TÜRK SAĞLIK SEN GENEL BAŞKAN YARDIMCISINDAN OLAY YARATACAK AÇIKLAMALAR!

11 Aralık 2014 Perşembe, 12:22

Türk Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Genç, Manisa’nın sağlık hizmetleri konusunda Türkiye’deki bir çok ilden geride olduğunu ileri sürerek, “Türkiye’de sağlık tesisi açısından en fakir il Manisa’dır. Bunu muhalefet olsun diye demiyorum. Ama durum böyle. Bingöl, Muş, Erzincan, ve Erzurum buralara gittim ve Manisa buraların çok ama çok gerisindedir” dedi.

Ferdi UZUN

Türk Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Genç, Türk Sağlık Sen Manisa Şube binasında sağlık çalışanlarının hakları ve Manisa’daki sağlık problemleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yetkili sendika Memur Sen’i eleştiren Mustafa Genç, “TBMM’de bütçe görüşmeleri başladı. Biz de Kamu Sen olarak yaklaşık 4 aydır alanlarda kamu çalışanın 2013 yılında yapılan toplu sözleşmede Memur Sen tarafından masada satıldığını söylüyoruz. kamu çalışanın reel kaydı ek ödemelerle birlikte yüzde 12’yi bulmuştur. Türkiye’de kamu çalışanları ilk defa Temmuz ayında maaş zammı almamışlardır. Kamu çalışanı ilk defa bu ‘Memnun Sen’in’ yüzünden enflasyon farkını alamamıştır. TBMM’de görüşülen bütçede memura pay ayrılmasını istiyoruz. Yaptığımız eylemlerde zam istedik. Ama herkesin de bildiği gibi yetkili konfederasyon hiçbir yerde kamu çalışanlarıyla ilgili tek bir söz edememektedir. Çünkü bunların sahipleri var. O yüzden bunlara ‘Memnun Sen’ diyoruz. Bunlar her şeyden memnun olan bir sendikadır. Binlerce kamu çalışanın problemi varken 6 günde masaya oturarak memuru masada satıp kaçmışlardır” dedi.

Kendi çocuğunuzu asgari ücretle geçindirin

Yetkili sendikanın değiştirilmesi gerektiğinin altını çizen Genç, “Bu yüzden Türkiye Kamu Sen olarak yetkili olmasak da memurun derdi, memurun problemlerinin çözümü Türkiye Kamu Sen’in üzerine kalmıştır. Masada satılan memurun haklarını inşallah bütçede alacağız. Ek ödemelerle birlikte çalışanların yıllık kaybı çok fazladır. O yüzden diyoruz ki bu yetkili sendikayı değiştirin. Bu geminin kaptanını değiştirin diyoruz. Bu şoför bu arabayı duvara toslamıştır. Artık o masada Türkiye Kamu Sen oturmalı.  Biz kamu çalışanlarının yiğit temsilcisiyiz. Kamu çalışanları da artık bu durumda kendine pay biçmelidir. Bugün asgari ücretin durumu ortada. Yatları, katları ve sarayları olanlara söylüyorum: gelin bir de kendi çocuklarınızı geçindirin bu asgari ücretle. Saraydaki bardağın bir tanesi bin liraysa bunu hangi dine hangi vicdana sığdıracaksınız” diye konuştu.

Barakalarda sağlık hizmeti veriliyor

Yapımı geciken şehir hastanesine değinen Genç, “560 yataklı hastaneye kazılan çukuru gidip hep beraber görmüştük. Yeni mi akıllarına geldi o hastaneye deprem ayracı yapılacağı. Manisa’nın deprem bölgesi olduğunu yeni mi hatırladılar. Şimdi bir de Merkez Efendi Devlet Hastanesi’nin bahçesine 400 yataklı hastane yapacaklarmış. Birini bitirdiniz de öbürü mü kaldı. Şuradan Uşak’a gitsinler ve görsünler nasıl bir hastane yapılmış. Manisa nüfusunun 3’te biri oranında az olan yerlerde devasa hastaneler var. 12 yılda Manisa’daki hastanelerin bahçelerine prefabrik yapıların haricinde ne yaptılar? Barakalarda sağlık hizmeti veriliyor” şeklinde konuştu.

En fakir il Manisa

Manisa’nın sağlık hizmetleri konusunda çok gerilerde olduğunu ileri süren Genç, “Geçen gün yine bir açıklama yaptılar Manisa’nın isminin değişmesiyle ilgili. Yani her işi bitirdiler, Manisa’nın ekonomik problemlerini bitirdiler bununla uğraşıyorlar. Tutturmuşlar Saruhan yapalım diye. Tamam Saruhan güzel de ne gerek var buna! Hangi ihtiyacı giderecek bu! Bunların amacı gündemi değiştirmek. Her zaman böyle yapıyorlar. Eskiden sadece Manisa’daydık ama şimdi Türkiye’yi geziyorum. Buradan ayrıldığımdan beri 40 tane il gezdim. Türkiye’de sağlık tesisi açısından en fakir il Manisa’dır. Bunu muhalefet olsun diye demiyorum. Ama durum böyle. Bingöl, Muş, Erzincan, ve Erzurum buralara gittim ve Manisa buraların çok ama çok gerisinde” dedi.

Devletin yöneticisi gibi davranın

Geçtiğimiz günlerde AK Partili vekillerin yaptığı basın toplantısına katılan il müdürleri konusuna da değinen Genç son olarak şunları söyledi: “Bir şeye daha çok üzüldüm. Geçenlerde burada 2 Manisalı vekil Soma raporuyla ilgili açıklama yapıyor. İl müdürleri el pençe divan duruyorlar. Bunların devletin yöneticileri mi yoksa AK Parti’nin çalışanları. O müdürlere soruyorum. Sizler AK Parti’den para almıyorsunuz devletten para alıyorsunuz. Devletin yöneticisi gibi davranın. Bu kadar siyasete bulaşmış il yönetici olur mu? O iki milletvekilini de esefle kınıyorum. Müdürleri arkaya pano gibi dizmişler ve sanki Soma raporunda da büyük bir şeyler hazırlamışlar gibi açıklama yapıyorlar”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir