önce koruma kapsamında olduğu için temizliği bile yazışmalar ile ancak yapılabilen Çaybaşı deresinin yer alması, hemen yanı başında Tarihi Gülgün Hatun Hamamı ve Kabak Tekkesinin bulunmasına rağmen kaçak yapılaşmaya göz yumulması bölgenin tarihi önemini bilen çevrelerin de tepkisine neden oldu. Söz konusu bölgeyi kanunlar kapsamında koruma altına alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 19 Aralık 2014 tarihli kararının ise dikkate alınmaması ‘kanun kural tanımıyorlar’ yorumlarına neden oldu.

BAKANLIK RESMİ YAZI İLE UYARMIŞ
Yasalar, koruma altına alınan bölgelere yapı yapılmasına izin vermiyor. Fakat Niobe Ağlayan Kaya’nın altında Gülgün Hatun (Dere) Hamamı’nın karşısına kurulan bir kafe izinsiz peyzaj uygulaması ve 5-10 metre genişliğinde bir pergolayı sit alanı üzerine kurdu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 19 Aralık 2014 tarihli kararına göre buranın kaldırılmasına yönelik Yunusemre Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne yazı gönderdi. Fakat Yunusemre Belediyesi’nin konu ile ilgili hiçbir çalışma başlatmaması akıllarda soru işaretleri bıraktı.

YUNUSEMRE BELEDİYESİ GEREĞİNİ HALA YAPMADI
Edinilen bilgiye göre Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, sit alanı üzerine yapılan ve izinsiz olduğu tespit edilen kafe işletmesinin yıkımı için Yunusemre Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne kararı gereğini yapmak üzere Manisa Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla resmi yazı gönderdi. Fakat bildiri tarihinin üzerinden yaklaşık 5 ay geçmesine rağmen yetkililerin konu ile ilgili bir çalışma başlatmaması ise vatandaşlar tarafından merak konusu oldu.

İŞTE O YAZI
İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdür Vekili Osman Arslan’ın Yunusemre Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne gereğini yapmak üzere bildirdiği yazı şu şekilde: “Manisa İli, Yunusemre İlçesi, Mutlu Mahallesi, Kumludere Caddesi üzerinde Çaybaşı Deresine komşu alanda, İzmir 2 no’lu KTVKK’nun 15.7.1998 tarih ve 7917 sayılı kararı ile belirlenen ve aynı kurulun 13.12.200 tarih ve 9737 sayılı kararı ile sınırları yeniden düzenlenen ve uygun bulunan Ulu Camii ve Niobe Çevresi tescilli yapıların Koruma alanında ve İzmir 1 no’lu KTVKK’nun 02.06.1988 tarih ve 348 sayılı kararı ile tescilli Dere (Gülgün Hatun) Hamamı’nın karşısında yer alan ve tapulama harici yer alan alanda, izinsiz peyzaj uygulaması ve ahşap ayaklı, ahşap konstrüksiyonlu, üzeri shingle malzeme kaplı, 5 ila 10 metre boyutlarında bir pergola yapımı gerçekleştirildiğine Yunusemre Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 21.10.2014tarihli ve 1925/2559 sayılı yazısı, Kurul Müdürlüğü uzmanlarınca hazırlanan 09.12.2014 tarihli ce 1294 sayı ile kayıtlı rapor okundu, ekleri incelendi. Yapılan görüşmeler sonucunda; izinsiz olarak yapılmış olan ahşap pergolanın kaldırılmasına, kaldırılmadığı takdirde yasal işlem başlatılmasına karar verildi.”

YASALAR NE DİYOR?
Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması, hem ulusal hukuk kuralları tarafından hem de uluslararası sözleşmeler tarafından hüküm altına alınmıştır. Yasalara göre, “Sit alanı ilan edilen yerlerde, izinsiz fiziki ve inşai müdahalede bulunulması durumunda, bu fiili işleyenler ya da buna izin verenler hakkında cezai kovuşturma uygulanacaktır. Sit alanlarında izinsiz fiziki ve inşai müdahale yasağı, Kültür ve Tabiat varlıklarını Koruma Kanununun 65. maddesinde düzenlenmiştir. Kanunda yer alan düzenlemeye göre; sit alanlarında geçiş dönemi koruma esasları ve kullanma şartlarına, koruma amaçlı imar plânlarına ve koruma bölge kurullarınca belirlenen koruma alanlarında öngörülen şartlara aykırı izinsiz inşaî ve fizikî müdahale yapanlar veya yaptıranlar, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezasıyla cezalandırılır. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa aykırı olarak yıkma veya imar izni veren kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezasıyla cezalandırılır. Bünyesinde koruma, uygulama ve denetim büroları kurulmuş idarelerden, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 57. maddesinin altıncı ve yedinci fıkralarında düzenlenmiş bulunan, ruhsat gerektirmeyen basit tamirat ve tadilatların KUDEB tarafından verilmesi, bunların dışında kalan her türlü iznin koruma bölge kurulundan alınması ve koruma amaçlı imar planı bulunan alanlarda tescilli eser parseli ve komşu parselleri dışında, uygulamaların plan doğrultusunda KUDEB tarafından verilmesi hükümleri uyarınca izin almaksızın veya izne aykırı olarak tamirat ve tadilat yapanlar ile izinsiz inşaî ve fizikî müdahale yapanlar veya yaptıranlar altı aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılırlar” deniliyor.

KAYNAK: MANİSA OLAY GAZETESİ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.