Vali Bektaş “Yatırım yapanın önünü açın”

27 Ocak 2015 Salı, 13:36

MANİSA Valisi Erdoğan Bektaş, yatırımcının önüne sürekli engeller ve davalar çıkarıldığını belirtip, “O kadar yatırım yapıyorsun, bir davayla her şey bitiyor. Türkiye’ye yatırım yapması için insanın deli olması lazım. Bütün müdürlere sesleniyorum. Yatırımcının önünü açın, engel olmayın” dedi.

Manisa’da 2014 yılında yapılan yatırımların görüşülmesi ve 2015 yatırımları hakkında görüş alışverişe yapılması için İl Koordinasyon Kurul toplantısı düzenlendi. Şehzadeler Kaymakamlığı konferans salonundaki toplantıya Manisa Valisi Erdoğan Bektaş başkanlık ederken, kurumların bölge müdürleri, il müdürleri ve kaymakamlar katıldı. Vali Erdoğan Bektaş, 2014 yılında kentte 362 kamu yatırım projesinin 4 milyar 620 milyon liralık bir bütçesi olduğunu söyledi. Vali Bektaş, projelerden 119’nun tamamlandığını, 162’sinin devam ettiğini, 16’sının ihale aşamasında olduğunu ve 65 projeye de hiç başlanılmadığını kaydetti.

2014 yılının başarılı bir yıl olduğunu kaydeden Vali Bektaş, kentin ihracat rakamlarında yüzde 7’lik bir artış yakaladığını ve 4 milyar 300 milyon liralık bir ihracat yaptığını aktardı. Son dönemde kentte Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. (GEDAŞ) ile ilgili şikayetlerin artığını kaydeden Bektaş, sanayicilerin ve kırsalda yaşayan insanların elektrik arızalarından mağdur olduğunu belirtti. Vali Bektaş, elektrik altyapısının eskidiğini ve yeni yatırımlarla 950 kilometrelik elektrik hattının değişmesi gerektiğini de vurguladı.

HAYVAN BARINAKLARI ORTADA KALDI

Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Rahmi Bayrak da toplantıdaki konuşmasında hayvan barınaklarıyla ilgili büyük bir boşluk olduğunu belirtmesi üzerine ise Vali Bektaş, “Sorumluluk büyükşehir belediyesine geçti. Ya bu işi yapacaksınız ya da ilçe belediyelerine görev vereceksiniz. İlçe belediyeleri bu işe para harcayamaz durumda. Barınaklar boşlukta kaldı. Bu işe derhal müdahale edilmeli” dedi.

Toplantıda tüm görevlilere seslenen Vali Bektaş, özellikle jeotermal santral kurulumunda büyük bir sıkıntı çekildiğini belirtip, yatırımcıları zorluk çıkarıldığına vurgu yaptı. Vali Bektaş, “Jeotermal sahaları kurulacak yer bulunuyor ama sıcak su borularının geçeceği araziler ve aktarma direklerinin geçeceği yerlerde sıkıntı oluyor. Bu işler olacak bunun çaresi yok. Boşuna işi yokuşa sürmenin manası yok. Adamlar bunalıyorlar. İnanın Türkiye’de yatırım yapması için insanın deli olması lazım. O kadar zorluklar var ki. Yatırımcı, 500 milyon dolar para harcanıyor, ondan sonra iş kalıyor. O kadar yatırım yapıyorsun, bir davayla her şey bitiyor. Türkiye’ye yatırım yapması için insanın deli olması lazım. Bütün müdürlere sesleniyorum. Yatırımcının önünü açın, engel olmayın” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir