SOSYAL MEDYADAN ATILAN BU TWİT ORTALIĞI KARIŞTIRDI!

27 Kasım 2014 Perşembe, 18:02

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in Akhisar’da görülen Gezi Davası ile ilgili attığı twit ortalığı karıştırdı.

Haber Merkezi

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in Akhisar’da görülen Gezi Davası ile ilgili attığı “Gezi davasında gençler avukat tutamadı Devlet görevlendirdi. RTE’nin Akhisar’a gelince evinde kaldığı avukat da görevlendirilmiş” şeklindeki twiti ortalığı karıştırdı. Özel’in attığı bu twite ilk tepki Manisa Baro Başkanı Zeynel Balkız’dan geldi.  Balkız da Özel gibi sosyal medya üzerinden konu üzerinden açıklama yaptı.

İşte Zeynel Balkız’ın yaptığı o açıklama

 

Manisa Milletvekili Sayın Özgür Özel, bugün attığı tweette “Gezi davasında gençler avukat tutamadı Devlet görevlendirdi. RTE’nin Akhisar’a gelince evinde kaldığı avukat da görevlendirilmiş” şeklindeki açıklaması, kamuoyunda baromuz tarafından “özel amaçlı ve maksatlı görevlendirme yapıldığı” izlenimini uyandırmış ve tweetteki mesajın etkisi ile kamuoyundan tarafımıza pek çok arama gerçekleşmiştir.
Ceza muhakemesi soruşturmalarında avukat tutamayan vatandaşlarımız için zorunlu müdafilik(Avukat ) görevlendirmelerini devlet değil Barolar yapmaktadır.CMK tarifelerine göre CMK avukatlarının ücretleri görevin tamamlanmasından sonra Hazine tarafından karşılanmaktadır.
Baromuz üyesi avukatlarımızdan CMK’da görev almak isteyenler, CMK servisimize isimlerini yazdırmakta ve puanlama esasına göre kendilerinin bir görev sıralaması yapılmaktadır.Baromuz görev sıralaması ve görevlendirme işlemini OCAS isimli bir yazılım programı üzerinden otomatik olarak sağlamaktadır.Karakol veya mahkemelerden avukat istendiğinde,baromuza başvurmadan,doğrudan mesaj yoluyla OCAS sistemi tıklanmakta ve mesajı alan avukat,çağrıldığı birime acilen gitmektedir.
Somut olayda Akhisar Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanan Anıl Gökgöz ve Devrim Koçak için mahkemece sıradaki avukatımız Bahadır YENİŞEHİRLİOĞLU OCAS sisteminden çağrılmış ve mahkemeye geldiğinde duruşmanın bittiğini görerek davaya girmemiştir. Şüpheliler Anıl Gökgöz ve Devrim Koçak’la da görüşerek bu davaya katılmak istemediğini belirterek,görevi kabul etmediğini Baromuz Akhisar temsilciliğine bildirmiştir.Baromuz tarafından istifa kabul edilmiş ve OCAS sırasındaki ilk avukat ŞÜKRÜ ÖRÜNTAŞ görevlendirilmiştir.
Sayın milletvekilinin Tweetinde geçtiği şekilde ; Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Akhisar’a geldiğinde evinde kaldığı avukat sayın Bahadır Yenişehirlioğlu özel olarak ve maksatlı olarak gezi davasında yargılanan kişilere avukat olarak verilmemiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

12 14

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir