TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN KUŞ GRİBİ AÇIKLAMASI!

05 Mayıs 2015 Salı, 14:48

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Balıkesir bölgesinde vuku bulan Kuş Gribi vakası sonrasında, Hastalık ve Manisa İlinin genel durumuna dair önemli açıklamalarda bulundu.

İl Müdürü Hasan Çebi konuşmasında şunlara değindi; “100 yıldan beri tavuklarda görülen Kuş Gribi diye bildiğimiz Avian Influenza (Tavuk Vebası) hastalığı 1997 yılından itibaren dünyanın muhtelif ülkelerinde insanlara bulaşma özelliği göstermiştir. Ülkemiz göçmen kuşların göç yolları üzerinde bulunması nedeniyle sürekli olarak hastalık bulaşma riskiyle karşı karşıyadır. Hastalık ülkemizde ilk olarak Ekim 2005 tarihinde Balıkesir İli Manyas İlçesi Kızıksa Beldesinde ortaya çıkmış, Ocak 2006 tarihinden itibaren muhtelif illerde görülmüştür. İlimizde de 2006 yılında Gölmarmara İlçemiz Kayaaltı köyünde köy tavukçuluğu yapan bir işletmede görülmüş mahallinde alınan idari ve fenni tedbirler ile söndürülmüştür. İlimizde bulunan ticari entegre işletmelere herhangi bir bulaşma olmamış hastalık görülmemiştir.

Hastalık etkeni virüs, göçmen kuşlarla, özellikle yaban ördekleriyle köy tavuklarına veya açıkta beslenen kanatlı hayvanlara bulaşmaktadır. Kuş gribinin görülme riskini arttıran en önemli etmen açıkta yapılan kanatlı yetiştiriciliğidir. Ülkemizin sosyo-ekonomik yapısı ve alışkanlıkları nedeniyle köy tavukçuluğu yaygın şekilde yapılmaktadır. Hastalığın hayvandan insana bulaşması; enfekte canlılarla aynı ortamı paylaşmak, hasta hayvanın ağız, burun akıntıları ve dışkısı ile temas etmekle olmaktadır.

İlimiz Kanatlı varlığı açısından Ülkemizin önde gelen İllerinden olup (Damızlık-Yumurtacı-Etlik Piliç–Hindi) 1800 adet kümes ve 35 milyon adet kanatlı kapasitesine sahiptir.

Bakanlığımız Yönetmelik ve Genelgeleri uyarınca kanatlı işletmelerimiz Kuş Gribi, diğer kanatlı hastalıkları ve biyogüvenlik önlemleri açısından düzenli olarak denetlenmektedir.2014 yılı Temmuz-Aralık döneminde İl ve İlçe Müdürlüklerimizce 153 damızlık, 1506 ticari etlik, 142 yumurtacı olmak üzere toplamda 1801 kümeste denetim faaliyeti yürütülmüş olup herhangi bir olumsuzluğa rastlanmamıştır. Ayrıca İlimizdeki ticari kümeslerin klinik olarak Tavuk Vebası taramaları hem resmi olarak hem de firmalar bazında hızlı test biçiminde düzenli olarak yapılmaktadır. Tarama sonuçları her ay sonunda bakanlığımıza gönderilmekte olup şu ana kadar herhangi bir pozitif olguya rastlanmamıştır.

Yılda iki defa İl Müdürlüğümüz bünyesinde, İlçe Müdürlüğü Kanatlı Denetim Ekipleri çağırılarak hastalığa karşı hazırlıklı olma konusunda eğitimler verilmektedir. En son 05.03.2015 tarihinde İl Müdürlüğümüz Toplantı salonunda Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsünden gelen Uzman Veteriner Hekim Fethiye ÇÖVEN’in katılımıyla İlçelerden gelen 49 teknik personele kuş gribi hastalığı, bulaşma ve korunma yolları ve hazırlıklar konusunda eğitim verilmiştir.

Bakanlığımız bünyesinde ülke genelinde her yıl Kuş Gribine karşı gerçek zamanlı tatbikatlar yapılmaktadır. En son Kasım 2014 tarihinde Bolu İlinde tatbikat yapılmış olup İl Müdürlüğümüz Kanatlı Birim Sorumlusunun tatbikata katılımı sağlanmıştır.

Kastamonu İli Küre İlçesi İkizciler köyünde 23.04.2015 ve Balıkesir İli Bandırma İlçesi Edincik mahallesinde 28.04.2015 tarihinde Kuş Gribi hastalığı çıkmış olup varlığı Bakanlığımız tarafından teyit edilmiştir.

İlimizde 05.05.2015 tarih itibariyle Kuş Gribi hastalığı ile ilgili gelen herhangi bir ihbar ve vaka bulunmamaktadır.

Olası hastalık vakalarına karşı İlimizde Kuş Gribi Acil Eylem Planı hazırlanmış olup, İlçe Müdürlüklerimizde yeterli sayıda eğitimli personel bulunmaktadır. İlçe Müdürlüklerimizde imha-itlaf, biyogüvenlik ve dezenfeksiyon malzemeleri mevcut olup kullanıma hazırdır.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.